321 zeeland 'Het eiland Tholen vond ik heel cool' Ontwerp ptanwijziging Natuurbeheerplan Zeeland 2010 FIETSBOEK Kunstenaar, fietser en schrijfster Roos Stallinga verliefd op Zeeland brieven Goede richting Bombardement 4 Bezoekersaantallen zaterdag 22 mei 2010 door Nadia Berkelder Ze stapte op de fiets op het moment dat Zee- 'land daarvoor het minst uitnodigt: in het najaar. Deson danks is kunstenaar, fietser en schrijfster Roos Stallinga verliefd geworden op de provincie. Ze schreef een koffietafelfietsgids over Zeeland. Vandaag is ze in Middel burg voor een signeersessie. „Ik heb Zeeland in de winter leren kennen, en dat was op zich fijn, want het was rustig, maar ook koud en winderig. Het was totaal anders dan New York, waar ik net vandaan kwam. En die overgang was grappig. Het was juist heel leuk om iets anders te doen." Stallinga had een fietsgids over New York gemaakt, die opviel in Zeeland. Het provinciebestuur heeft haar vervolgens gevraagd om iets dergelijks nog eens te doen, maar dan niet in de stad, maar op het platteland. Stallinga heeft zich laten verras sen. „In het begin ben ik heel erg op de bonnefooi gegaan, dat vind ik zelf altijd heel erg prettig. Ik heb geprobeerd om alle informatie die ik van tevoren had gekregen van mensen aan de kant te schuiven." Onbevangen fietste ze door Zee land, hoewel ze - geeft ze toe - ook wel stukjes van de route met de au to heeft gedaan. Het resultaat is een boek dat ook voor Zeeuwen nog wel verrassin gen kan bevatten, met tien fiets routes door de hele provincie, in terviews met markante Zeeuwen: Roos Stallinga maakte een fietsgids voor Zeeland. ondernemers en kunstenaars, adressen van restaurants en eet tentjes waar je lekker kunt eten, il lustraties en veel mooie foto's. Ei genlijk meer een kijk- en blader boek dan een fiets gids. „Het is een belevingsboek", zegt Stallinga. „Een boek dat prikkelt en uitno digt om zelf naar Zeeland te gaan en het zelf te ontdekken. Ik wilde een fietsgids en een koffietafel- boek ineen maken." Lachend: „Het is een apart genre dat ik heb ontwikkeld." De routes zijn eigenlijk voor ieder een wel aan te fietsen: een kilome ter of veertig zijn ze gemiddeld. „Voor mensen die echt van fietsen 5T, Si19i 99SBHMHBRI houden misschien te kort, maar het zijn wel echt dagtochten", zeg Stallinga. „Zelfben ik ook niet echt een fietser; meer een reiziger; ik ben een echte Nederlander; wel opgegroeid met fietsen, maar ik vind fietsen meer een middel dan een doel. Het is een goede manier om een omgeving te ontdekken, Op 11 mei jl. heeft het college van GS de Ontwerp planwijziging Natuur beheerplan Zeeland 2010 vastgesteld. Het Natuurbeheerplan Zeeland bevat het provinciale beleid voor begrenzing, verwerving, omvorming, inrichting en beheer van natuurgebieden en agrarische beheergebieden van de Zeeuwse Ecologische Hoofdstructuur. De ontwerp planwijziging betreft onder andere de begrenzing van enkele natuurbeheergebieden en de wijziging van enkele beheerpakketten en is met name van belang voor agrarische en particuliere natuurbeheerders die voor 2011 een subsidieaanvraag willen indienen via de Subsidieverordening Natuur- en Landschapsbeheer Alleen het beheerpakket dat in het Natuurbeheerplan is opgenomen kan worden aangevraagd. De planwijziging staat open voor inspraak, ligt gedurende de inspraakperiode ter inzage op de gemeentehuizen en op het provinciaal informatiecentrum en is verder ook te vinden op de provinciale website op: www.zeeland.nl/verkort/ontwerpnbp2010. De inspraakperiode is van 25 mei tot en met 6 juli. Zienswijzen, voorzien van naam en adres, kunnen worden gericht aan Provincie Zeeland, Postbus 165, 4330 AD Middelburg. Voor nadere informatie over het Natuurbeheerplan Zeeland kan men contact opnemen met dhr. P. van der Reest (natuurbeheer) op 0118-631730, R. Steijn Provincie Zeeland (agrarisch natuurbeheer) op 0118-631196 of T. de Beer (agrarisch