33 Er is niets zweverigs aan een sportpsycholoog 'Je moet in zo'n korte tijd niet te veel veranderingen door willen voeren.' Paspoort LU KANTVAN O TOPSPORT Mentale topsport vrijdag 21 mei 2010 Jurriaan van Poelje zijn plicht Ook over zijn nieuwe club is Jur riaan van Poelje positief „Ik ben te vreden over de huidige organisatie waarin ik kom te werken. Daar naast krijgt de spelersgroep voor volgend seizoen al aardig vorm. Er zullen weinig spelers vertrekken, maar met keeper Steven Manz (Jong Ambon), Mohammed Mek- kaoui (Baronie) en Ozkan Cakir (RBC Roosendaal) komt er in ie der geval versterking." Toch ligt de eerste focus van Jurriaan van Poel foto Ruben Oreel je op morgenmiddag als SSV'65 op bezoek komt. „We gaan er alles aan doen om het te redden." Naam: Jurriaan van Poelje Leeftijd: 34 jaar Woonplaats: Bergen op Zoom Werk: docent lichamelijke opvoe ding, oprichter en hoofdtrainer Ra bobank Voetbalschool in Boxtel. Uit een enquête onder Zeeuwse top sporters en toptalenten blijkt dat de helft meer dan twintig uur in de week aan het trainen is. Ze investe ren dus veel tijd om uiteindelijk titels te pakken, persoonlijke records te ha len en alles uit zichzelf te kunnen ha len in wedstrijden. Hoe zwaar heb ben ze het, fysiek én mentaalEn moeten ze alles alleen doen of wor den ze gesteundDeze krant maakt een vierdelige serie over de onzichtba re kant van topsport. Vandaag deel 3: mentale training door Roeland van Vliet Een bezoekje aan de sportpsycholoog wordt steeds normaler. Maar nog altijd wordt de rol van de mentale begelei der onderschat. „Dat heeft alles met de Nederlandse cultuur te ma ken", zegt Middelburger Ad Vos, die aangesloten is bij de Vereni ging voor Sportpsychologie Neder land en verbonden is aan Sport- Zeeland. „Hier geldt: doe maar ge woon, dan doe je al gek genoeg. In bijvoorbeeld Australië zijn ze al veel verder. Daar maakt een sport psycholoog standaard deel uit van een begeleidingsteam." Ad Vos (49) is milieu-ambtenaar bij de provincie. Hij heeft een bij baan als sportpsycholoog en is sinds februari geaccrediteerd bij NOCNSF. Hij begeleidt nu voorna melijk talenten - onder meer bij de Jeugd Voetbal Opleiding Zee land - maar zou in toekomst graag meer met topsporters willen wer ken. Dat maar 29 procent van de Zeeuwse topsporters en toptalen ten aan mentale training doet, vindt de voormalige hoofdtrainer van korfbalvereniging Fortis niet vreemd. „Er wordt vaak ook pas naar een sportpsycholoog gestapt als er een probleem is. Dus voor de curatieve, genezende (sportpsy chologie. Maar je zou ook preven tief kunnen handelen. Dan kun je mentale problemen voor zijn. Mis schien - het is geen zekerheid - had bobsleeër Edwin van Calker dan wel naar beneden gedurfd tij dens de Spelen. Als hij bij een sportpsycholoog was geweest, was wellicht van tevoren duidelijk ge worden dat hij angst had voor de baan in Vancouver." Faalangst, zo leert Vos, is de voor naamste emotie bij topsporters. „Ze zijn bang om te falen en fou ten te maken. Maar ik zeg: je leerf van fouten, je moet niet altijd per fectionistisch willen zijn. Aan jon ge voetballers van de JVOZ vraag ik: wie vind jij nou de beste speler van de wereld? En dan: heb je die wel eens een fout zien maken? Het antwoord is altijd 'ja'. Goed, en wat deed-ie na de fout? 