281 zeeland Driehonderd oldtimers op bezoek André Bosman voert campagne via internet COESE MOLENTOCHT Evenement is uitgegroeid van zestig tot honderden klassiekers vrijdag 21 mei 2010 Eerste Pinksterdag is voor old timerliefhebbers een speciale dag. Op deze vierde zondag van mei wordt namelijk traditioneel de Goese Molentocht verreden. Een evenement dat de recht geaarde klassiekerfan niet mag missen. door Lucas Boot Liefst driehonderd old timers staan aankomen de zondag aan de start van de 22e Molentocht. De lijst met deelnemen de auto's is om van te smullen. Een Ford Torino GT uit 1968, een Riley RMA uit 1952, een Autobianchi Dueposti uit 1965; u kunt het zo gek niet bedenken of het rijdt mee. En natuurlijk ontbreken ook mu seumstukken uit de jaren twintig en dertig niet. „Er doet waarschijnlijk ook iemand mee met een Dodge van bijna hon derd jaar oud", vertelt Ton Poort vliet, klassiekerfanaat in hart en nie ren en deelnemer van het eerste uur. Zijn eerste Molentocht staat hem nog helder voor de geest. „Het was toen heel anders dan nu. We reden niet met een uitgebreide rou tebeschrijving, maar langs de weg stonden enkel bordjes. Je moest dus goed opletten. Bovendien de den lang niet zoveel klassiekers mee. Destijds waren het er een stuk of zestig, zeventig." Nu dus ruim vier keer zoveel. „Van daar dat de route is opgedeeld in etappes. Alleen de start is gezamen lijk op het vliegveld Midden Zee land in Arnemuiden. Daar vindt ge lijktijdig het Wings Wheels-eve- nement plaats met oude vliegtui gen, tractoren, motoren én 'onze' oldtimers natuurlijk. Het is een prachtig zicht om al die honderden voertuigen bij elkaar te zien", glim Oldtimers op de Grote Markt in Goes tijdens een eerdere editie van de Molentocht. foto Molentocht Goes lacht Gert Kruitbosch, een van de organisatoren van de Molentocht. „Wie wil ervaren wat de Molen tocht inhoudt, moet daar zeker bij zijn", valt medeorganisator André van Arkel hem bij. Gevraagd naar de charme van de klassiekerrit ant woordt hij: „De verscheidenheid in automerken is ontzettend groot, dat maakt het zo uniek. Je komt van alles tegen, van Porsches tot Rolls-Royces en oude motorfietsen. En verder is de sfeer gemoedelijk en we hebben geen haast. De Mo lentocht is immers geen rally." De Molentocht werd in 1989 voor het eerst verreden door een groep Austin Seven-rijders. Zij deden eer der al mee aan de zogeheten Wind mill Run in- Engeland. Het leek hen een leuk idee om de Britten ook eens naar Nederland te halen en zo ontstond de Molentocht. Poort vliet: „Elk jaar komen er nog steeds 11.00 uur: start op vliegveld Mid den-Zeeland in Arnemuiden. 11.30 uur: aankomst haven Yerse- ke. 12.00 uur: aankomst Grote Markt Engelsen naar hier. Ze nemen hun auto's niet mee achterop een aan hangwagen, maar rijden die hon- in Goes 12.00 uur: aankomst wijnmakerij Boonman in Nieuwdorp 16.00 uur: eindpunt jachthaven Bruinisse. derden kilometers achter het stuur van hun oldtimer. Prachtig toch?" www.molentochtgoes.nl door Jeffrey Kutterink Nu de WD de laatste we ken in de peilingen om- hooggeschoten is, maakt André Bosman kans op een Twee de Kamerzetel. Drie jaar geleden stond hij op de dertigste plek van de WD-kandidatenlijst. Door het wegvallen van Arthur Docters van Leeuwen schoof hij op naar plek 29. Ook deze keer staat hij op een dertigste plaats. „Ik heb eigenlijk maar één ambitie en dat is de Tweede Kamer", zegt de 45-jarige jachtvlieger via Skype vanuit zijn huis. Voordat hij naar de luchtmachtbasis