en particu- lier natuurbeheer) op 013-5950595. De PvdA draait, maar nu wel de goede richting op. Men kom er nu pas achter dat het toch wel een goe de zaak is dat de bezuinigingen worden geïntensiveerd. Beter ten halve gekeerd dan ten hele ge dwaald, zullen we maar zeggen. Kennelijk hebben PvdA'ers die werkzaam zijn bij het CPB de par tij gewaarschuwd dat het aanvanke lijke verkiezingsprogramma van hun partij te grote risico's zouden inhouden voor 's-lands welvaart. Toch geeft het te denken om het land toe te vertrouwen aan een par tij die zich onzeker opstelt in de aanpak van de crisis. Zelfs econo men van PvdA-huize hebben aan gegeven dat het economisch her fietsen is een heel vrije manier van reizen, je kunt stoppen waar je wilt. En natuurlijk vind ik fiet sen - het gevoel - natuurlijk ook wel lekker." Zeeland was uiteindelijk een com plete verrassing voor de Amster damse. „Ik vond het heel mooi, veel dingen had ik me heel anders voorgesteld: al die verschillende ei landen en al die dorpjes, het is heel afwisselend. En fijn licht en open. Ik heb er hele fijne herinne ringen aan. Als ik de provincie in kwam, werd ik al helemaal blij in de auto; het licht is anders bij jul lie. En die ruimte, dat vond ik ge weldig, zeker omdat ik natuurlijk Amsterdam gewend ben." „En de dingen die ik onderweg te genkwam en heb gezien... De fijne mensen die ik ben tegengekomen, waarvan ik er ook een aantal geïn terviewd heb. Wat ik het meest bij zondere vond? Ik vond Tholen op één of andere manier wel cool. Ik heb daar Kees Slager gesproken, en dat was heel inspirerend. En in res taurant de Gouden Leeuw in Scherpenisse kun je heel lekker eten, dat helpt natuurlijk ook. O ja, en de Sequoiahof in Waarde, die vond ik ook heel erg mooi. Dat is echt een prachtige tuin. Ik ben heel erg enthousiast geworden over Zeeland. Ik vind dat veel men sen Zeeland zouden moeten leren kennen." Roos Stallinga is zaterdag om 13.00 uur in boekhandel De Drukkerij aan de Markt in Middelburg. Rij met me mee, fietsgids voor Zeeland kost €12,50 en is te koop in de boekhandel en bij VW-kantoren. De foto in de krant van de luid- klok Lange Jan met Duitse militai ren was gezien de tijd natuurlijk nomaal. Ik heb echter eerder 2010 aan de redactie gevraagd een foto te plaatsen over de klok met kinde ren er in en gemeld dat deze foto gezien kon worden als een plaat van hoop op de toekomst in die tijd. De foto is op internet te zien op www.beeldbankw02.nl Ga naar beeldnummer en vul dan 118702 in, dat is de foto. Misschien komen de namen van de kinderen ook nog boven water. A.W. Wirtz Nachtegaalstraat 22, Middelburg stel bij een partij van duidelijk rechtse snit in betere handen is! In deze onzekere economische tijden hebben we behoefte aan een zeke re koers, aan partijen met een con sequent degelijk aanbod. Die zijn er. Maak hiervan gebruik op 9 juni. Cerard de Rijke P.A. de Genestetlaan 20, Vlissingen Er gaat geteld worden in Vlissin gen hoeveel bezoekers de binnen stad van Vlissingen gemiddeld aan doen. Hopelijk gaat dat niet ge paard met al te veel optimisme, want in deze tijd van het jaar zijn er uiteraard meer toeristen dan bij voorbeeld in de wintermaanden. Helaas vrees ik dat men er zich blijkbaar niet van bewust is welke klappen de Vlissingse midden stand nog op gaat lopen wanneer het ziekenhuis èn het ZRTI verdwe nen zullen zijn naar Rupsje Nooit- genoeg de Mortiere (lees de ge meente Middelburg). Mensen die hun familie of kennissen bezoeken in het hospitaal in Vlissingen en onder andere van de dorpen op Walcheren komen, doen regelma tig even de binnenstad aan om er te winkelen. Maar helaas behoort dat straks ook tot het verleden en de arme middenstanders die al zo zwaar getroffen zijn, hebben ander maal het nakijken. Bet Busink-Kooijman Marga Klompélaan 14, Vlissingen Directie Ruimte. Milieu en Water

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 100