341 sport Van Gelderen duizendpoot van Spui PZC Speel mee met het gratis WK voetbalspel Win een reischeque! In bijna elke kern wonen (oud-)sporters, bestuurders, trainers of vrijwilligers die een verhaal waard zijn. In de rubriek 'Kriskras door Zeeuws-Vlaanderen' worden zij in de schijnwerpers gezet.- Vandaag deel 17: Giel van Gelderen. Doe mee en win met jouw team! donderdag 20 mei 2010 door Peter van Kouteren SPUI - Hij voetbalde zelf als jochie Tan dertien een blauwe maandag in het rood-zwart van Terneuzen, maar schopte daarna eigenlijk nooit meer tegen een bal. Giel van Gelderen werd als twintiger be stuurslid van het kleine Spui, is in middels met vervroegd pensioen en steekt nog altijd zijn handen uit de mouwen voor de kleine za terdagclub. Het leverde hem op Koninginne dag een koninklijke onderschei ding op, die volstrekt onverwacht \Verd uitgereikt. Giel van Gelderen wist van niks, toen hij de burger zaal van Terneuzen betrad, onder het voorwendsel dat een goede vriend een lintje zou krijgen. „Maar toen ik mijn dochter, mijn schoonzoon en mijn maat zag zit ten, kreeg ik in de gaten dat ze me erin hadden geluisd." Met gepaste trots: „Ik ben er wel blij mee, maar het had niet gehoeven. Er zijn in onze vereniging wel meer flensen die een onderscheiding verdienen." Giel van Gelderen werd in 1971 be stuurslid van Spui en is het sinds dien als zijn tweede thuis gaan be schouwen. „Ik heb het kunnen doen, omdat mijn vrouw het goed vond. Onze dochter is hier zowat opgegroeid", klinkt het bijna ver ontschuldigend. „We hebben jarenlang samen de kantine gedaan, met Frans van de Velde, Edy Vanhijfte, later Frans Bolleman en de vrouwen. Het was een kotje, niet groter dan de huidi ge keuken. We hebben het steeds verder uitgebreid. We vonden dat de tegenstander genoeg had aan één douche, het kleedlokaal van de scheidsrechter hebben we des tijds gehalveerd. Daardoor hadden we meer ruimte om bier op te slaan." „Als je hier binnen komt en je een Spuihaas voelt, dan word je be smet met een virus en kom je er niet meer vanaf', verklaart hij de aantrekkingskracht van zijn clubje. „Het is hier heel gemoedelijk. Kleinschalig. Hier mag ontiegelijk veel. Jongens van buitenaf voelen zich thuis. Spelers die ergens an ders buiten de boot vielen, hoor den er daar opeens niet meer bij. Natuurlijk vallen ze hier ook wel eens naast het eerste, maar ieder een hoort er hier bij. Ze krijgen een tenue en allemaal een glaasje bier na afloop. Betalen doen we niet, zelfs geen premies. Ik hoop niet dat ze dat ooit doen, want er lopen zoveel vrijwilligers: dat past gewoon niet in Spui. De mooiste periode? De tijd dat we 's zater dags na de wedstrijden om een uur of zes stopten en naar Roos (Café Driewegen) gingen." Giel van Gelderen was bijna veer tig jaar lang bestuurslid, waarvan twintig jaar secretaris. De voorma lig elektricien geniet van het 'wij-gevoel' en droeg met anderen zijn steentje bij aan de accommo datie. Vorig jaar legde hij met Sietse de Smet kabels voor de verlichting op het tweede veld aan en werd met veel anderen een pad langs het ge renoveerde hoofdveld gelegd. Hij was wedstrijdsecretaris, elftal leider, clubscheidsrechter, jeugd trainer, organiseerde kaartavonden en is sinds een jaar of zeven wed strijdcoördinator. Daarnaast was hij vijftien jaar lang met de inmiddels overleden Ter- neuzenaar Johan Pichal actief voor het Jeugdplan Nederland van de KNVB. „Een mooie tijd", blikt hij terug. „Ik ben nogal eens op Pa pendal en in Zeist geweest. Jo de Waal, prachtige trainer, beetje stati ge man. Maarten de Kok, geweldig voor de sfeer. Met Jo Jansen had ik een leuke band. Die was wel zó ge woon. Later werd hij trainer van NAC. Daar ben ik dus nu suppor ter van." „Vrijdags en 's maandags maak ik de kleedlokalen schoon. Vooral 's maandags moet ik nogal eens wat wegpoetsen hoor. Ik zie het altijd als ze 's zaterdags in spanning heb ben gezeten. Ach, ik ben maar een radertje in het geheel", vindt hij. „Ik doe het gewoon graag. Toen ik secretaris was, was ik de laatste da gen van de overschrijvingsperiode altijd bang dat spelers weg zouden gaan. Het is wel eens gebeurd dat ik zo'n laatste dag bewust niet thuis was. Natuurlijk ben ik ook wel eens teleurgesteld geweest. Dan belden ze de laatste avond om zeven uur aan, om toch over schrijving aan te vragen. Ik heb ze altijd netjes succes gewenst, maar ook gezegd dat het me tegenviel. Beloftes moet je gewoon nako men." f- Op 11 juni trappen Zuid-Afrika en Mexico af in het stadion van Johannesburg. Speel mee met je eigen team en ervaar het WK voetbal als nooit tevoren! Hoe werkt het? Als WK speler krijg je een fictief budget van 120 miljoen euro. Hiermee stel je je eigen team samen uit de selectie van alle 32 landen die deelnemen aan het WK. Afhankelijk van de resultaten die de spelers en de landen tijdens het WK behalen, krijgt je team punten. Om het extra spannend te maken, kun je samen met vrienden of col lega's ook ie eigen subleague opzetten. Alle scores worden dan direct automatisch voor je uitgerekend! Hoe doe ik mee? Ga snel naar de website www.pzc.nl/ wkvoetbalspel en geef je op! Je kunt je team gedurende het hele WK aanmelden, maar let er wel op dat reeds gespeelde wedstrijden dan niet meer bijdragen in je score. Schrijf je dus in vóór 11 juni 15.30 uur om het gehele WK mee te doen. De winnaar ontvangt een reischeque t.w.v. 400,-. Kijk voor meer informatie op www.PZC.nl/wkvoetbalspel Giel van Gelderen maakt de kleedkamers van Spui schoon. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 96