leder dorp Terneuzen een eigen verhaal O 'Zeelandnet moet een Echtpaar Coppens moest het eerst een poosje zonder koekjes stellen 24|zeelan 'Bescherming van boomkikker bij Cadzand is wettelijke verplichting' THEMA'S Verborgen schatten op eigen telefoon MANIFEST Digitale snelweg dreigt in Zeeland kasseibaantje te blijven vrijdag 21 mei 2010 mmsmmsmsmmm meer in sr door Harmen van der Werf door Frank van Cooten WESTDORPE - De dorpen Biervliet, Koewacht, Philippine, Westdorpe, Zaamslag en Zuiddorpe hebben geen geheimen meer voor toeris ten en andere geïnteresseerden. Via de laptop, gsm of i-pod vertel len de dorpelingen zelf over al het fraais dat hun dorp te bieden heeft Deze multimediale presenta tie 'Beleef kleine kernen van Ter- neuzen' is gisteren gepresenteerd in Westdorpe. De wetenswaardig heden, historische feiten of bijzon dere gebeurtenissen en verhalen, allemaal verteld door dorpelingen zelf, zijn op dvd gezet. Het gaat in totaal om 86 clipjes die ook te downloaden zijn via www.beleefdekern.nl. Via de i-pod of gsm zijn de verhalen ook ter plaatse te beluisteren. Het gaat om een breed spectrum van bijzondere verhalen. Zoals over de bolclub 'Nooit Gedacht' in Philippine, de bolusbakker in Zaamslag en de bijzondere vogels in de Westdorpse Autrichepolder, verteld door ornitholoog Eddy Matthijs. „We filmden op plaatsen waar wei nig mensen weet van hebben", zei Pieter van Hoogstraten van Hilver- sumBest Producties. „Mensen ver tellen vanuit hun hart en ziel en met trots over hun dorp." Bij wijze van proefis vorig jaar ge filmd in Zuiddorpe. Door het suc ces besloot de gemeente Terneu zen dit project uit te breiden. „Bin nen enkele maanden maakt ook Hoek deel uit van dit project", zei wethouder Pim Broekhuysen. „De verborgen schatten zijn van on schatbare waarde. Natuurlijk is een aantal verhalen bij ons bekend maar ik wist bijvoorbeeld niet dat de ganzen allemaal naar de Autri chepolder worden gelokt om de schade voor de landbouw te beper ken." Directeur Nynke van der Ploeg van de VW hoopt dat toeristen aan de kust door de enthousiaste verhalen van de dorpelingen zelf ook naar het achterland trekken. „Doel is de filmpjes zo veel moge lijk te laten bekijken. We hopen dat ze duizenden malen worden gedownload. En dat is ook goed voor de ondernemers, de midden stand en de horeca in de dorpen." et is een probleem, een groot probleem zelfs, zeker in de toekomst. Zeeland dreigt de digita le boot te missen als er niet snel meer in snelwegen voor het ont vangen en verzenden van digitale gegevens wordt geïnvesteerd. Peter Bakker van het Terneuzense web- services-bedrijfVinfotech is in ac tie gekomen om iedereen daarvan te doordringen. In februari presen teerde hij met zijn collega Remco van Leeuwen en journalist Conny van Gremberghe uit Hulst een ma nifest met de pakkende titel 'Zee land Ontwaak!!!' Bakker en Van Leeuwen deden als 'jonge Zeeuwse ondernemers in de IT-sector' een oproep 'om alles in het werk te stellen Zeeland ook op digitaal gebied de kansen te ge ven die de provincie verdient'. Om dat direct te vertalen in: 'Dit bete kent dat de overheid op alle ni veaus niet alleen geld moet steken in de aanleg van autowegen, maar ook moet investeren in de digitale infrastructuur. In Zeeland dreigt de digitale snelweg een kasseibaan tje te blijven, omdat de ontsluiting van de provincie met een goed glasvezelnetwerk ver achter blijft in vergelijking met andere regio's door Martijn de Koning CADZAND-BAD - Statenlid Johan Ro besin is ontevreden over de ant woorden van Geduputeerde Sta ten op zijn vragen over boomkik kers in Cadzand-Bad. Het Staten lid voor de Partij voor Zeeland vindt het raar dat er in de toe komstplannen voor het kustdorp zoveel rekening wordt gehouden met de boomkikker. Zo wordt de Vlamingpolder, net ten oosten van het dorp, in de uitbreidingsplan nen ontzien ten gunste van het beestje. „Van de zotte", vindt Robe sin. „Je maakt een fatsoenlijk plan, of je maakt er geen. Bovendien is er in dat gebied al zeker vijftien jaar geen boomkikker gezien." Hij vroeg GS daarom onder meer of badgasten minder welkom zijn dan kikkers en wat GS doen als blijkt dat er geen draagvlak is voor de plannen. Het provinciebestuur geeft daarop geen concreet ant woord en komt niet verder dan dat 'de wettelijke bescherming van de boomkikker is verankerd in de Flora- en faunawet'. Peter Bakker (links) en Remco van Leeuwen strijden voor een fijnmazig glasvezelnetwerk in Zeeland, waardoor voor door Wilma Valk EEDE - Paarden waren er bij hun eerste kennismaking én op hun zestigste trouwdag. Trots reden George Coppens (88) en zijn Irene de Smet (85) gisteren in een koets door hun woonplaats Eede. George is op hun huidige adres ge boren en getogen. „In de oorlog was alles vernield. We moesten evacueren naar Maldegem." Van uit zijn tijdelijke woonplaats ging hij naar een paardenkoers en daar was ook Irene. „Ik had haar al va ker gezien en in de gaten gehou den", lacht George. „Op die dag heb ik de aanval ingezet." Het luk te: hij mocht Irene thuisbrengen. „En ik kreeg gelijk een boete van de politie. Ik was op de fiets en had geen 'plak', een belastingplaat je, zoals de Belgen. Ik dacht dat ik dat als Nederlander niet nodig had." De boete werd betaald door zijn moeder: „Zo was dat vroeger. Moeder had de knip. Je mocht wel werken, maar je loon houden net als tegenwoordig, dat was er niet bij." „Het was allemaal zo anders," be aamt Irene. „Het was altijd bezuini gen. Een koekje bij de koffie? Dat kon niet zomaar. Ik dacht altijd: als ik getrouwd ben, zijn er altijd koekjes. Toen waren we getrouwd en moest er weer gespaard wor den. Gelukkig kregen we het later beter. Mijn man werkte in het vlas en als de vlassers hier kwamen was er altijd koffie met koekjes!" Het paar woont nog steeds zelf standig, al wordt alles ietsje min der. „Televisie kijken en kaarten met vrienden, dat doen we nog." Ook vissen op paling is voorbij. „Dat deed ik graag, in de avond uren, vaak tot middernacht. En als er veel paling was, werd het nog la ter. Maar dat kan niet meer: ik ben te oud en er is geen paling meer." Het paar heeft vier kinderen, zes kleinkinderen en twee achterklein kinderen. Het echtpaar Coppens-de Smet is zestig jaar getrouwd. Paarden waren er bij hun eerste kennismaking en op hun zestigste trouwdag, foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 58