tegen de grens van Oklahoma rijdt om mensen op te leiden tot luchtmachtpiloot, ruimt hij tijd in om campagne te voeren. „Natuurlijk is het lastig om cam pagne te voeren, zeker door het tijdsverschil - het is hier zeven uur vroeger. Ik lees via pzc.nl wel wat er in Zeeland speelt en ik heb goed contact met de afdeling, Sta tenleden, Tweede Kamerfractie en campagneteam. Maar ik voel niet de emotie. Daarom zou ik er abso luut graag bij willen zijn. Dat kan gelukkig via de moderne techniek. Zo ben ik er de volgende ledenver gadering in Middelburg bij. Via Skype ga ik samen met WD-Ka- merlid Halbe Zijlstra in debat." Stel je staat op sinaasappelkist op de Markt. Wat is je boodschap „Wacht niet op Den Haag. Maar wees trots, ga zelf aan de slag en zorg - gemeenten, provincie en wa terschap - dat we zelf de zaken goed op orde hebben. Ik denk aan the American dream. Het is niet fout om een ambitie te hebben." War zou de ambitie voor Zeeland moeten zijn „Zeeland moet de batterij voor Ne derland willen worden. Inclusief een tweede kerncentrale. Koppel dat aan opleidingen in nucleaire richting. Ook moet Zeeland zor gen dat de mooie natuur die er is bereikbaar blijft voor inwoners en toeristen. Versterk het toerisme. Laat bijvoorbeeld toeristen, zoals op Texel, zien wat vissers doen, en hoe ze werken." André Bosman Moet Zeeland als provincie worden opgeheven? „Het lijkt me lastig om Zeeland té combineren met andere provin cies. Je kunt goed bezuinigen door het aantal regels en daarmee amb tenaren en controlesystemen te verminderen. Je hoeft niet direct te denken aan het opgaan van Zee land in andere provincies. Het pro bleem ontstaat vooral in de Rand stad. Daar kun je je voorstellen om er één regio van te maken." En Goeree-Overjlakkee aan Zeeland toevoegen? „Daar laat ik me niet over uit." Hoe is Zeeland vertegenwoordigd in Den Haag? „Je hoort vrij weinig over het Zeeuwse in Den Haag, op een paar'onderwerpen na. Het is be langrijk om Zeeland daar op het netvlies te houden. Ik wil graag het Zeeuwse geluid laten horen, sa men met andere Zeeuwse Kamer leden, ongeacht de ideologische verschillen. Laten we zorgen dat we de Zeeuwse zetels bij elkaar zet ten en een front vormen." Al met Mark Rutte gesproken over een portefeuille? „Ik ben niet voor niets met mijn defensie-achtergrond op plek 30 gekomen. Als je kijkt naar experti se die aanwezig is op bijvoorbeeld natuur en milieu, water en visserij en landbouw, dan is dat pakket in goede handen bij janneke Snijder. Ik kan me voorstellen dat richting defensie wordt gekeken. Maar ik hou me het recht voor om op on derwerpen die Zeeland aangaan, mijn invloed binnen de fractie aan te wenden. Ik wil zorgen voor veel regionale ketelmuziek." Je zoekt een huis in Middelburg. Wat als je niet wordt verkozen? „Dan cancel ik mijn ticket, maar blijf ik beschikbaar. We hebben voor Middelburg gekozen omdat daar vriendjes en vriendinnetjes van de kinderen wonen. We ho pen weer dat ze naar dezelfde school kunnen. Verder zoek ik een klein appartement in Den Haag." Hoe beleef je de verkiezingsdag? „Dan houden we een feest. Om drie uur 's middags gaan we aan de hotdogs en de hamburgers en kunnen we de verkiezingsuitzen ding volgen tot de uitslag bekend is. Ik moet om vijf uur 's ochtends weg om op tijd in Dallas te zijn voor de vlucht naar Nederland. Aan het begin van het zomerreces vlieg ik terug om mijn gezin op te halen en de verhuizing te regelen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 30