Sas van Cent eigen identiteit terug 23 Bewoners kregen inspraak in vormgeving bordje Westdorpenaren willen aanpak Koninginnestraat Heemkundigen brengen 'Biervliet Speciaal' uit „Wij hebben als heemkundige kring ook de leefbaarheid van Sas hoog in het vaandel staan." vrijdag 21 mei 2010 mmmmmmmmmgMmmmmmmmmmmmgmmmm&m Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto's door Frank van Cooten De Oostkade in Sas van Gent was in de late middeleeuwen voorbehouden aan de elite. Zij vonden het blijkbaar niet zo nodig een ei gen naam aan hun woning te ge ven aangezien het 'gepeupel' hen toch wel wist te vinden. Bennie Vermandei en Eric de Roo van de Stichting Heemkundige Kring Sas van Gent vonden in hun onderzoek naar de naamgeving van de huizen in de historische binnenstad maar drie namen van woningen aan de Oostkade terug. „Dat is toch wel opvallend. Blijk baar voelden die bewoners zich een beetje verheven", zegt Ver- mandel. Het bestuur van de stichting her stelt samen met de betrokken be woners de naamgeving van de hui zen in de historische binnenstad van Sas van Gent in ere. Sas telde van 1600 tot 1800 225 hui zen. Van die 225 hebben er hon derd een eigen naam gehad. Die verdwenen begin negentiende eeuw toen de straatnummering werd ingevoerd. Het in ere herstel len van de oorspronkelijke naamge ving is volgens de heemkundige kring een verlevendiging van Sas van Gent. „Wij hebben als heem kundige kring ook de leefbaarheid van Sas hoog in het vaandel staan. De krimp zal ook niet aan Sas voorbij gaan. Daarom is het belang rijk ons stadje zo interessant moge lijk te houden." De onderzoekers hebben tachtig namen weten te achterhalen. Die variëren van De Bonten Hond (Ooststraat 10) de Hertog van Marl borough (Oostkade 31) en De Gul den Fonteijne (Westkade 72) tot De Drij Passagiers (Westkade 103), Het Gouden Hooft (Kleine Markt 10) en Den Olijfant (Zuidstraat 10). „Het is niet te achterhalen waar die namen vandaan kwamen om dat veel panden ook verschillende bewoners hebben gekend. Van De Drie Gekroonde Wittebroden en De Gloeiende Oven kun je met ze kerheid zeggen dat het voormalige bakkerijen zijn geweest." De eerste 48 bordjes aan de gevels worden vandaag officieel in ge bruik gesteld. Het bestuur van de heemkundige kring hoopt de bewoners die nu nog niet meedoen toch over de streep te trekken. „De bordjes zijn ook bedoeld om de saamhorigheid aan te geven", zegt de Roo. „Het lijkt ons ook een goed idee een wandelroute langs de huizen met de namen te maken. Die kan dan aansluiten op het Schepentrek- kerspad." De huizen met de eigen namen staan aan de Oost- en Westkade, de Gentsestraat, de Zuidstraat, de Markt, de Noord weststraat en de Grootmajoor straat. Van de oorspronkelijke panden uit de zeventiende eeuw staat er vol gens De Roo geen een meer in Sas van Gent. Ze zijn allemaal her bouwd maar wel op de oorspron kelijke fundamenten en conform het stratenplan uit 1645. Vermandei en De Roo benadruk ken hoe veel prachtige voorgevels de binnenstad van Sas nog heeft. „Mensen zien echter vaak echter alleen de etalage van de winkel en kijken niet naar boven." De studie van De Roo naar de naamgeving van de huizen komt voort uit zijn stamboomonder zoek. „Ik kwam onder meer aan de weet hoe iedereen geleefd heeft en wel ke goederen ze hadden op basis van de transportregisters die voor 1800 nog werden opgesteld door het college van burgemeester en schepenen. Ik heb op deze manier een kleine honderd namen van huizen weten te achterhalen." De bewoners zijn nauwgezet bij het project betrokken. Er komt im mers een bordje aan hun gevel te hangen. „We