buitenland 19 Nederlanders helpen bij olievlek CURACAO Zuid-Afrika eist goede bestrijding misdaad Schot bedacht in badkuip geldautomaat Britse tv krijgt eerste reclame voor abortus Grieken weer de straat op GOLF VAN MEXICO Louisiana wil baggerbedrijfVan Oord inzetten BOEK ONLINE of bel 0900-9697 vrijdag 21 mei 2010 ATHENE - Demonstranten houden een spandoek ons leven'. Duizenden Grieken gingen gisteren 24-uursstaking legde het land gisteren lam. De omhoog met daarop foto's van de Duitse Bonds- weer de straat op om te protesteren tegen de be- laatste demonstratie, op 5 mei, liep flink uit de kanselier Merkel en de Griekse premier Pa- zuinigingsplannen van de regering. Die zijn nodig hand. Drie mensen kwamen toen om het leven, pandreau en de tekst: 'Zij of wij, gevecht voor om de enorme schuldenlast te verminderen. Een foto Orestis Panagiotou/EPA Gouverneur van Louisiana wil hulp van Nederlands bedrijf bij tegenhouden van olie uit lekkende bron in Golf van Mexico. Van Oord heeft plan voor zandbanken ontwikkeld met kennisinstituut Deltares. door onze correspondent Frank Hendrickx WASHINGTON - In Amerika groeit de politieke druk om Nederlandse baggerbedrijven in te zetten bij het bestrijden van de olieramp in INVERNESS - Plastic bankpasjes be stonden destijds nog niet. In de eerste geldautomaat ter wereld ging een cheque, die geïmpreg neerd was met de licht radioactie ve koolstof C14. De Schot John Shepherd-Barron, die de voorlo per van de pinautomaat in 1967 uit vond, stierf afgelopen weekeinde in een ziekenhuis in Inverness. Hij is 84 geworden, meldde de BBC. Shepherd-Barron haalde gewoon lijk op zaterdag geld bij zijn bank. Maar op een keer was hij een mi nuut te laat. „Toen kreeg ik het idee dat er een systeem moest ko men, waarmee ik altijd, overal ter wereld of in Groot-Brittannië, bij mijn eigen geld zou kunnen ko men." Liggend in bad kwam het eureka-moment. „Ik dacht aan een automaat voor chocoladerepen, waarbij je de chocola door geld moest vervangen." de Golf van Mexico. Gouverneur Bobby Jindal van de bedreigde kuststaat Louisiana wil dat de Ne derlandse baggervloot zo snel mo gelijk begint met het opwerpen van zandbanken voor de kust om te voorkomen dat meer olie de Mississippidelta binnenstroomt. Het Nederlandse bedrijf Van Oord, dat betrokken was bij het op spuiten van de Palmeilanden voor de kust van Dubai, heeft de Ameri kanen laten weten binnen een week te kunnen beginnen. In afwachting van een beslissing van de Amerikaanse rijkswater staat heeft gouverneur Jindal deze week opdracht gegeven om de eer ste voorbereidingen te treffen voor. het ambitieuze plan. Het in kaart brengen van de beste locaties voor de zandbanken is begonnen. De Nederlandse betrokkenen ho pen op korte termijn groen licht te krijgen. „Volgende week weten we meer over de Amerikaanse beslis sing", zegt woordvoerder Bert Groothuizen van Van Oord. Het Nederlandse plan is ontwikkeld in samenwerking met het Delftse kennisinstituut Deltares. Beide in stellingen hebben sinds de orkaan Katrina intensief contact met de lo kale overheden in de regio. Om met de werkzaamheden te be ginnen, moet de Jones Act tijdelijk worden opgeheven. Deze wet ver biedt dat buitenlands materieel wordt ingezet bij dit soort grote binnenlandse projecten. In totaal zou er zo'n dertig tot zes tig miljoen kubieke meter zand verplaatst moeten worden. De Ne derlanders willen dat binnen twee tot drie maanden doen. Ondertussen probeert BP steeds meer olie op te pompen via een buis die in het lek is geplaatst. Nu worden ongeveer vijfduizend va ten per dag omhooggehaald. De af getapte olie wordt in een schip op gevangen en komt volgens een woordvoerder van BP niet meer in zee terecht. PRETORIA - Drie weken voor het be gin van het wereldkampioenschap voetbal hebben in verschillende plaatsen Zuid-Afrikanen betoogd tegen de ontoereikende misdaadbe strijding. De demonstraties waren het initiatief van mensenrechten beweging AfriForum, berichtten Zuid-Afrikaanse media gisteren. De betogers richtten zich tegen fa lende bestrijding van de zeer ge welddadige misdaad. De betogin gen begonnen woensdag in de hoofdstad Pretoria. De 'vele corrup te en incapabele politiemensen' moeten volgens de betogers wor den vervangen. Demonstranten eisten ook dat de doodstraf weer wordt ingevoerd. Een woedende menigte in een dorp in de Oostelij ke Kaapprovincie deed dit eigen machtig. De menigte zou twee jon gens die vrouwen hadden beroofd, hebben geslagen en verbrand. LONDEN - Op de Britse televisie worden komende week voor het eerst reclamespotjes van abortus klinieken uitgezonden. Dat heeft het bedrijf Marie Stopes Internatio nal, dat abortusklinieken runt, gis teren bekendgemaakt. Tegenstanders hebben furieus ge reageerd. „Het is grotesk dat abor tusklinieken op tv mogen adverte ren, alsof zij autobedrijven of was- poederfabrieken zijn", aldus de or ganisatie Life. Volgens de directeur van Marie Stopes voorzien de spotjes in een behoefte. Het bedrijf heeft een hulplijn die vorig jaar zo'n 350.000 keer is gebeld en door de campag ne meer bekendheid moet krijgen. LIVINGSTONE JAN THIEL RESORT**** Aan de Jan Thiel Baai! 7- t/m 23-daagse zonvakantie Verblijf o.b.v. logies Vertrekdata: van 29/5 t/m 25/10 door een weg gescheiden van het strand en ligt op ca. 7 km van Willemstad beschikt o.a. over een bar, restaurant en een zwembad met zonneterras incl. vliegreis, taxen, transfers en verblijf Zie www.kras.nl/25306 PLAZA HOTEL* 1 Aan de haven van Willemstad! 7- t/m 23-daagse zonvakantie Verblijf o.b.v. logies Vertrekdata: van 29/5 t/m 25/10 op steenworp afstand van de Pontjesbrug, Handelskade en winkelstraten beschikt o.a. over een bar, 2 restaurants, zwembad, casino en entertainment incl. vliegreis, taxen, transfers en verblijf Zie www.kras.nl/25322 7- t/m 23-daagse zonvakantie Verblijf o.b.v. logies Vertrekdata: van 29/5 t/m 25/10 boek vóór 24 mei 16 dagen met vertrek tot 17 juni en verblijf de 2e week gratis! beschikt o.a. over een bar, restaurant privé-strand, zwembad en een duikschool incl. vliegreis, taxen, transfers en verblijf Zie www.kras.nl/25331 5-sterren resort aan privé-strand! 7- t/m 23-daagse zonvakantie Verblijf o.b.v. logies Vertrekdata: van 29/5 t/m 25/10 aan een privé-strand van de Piscaderabaai en ligt op ca. 7 km van Willemstad beschikt o.a. over een bar, 5 restaurants, zwembad, casino en een beautysalon incl. vliegreis, taxen, transfers en verblijf Zie www.kras.nl/25312 Prijzen zijn p.p., tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calam'iteitenfonds. Voor de meest actuele prijzen, kijk op ivmv.kras.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9