'Nou', zeggen ze dan, 'hij ging gewoon door'." Die topvoetballer heeft zijn emoties leren 'ma nagen'. Vos probeert dat de sporters die hem bezoeken ook onder de knie te brengen. Dat doet hij aan de hand van de vier G's: Gebeurtenis, Ge dachten, Gevoelsreactie en Gedrag. „De gebeurtenis is bijvoorbeeld een fout van een voetballer. De ge dachten die bij hem op kunnen ko men: mijn medespelers zullen wel boos zijn en mijn trainer zou me wel eens kunnen wisselen. De ge voelsreactie is dan angst om nog een keer zo'n fout te maken. En het gedrag kan dan zijn dat de spe ler op een andere positie gaat lo pen om verdere risico's uit de weg te gaan. Ik probeer dan bij de ge dachten in te grijpen. De speler moet positief blijven denken en zichzelf moed inpraten. Wat ook kan helpen is het stoppen van het denkproces door de aandacht te richten op het spel. Hij zal, als hem dat lukt, geen risico vermij dend gedrag meer vertonen." Naast emotiemanage- ment kan Vos in zijn praktijk aan huis nog meer betekenen: leren wedstrijden vooraf in te beelden („Handig bij gesloten vaardighe den als turnen en bobsleeën"), hel pen met het stellen van reële doe len („Denk niet in resultaatdoelen ,maar in procesdoelen") en het bij brengen van ontspanningsoefenin gen. „Sportpsychologen hebben veel manieren om bij te dragen aan een 'peak performance'. Daar zijn hele boeken over vol geschre ven." Zweverig is Vos' aandeel in de top sportprestaties zeker niet, vindt hij. „De sporters die bij mij ge weest zijn, vinden dat ook niet. Ze zijn ook allemaal blij dat ze geko men zijn", stelt de Middelburger. „Kijk, sporters zijn praktisch inge steld. Die zoeken naar een oplos sing bij hun hulpvraag. En ze zien dat ik aan de hand van schema's naar die oplossing toe werk." In de topsport overleven alleen de meest evenwichtige mensen. Toch hebben die ook nog wel eens twijfel. Liefst 55 procent van de geënquêteerden geeft aan zich soms af te vragen waar ze het allemaal voordoen. en Nieuwdorp-De Meeuwen. Nacompetitie vierde klasse: Dom- burg-Wolfaartsdijk en Vosmeer-FSV Nacompetitie eerste klasse C zondag voetbal: RCS-Vinkenslag (19.00 uur). Nacompetitie promotie/behoud derde klasse zondagvoetbal: SC Kruisland-Pa trijzen. Indien niet anders vermeld aanvang 14.30 uur. Finale districtsbeker. Vlissingen-Dongen. Locatie: sportpark Warande Oosterhout. Aanvang: 14.30 uur. MAANDAG Nacompetitie promotie/behoud eerste klasse: SSV65-GPC Vlissingen. Nacompetitie promotie/behoud twee de klasse: VCK-Oostkapelle en De Meeu- wen-Nieuwdorp. Nacompetitie eerste klasse C zondag voetbal: Vinkenslag-RCS. Nacompetitie promotie/behoud derde klasse zondagvoetbal: Patrijzen-Kruis land. Nacompetitie vijfde klasse: Koe wacht-Sluiskil, IJzendijke-HSC'28, Groe- de-Cluzona, RSV-Hansweertse Boys Beachvoetvolleytoernooi. Parkeerterrein voetbalvelden in Vogelwaarde. Aanvang: 12.00 uur. Finale omstreeks 18.00 uur. WIELRENNEN ZATERDAG Zeeland Classic. Locatie: Dorpsstraat, Fleinkenszand. Categorieën: amateurs en masters vrije bonden en KNWU. Aan vang: 16.30 uur. Afstand: 120 kilometer. Permanence: De Flerberg, Fleinkenszand. VRIJDAG, ZATERDAG EN ZONDAG Internationale Juniorendriedaagse. Vrijdag. Etappe 1: Philippine-Axel, 109,1 kilometer, start: 17.00 uur (Waterpoort straat), finish: 19.44 uur (Westsingel). Zaterdag. Etappe 2: tijdrit Axel-Axel, 7,8 kilometer, start: 10.00 uur (RES crosster rein), finish: Westsingel. Etappe 3: Hulst-Axel, 104,3 kilometer, start: 17.00 uur (Beneluxweg thv Caravancentrum Zuid-Nederland), finish: 19.37 uur (West singel) Zondag: Etappe 4: Strijpen-Strijpen (ge meente Zottegem), 104,4 kilometer, start: 13.00 uur, finish: 15.27 uur. Start en finish aan de Sint Andriesweg Strijpen. ZWEMMEN ZATERDAG EN MAANDAG Zeeuwse kampioenschappen. Organisa tie: ZC Koewacht. Locatie: zwembad 't Plaatje te Axel. Aanvang: 10.00 uur. De resultaten in mijn wedstrijden (positief of negatief) beïnvloeden mijn humeur op de trainingen. Soms vraag ik me af waar ik 557 het allemaal voordoe llcc Jd Ik moet veel voor mijn sport laten Ja, ik zou soms ook wel eens wat anders willen doen 16% Ja, maar dat vind ik niet erg 55% Nee, ik heb best nog tijd voor andere leuke dingen 23% Weet niet 6% Doe je aan mentale training? ja 29% nee 71% Felix Binicewicz bron Roeland van Vliet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 53