Een voorraadkast van rust en 241 iet nd Inwonerskrant wil tonen wat leefbaarheid kan zijn Roparun-team verplaatst Tholen naar West-Brabant Vragen over bouw woningen buuTe kieke de zeeuwse kelder weekenddiensten HUISNAAM Schouwen-Duiveland kent veel huizen en boten met bijzondere namen. In deze wekelijkse serie worden ze verklaard. De spinne vrijdag 21 mei 2010 Melita Lanting blogt over planten en dieren op Schouwen-Duiveland op: www.pzc.nl/buutekieke Belevenissen uit de onderste regio nen van de voetbalcompetitie op: www.pzc.nl/zeeuwsekelder TIPS? schouwen-duiveland@pzc.nl Meer nieuws iiit de regio op www.pzc.nl/schouwen-duiveland THOLEN - Een doorkomst op Tho- len, dat is wat het Roparun-team van Tholen het liefst had gewild. Vorig jaar heeft het team dan ook een poging gedaan om de organisa tie zo ver te krijgen de route een klein eindje om te leggen. De tijd bleek er niet rijp voor. Harm Ver wijs: „Daarom maken we dit jaar, op 24 mei, een klein stukje Halste ren gewoon Thools grondgebied. Vrienden aan de Elkhuizenlaan daar, hebben al een heleboel men sen uitgenodigd voor een ontbijt. De lopers die in estafette van Pa rijs naar Rotterdam lopen, komen s door Ali Pankow ZIERIKZEE - Elke kern op Schou wen-Duiveland is anders, maar leefbaarheid staat bij alle hoog in het vaandel. Om inwoners te to nen hoe het er voorstaat met die leefbaarheid op de dorpen ver schijnt vanaf eind juni de eerste editie van de 'Inwonerskrant Schouwen-Duiveland'. „Het is een eerste eilandbreed uit vloeisel van het project Hart van Leefbaarheid. De krant wordt ge maakt door en voor Schou- wen-Duivelanders", zegt Marlys Schild, die als ambtenaar betrok ken is bij dit leefbaarheidsproject. Naast de gemeente participeren Al- lévo, Provincie Zeeland, Stichting Dorpshuizen, het Welzijnshuis en Zeeuwland. De krant wordt gemaakt door on geveer 20 correspondenten, foto grafen en tipgevers uit diverse ker nen, die zich als vrijwilliger heb ben aangemeld. Zij staan onder lei ding van een 3-koppige hoofdre dactie: Peter Noordermeer, Ester van Haut en Mariska den Hartog. Schild verwacht dat het aantal me dewerkers in de loop van de tijd nog zal toenemen. De Inwoners- krant zal circa één keer per maand via een inlegkatern in Wereldregio verspreid worden. daar op maandagochtend langs. We zetten borden 'Welkom in Tholen' neer en na vijftig meter staat er een bord dat je Tholen weer uitloopt. Het stuk daartussen* is eventjes Thools grondgebied/ We proberen er ook extra sponsoj geld binnen te krijgen. Overige/ hebben we al bijna 15.000 euii binnengehaald dit jaar." Als hJ stukje Halsteren tijdelijk bij Thoi len is ingelijfd, voert het Rol parun-team ook actie om de ruil volgend jaar over Tholen te voej ren. „Kom over de Brug, heet actie. We willen laten zien dat Tholenaren de Roparun graagj vangen, maar ook dat ze gul j door Mieke van der Jagt ZIERIKZEE - De fractie van D66 wil van het Schouwen-Duivelandse college van Burgemeester en Wet houders duidelijkheid over de gang van zaken met betrekking tot de bouw van zes woningen aan de Zevengetijstraat. De christelijk gereformeerde kerk tekende bij de gemeente bezwaar aan tegen de bouw omdat er onvol doende rekening zou zijn gehou den met parkeerruimte. D66 wil van B 8c W weten of er overleg is geweest tussen gemeente en kerk genootschap en wat het bestaand parkeerbeleid is. „Is er afgesproken dat bij nieuwbouw parkeergelegen heid op eigen terrein gerealiseerd moet worden? Zo ja, waarom is er op deze locatie dan een uitzonde ringssituatie gecreëerd?" Ook wil D66 weten of het college extra inspanningen doet om-een oplossing te vinden voor het door kerk en omwonenden gevreesde parkeerprobleem. Zaterdag 22, zondag 23 en maandag 24 mei mei 2010 Huisartsen Schouwen-Duiveland Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 (ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur. Za, zon- en feestdagen alleen na te lefonische afspraak). Tandartsen Schouwen-Duiveland Spreekuur 16.30 - 17.00 uur. tel. 06-53737162. Apotheken Kring-apotheek Zierikzee, Dam 18, 0111-412906, za. 10.00-12.30 uur. Via dienstsluis (aanbellen nr. 18): za 17.00-18.00 uur, zon- en feestdagen 12.00-12.30 en 17.00-18.00 uur. Verloskundigen Verloskundige Praktijk Lena 24 uur bereikbaar, tel. 06-22255315. Thuiszorg Allévo, Schouwen-Duiveland tel. 0113- 249111. Thuiszorg de Wieken, tel: 0111- 453480. Buurtzorg: Midden Schouwen 0653673432, Zierikzee 0653671600, Westhoek 0653674446, Duiveland 0622331441. Dierenartsen Weekenddienstartsen Schouwen-Duiveland. Voor spoedgevallen bereikbaar via 0111-412180. Spoedgevallen spreekuur ge zelschapsdieren za 13.00-13.30 uur, Grevelin- genstraat 17 te Zierikzee. Dierenambulance 24 uur bereikbaar. 0900-7673437. door Marijke Vael Ze laten de steiger even voor wat hij is. De 57-ja- rige Janneke Kuipers en haar zus Wietske (55) zijn de houten zijgevel van het wit te arbeidershuisje op de hoek Nieuwstad Krabbendijke in Brou wershaven aan het schilderen. waar haar vader, Cees Hartog, hoofd was van de Lagere Tuinbouwschool. Ze heeft veel vrienden en kennissen op het ei land." Neeltje Hartog trouwde eind ja- ren'40 met de Fries Sjirk Kuipers, een bodemkundig ingenieur. Het stel vestigde zich in Bennekom maar bracht de vakanties door op Schouwen-Duiveland, met hun drie kleine kinderen. „We wacht ten uren bij de pont van Zijpe. Bij opa en oma hadden we verrukke lijke vakanties vol zon, zee en strand. Ze woonden in de Brouwe rij naast Slot Haamstede. Daar slie pen we of we kampeerden daar in de buurt." Toen hun grootouders naar een zorgcentrum 4n Benne kom verhuisden verloor het gezin Kuipers haar Zeeuwse vakantie- plek. „Om hier toch een eigen plek te houden kochten onze ouders in 1963 een klein huis in de Brouwse Nieuwstraat 17. De wc was buiten „Het gewone onderhoud doen we zelf. Daarom houden we hier jaar lijks rondom Hemelvaart een klus- weekend. Vaak is onze broer Andries er ook bij." De zusjes Kuipers zijn gehecht aan de Spinne, het kleine familiehuis waarin ze regelmatig vrije dagen doorbrengen. Ze weten uit erva ring dat het klopt wat hun moe der, Neeltje Kuipers-Hartog, in de gasteninformatie van de recreatie woning schreef: 'Dit huisje is voor ons altijd de ruim voorziene voorraadkast van rust en ontspan ning. Maakt gerust gebruik van de voorraad. De spinne is rijkelijk ge vuld'. De woorden spinne en voorraad kast zijn niet toevallig gecombi neerd want ze betekenen hetzelf de. „Spinne is Zeeuws voor spin de, een voorraadkast die zowel aan de voor- als achterzijde deuren heeft. Een doorgeefkast dus," we ten (anneke en Wietse. Toen hun vader, Sjirk Kuipers, het pandje in 1970 kocht liet hij de Spinde als huisnaam op de gevel schilderen. Maar dat viel niet goed in de smalstad. „Hij werd er op aangesproken door oude Brouwenaren. 'Wa's da noe? Da kenne we ier nie. 't Is niet Spinde maar Spinne' zeiden ze'. Daarom liet mijn vader de schilder op nieuw komen om er Spinne van te maken." De familie Kuipers is verknocht aan Zeeland en respecteert de Zeeuwse cultuur. Janneke woont in Brummen, Wietske in Amster dam en hun broer Andries in Terwolde, maar ze hebben Zeeuw se wortels. „Onze moeder, Neeltje Hartog, groeide op in Haamstede Janneke (links) en Wietske Kuipers: „We zijn verknocht aan de Spinne. Daarom namen we het in 2002 over van De voorraadkast en tevens doorgeefluik tussen de keuken en woonkamer van het oude Brouwse arbeidershuisje wordt spinde genoemd, in het Zeeuws Spinne. Janneke en Wietske Kuipers gebruiken hem nog steeds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 48