economie 113 Delta voegt milieutak samen met Indaver Ook Duitsland leeft op de pof AH, Lidl en de markt hebben beste groenten 03 1 1 Boek nu voordelig uw vakantie via: e:iekrant.nl BUNDELING Banen in Zeeland blijven Economie Taiwan groeit stevig Dubai World sluit akkoord over schuld ABN Amro boekt fors meer winst [Cruise Land van het Noorderlicht, 14 dagen v.a. 1225.- p.p. [Turkije - Dodrum, 18 dagen v.a. 429.- rTurkije - Didim, [8 dagen. v.a. 399.- Parijs, 2 dagen v.a. 99.- p.p. Sauerland, 3 dagen v.a.€ 1 15.- p.p. Kerstcruise Caraïben, 36 dagen v.a.€ 3598.- p.p. L. Amazone en Orinoco, 43 dagen v.a. 4558.- p.p. Baltische Staten, 1 1 dagen v.a. 689.- Kroatië, 1 week v.a. 390.- (4 pers.) vrijdag 21 mei 2010 MIDDELBURG - Delta NV gaat haar activiteiten in afvalbeheer bunde len. Delta Milieu en Deltadochter Indaver worden samengevoegd. De combinatie van beide bedrij ven leidt volgens een mededeling van Delta naar verwachting niet tot gedwongen ontslagen. Een woordvoerder van het bedrijf ver klaarde dat medewerkers wel met een functiewijziging te maken kun nen krijgen. Delta beschouwt het bijeenbren gen van beide afvalbedrijven als een logische stap. Enkele jaren ge leden is besloten de positie van Delta in milieu en afvalbeheer te versterken. Dat resulteerde in de verwerving van een belang van 75 procent in de Vlaamse afvalverwer ker Indaver, die behalve in België en Nederland ook actief is in Duitsland, Groot-Britannië, Ier land, Portugal en Italië. De bunde ling maakt het mogelijk goedkoper en concurrerender te werken. Indaver heeft 1400 medewerkers; door onze correspondent Oene van der Wal Duitsland is geen Grie kenland. Toch zijn veel Duitsers bang dat ook hün land financieel on deruit kan gaan. Nog is Europa's belangrijkste economie een stren ge penningmeester, die andere lan den bij de les houdt en zonodig met miljarden uit de brand helpt. De Duitse export trekt bovendien weer aan. Maar schijn bedriegt. De strenge monetaire criteria van Maastricht blijken alleen in zonni ge tijden te gelden en worden ook door Duitsland met voeten getre den. Dit jaar beloopt het Duitse fi nancieringstekort 5 procent, de staatsschuld 80 procent van het bruto binnenlands product (bbp). Alleen al in 2009 liep de staats schuld met 100 miljard euro op vanwege het reddingspakket voor de banken. Dat is bijna een derde van het jaarbudget van het land. Het begint nu echter door te drin gen dat er structureel iets mis is. „Ook wij Duitsers maken al meer dan veertig jaar schulden. Ook wij leven op de pof', erkende bonds kanselier Angela Merkel. „We leven op dramatische wijze boven onze stand", waarschuwde de Hessense minister-president Ro land Koch (CDU) in weekblad Der Spiegel. De Duitse politiek draait al jaren om de hete brij heen. Omdat poli tici geen duidelijkheid geven, ma ken de media lijstjes met posten waar geld gehaald kan worden, zo als in het woud aan subsidies. Maar daarmee worden bij lange na niet alle gaten gevuld. Afgelopen week werd bekend dat staat, deelstaten en gemeenten dit TAIPEI De economie in Taiwan groeide in het eerste kwartaal met 13,3 pro cent op jaarbasis, de grootste kwar taaltoename in 20 jaar. De groei was sterker dan economen voorza gen. Taiwan, dat het vooral van de export moet hebben, profiteerde van de economische groei in China en andere Aziatische landen. Ook het wereldwijde economische her stel droeg aan de groeispurt bij. jaar 48 miljard euro aan belasting mislopen, bovenop de ruim 80 miljard extra schuld die al in de boeken stond. Talloze gemeenten zijn feitelijk failliet. De arbeidsbureaus komen 11 mil jard euro te kort, de ziektekosten verzekeraars 15 miljard, 3 miljard meer dan eerder aangenomen. De werkloosheid (ruim 7 procent) blijft vooral binnen de perken dankzij miljardensubsidies. Werk nemers die anders ontslagen zou den worden, krijgen door de staat betaalde arbeidstijdverkorting. Dat kostte vorig jaar alleen al 3 miljard euro. De regeling blijft tot in 2012 van kracht. Tegelijkertijd leeft Duitsland op een gigantische, onzichtbare schul denberg