hebben alle bewoners aange schreven met de vraag of ze mee wilden doen. Een kleine vijftig doen nu mee. Zij hoeven overi gens niets te betalen. Recht door Zee, V-G Architecten en Woon- goed hebben het project gespon sord en belangeloos hun medewer king verleend." De bordjes worden vandaag om 16.30 uur onthuld. Bewoners kregen inspraak in de kleur, het materiaal gebruik en het lettertype van de bordjes aan hun gevel. Ze konden kiezen uit een bordje met 'klassieke' uitstraling of een 'moderne'. Om het naambordje mooi bij de gevel te laten passen, konden de bewoners ook een eigen achter- grondkleur kiezen. Het klassieke bordje is in de stijl van een ouderwets geëmailleerd naambordje, het moderne naam bordje bestaat uit een geharde gla zen plaat. Er is wel een zekere uniformiteit. De bordjes hebben een vaste vier kante maat van 20 bij 20 centime ter. Op elk bord staat het logo van de Heemkundige Kring en ook de pe riode 1600-1800 is op het naam bordje vermeld. door Wout Bareman WESTDORPE - De Koninginnestraat in Westdorpe is aan een grote op knapbeurt toe. Burgemeester en Wethouders moet aan dat karwei de hoogste prioriteit toekennen. Tot nu toe leidden de noodkreten van de Westdorpenaren niet tot re sultaat. Andere straten kregen en krijgen voorrang. Tot ergernis van de bewoners, die al jaren bij het college aan de bel hangen en ter ondersteuning verschillende hand tekeningenacties hielden. Voor het PvdA-raadslid Jack d'Hooge is de maat nu vol. Hij heeft de kwestie aangekaart bij het door Wout Bareman BIERVLIET - De Heemkundige Vere niging Terneuzen wijdt een specia le Nieuwsbrief aan Biervliet. Het themanummer wordt zaterdag 5 juni officieel overhandigd aan wet houder Jaap Bos (cultuur) van Ter- neuzen. Voorzitter Edwin Hamelink beti telt Biervliet als 'misschien wel de mooiste dorpskern' binnen onze gemeentegrens. 'Biervliet Speciaal' is samengesteld in nauwe samen werking met de stichting Behoud Monumenten Biervliet. In de spe ciale Nieuwsbrief onthult Albert Kort de geheimen rond de omstre den predikant Van Basselaar. Hij licht ook het doopceel van verschil lende veldwachters. Rinus Willem- sen schrijft over de unieke ge brandschilderde ramen in de Ne derlands-hervormde kerk, maar ook over mensenredder Jacob Geensen en over het bijzondere schilderij van Karei de Vijfde, dat het dorp rijk is. Piet Stuij licht de historische grenzen van Biervliet toe en Kees Kostense gaat dieper in op de totstandkoming van de maquette van het dorp. 'Biervliet Speciaal' wordt zaterdag 5 juni om 14.30 uur gepresenteerd in de Ne derlands-hervormde kerk. Na af loop is er een stadswandeling. college en vindt dat de Koningin nestraat nu met voorrang moet worden aangepakt. Bovendien moet de reconstructie worden uit gevoerd in nauw overleg met de bewoners, die in het verleden te vergeefs aandrongen op de aanleg van parkeerplaatsen in het huidige plantsoen. Het raadslid stelt in een toelich ting vast dat er nu toch weer eerst 'jongere straten' worden gerecon strueerd. De Lindenlaan, Singel, Molenstraat en Bernhardstraat bij voorbeeld. Terwijl 'de Koningin nestraat er troosteloos bij ligt en verpaupering in de hand wordt ge werkt'. Geef uw mening over de stelling 'Muckey moet terug naar Puckey' op www.pzc.nl/zeeuws-vlaanderen ■MEEST GELEZEN 1. Motorrijder (32) gevaar op de weg 2. Actie tegen opheffing van camping 3. Singelweg in Axel verkeersveiliger STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl STELLING Een kleine vijftig woningen in Sas van Gent kregen hun oorspronkelijke naam terug.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 57