ter grootte van tegen de 300 procent van het bbp, oftewel zo'n 6.000 miljard euro (240.000 euro per Duitse belastingbetaler). Deze schuld bestaat uit toekomsti ge verplichtingen voor onder meer DUBAI Het conglomeraat Dubai World heeft een principeovereenkomst bereikt met een grote groep ban ken om het schuldenpakket van 23,5 miljard dollar (18,9 miljard eu ro) te herstructureren. Een schuld van 14,4 miljard dollar wordt in twee delen gesplitst met looptij den van vijf en acht jaar. De over heid zet 8,9 miljard dollar aan schuld om in aandelen. Delta Milieu 375. Volgens de woordvoerder van Delta is er geen sprake van dat banen naar het hoofdkantoor van Indaver in Me- chelen worden verschoven. Delta Milieu houdt zich onder meer bezig met afvalinzameling in de Zeeuwse gemeenten, afvalver werking, compostering van gft-af- val, industriële reiniging, afvalwa terzuivering en slibontwatering. In daver behoort op het gebied van de verwerking van gevaarlijk afval tot de top 3 in Noordwest-Europa. DEN HAAG - De beste kwaliteit groenten en fruit is te vinden bij Albert Heijn, discounter Lidl en op de markt. Hun prijzen zijn niet de laagste, maar liggen wel op of onder het gemiddelde. Dat maakte de Consu mentenbond gisteren bekend op basis van onderzoek naar de prijs-kwaliteitverhouding van groenten en fruit. De Consumentenbond onder zocht bij de grootste supermarktke tens, de markt en de Natuurwin- kel de kwaliteit van appelen, bana nen, sinaasappelen, kiwi's, drui ven en mandarijnen en de groen ten bloemkool, sperziebonen, to maat, komkommer, broccoli en sla. De bond legde uiterlijk en smaak langs de lat. Volgens het onder zoek bieden Aldi en Lidl, gevolgd door Albert Heijn en de markt, de beste prijs-kwaliteitverhouding voor groenten. „Ook bij fruit heb ben Aldi, Lidl en de markt een goe- c de prijs-kwaliteitverhouding, net als Dirk van den Broek/Digros/Bas van der Heijden", aldus de Consu mentenbond. De keten van biologische produc ten Natuurwinkel komt minder goed uit de verf Hoewel de smaak goed is, is het ui terlijk van de verse producten on der de maat. Ook is de Natuurwin- c kei prijzig, aldus de Consumenten bond. „Een kilo sperziebonen kost te bij de Natuurwinkel 8 euro, op de markt en in de supermarkt was dit 3 tot 3,50 euro per kilo." De bond meldt verder dat negen van de tien Nederlanders minder dan de aanbevolen hoeveelheid van twee ons groenten en twee stuks fruit per dag nuttigen. In 2005 gaven de Nederlanders ge middeld 600 euro uit aan groen ten en fruit. Aan snoepgoed en frisdranken be- steedden ze meer geld. Angela Merkel pleitte gisteren in Berlijn voor een 'teken van kracht' van de rijke landen om de huidige crisis mee te bezweren. foto Michael Sohn/AP rente en pensioenen bij ongewij zigd beleid. De officiële schuld is circa 1.800 miljard euro (72.000 eu ro per Duitse belastingbetaler). Het grootste deel van deze toekom stige kosten is niet gedekt door in komsten. Volgens de vooraanstaan de demograaf Gunnar Heinsohn- wordt de Duitse bevolking almaar kleiner, ouder en ongekwalificeer- der en hopen de schulden zich op. De centrumrechtse regering van bondskanselier Merkel (CDU) staat voor pijnlijke keuzes, ook al vanwege de grondwettelijke schul- denrem die komend begrotings jaar dwingt tot grote bezuinigin gen. Eerder beloofde lastenverla gingen zijn alvast van tafel. Inmiddels gaan stemmen op om belastingen, waaronder de btw, te verhogen, zodat de staat meer bin nenhaalt. Aan de verlaging van pensioenen en uitkeringen durft vooralsnog geen politicus zijn han den te branden. AMSTERDAM ABN Amro Bank heeft in het eerste kwartaal een nettowinst behaald van 178 miljoen euro. In dezelfde periode vorig jaar bedroeg de winst 87 miljoen euro. Fortis Bank Nederland behaalde een winst van 73 miljoen euro. ABN Amro en For tis willen in het derde kwartaal van dit jaar juridisch fuseren. Van af dat moment worden de activitei ten onder één merknaam gevoerd. Voor het complete reisaanbod! VémW L RgsjKR bTiV r k- WK*m

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 13