33 Eén op tien sporters geniet meer van training dan van wedstrijd Glenn Hofman 'promoveert' Boek nu voordelig uw vakantie via: wakanfiekrant.nl KV Mechelen laat Peter Maes gaan HW'24 is op zoek naar voetbalsters ^vakarrtl Zuid-Engeland, 8 dagen v.a. 429.- ^laörwegen rondreis, 10 dagen v.a. 799.- [Amazone en Orinoco, [43 dagen v.a. 4558.- p.p. [Berlijn, 14 dagen v.a.€ 109.- p.p. yjjj] [Sauerland, 3 dagen v.a. I 15.- p.p. Tirol, 8 dagen [Oostenrijk - Salzburgerland, 5 dagen v.a. 199.-p.p. [Spanje, I 10 dagen v.a. 149.- 1 [Kroatië, I week v.a. 390.- (4 pers.) Topsporters zijn trainingsbeesten donderdag 20 mei 2010. EP Uit een enquête onder Zeeuwse top sporters en toptalenten blijkt dat de helft meer dan twintig uur in de week aan het trainen is. Ze investe ren dus veel tijd om uiteindelijk titels te pakken, persoonlijke records te ha len en alles uit zichzelf te kunnen ha len in wedstrijden. Hoe zwaar heb ben ze het, fysiek én mentaal? En moeten ze alles alleen doen of wor den ze gesteund? Deze krant maakt een vierdelige serie over de onzichtba re kant van topsport. Vandaag deel 2: Trainingsbeesten. door Roeland van Vliet H et is niet dat Jeffrey Telussa niet graag aan wedstrijden meedoet, maar de Middelburgse tur ner kan zijn ei veel meer kwijt in de trainingen. Hij is namelijk een liefhebber van experimenteren. Turners hebben, in vergelijking met bijvoorbeeld hardlopers, mo torcrossers en voetballers, weinig wedstrijden. Ze zijn in verhou ding dus veel vaker aan het trai nen. Tekenend is dat Telussa's eerstvolgende toernooi pas half juni is: het Nederlands kampioen schap in Amsterdam. Totdan zit hij wekelijk een kleine dertig uur h in de trainingshal van Turnschool H Heerenveen. Voor de negentienjarige Walche- naar is dat helemaal geen straf. Kan-ie lekker 'pielen'. „Ik ben een perfectionist als het gaat om mijn oefeningen", vertelt hij. „Op. trai ningen kan ik combinaties uitpro beren, nieuwe elementen beden ken en uitvoeren, dingen bijscha ven... Gaat het verkeerd, dan be gin je opnieuw. In een wedstrijd kan dat natuurlijk niet. Dan moet je laten zien dat je over routine be schikt." In totaal geeft tien procent van de Zeeuwse topsporters en toptalen ten aan meer van trainingssessies dan van wedstrijden te genieten. Nog een kleine zestig procent zegt 'ja' op de stelling 'aan trainin gen beleef ik net zo veel lol als wedstrijden'. Het middel om het doel te bereiken is voor hen dus net zo aantrekkelijk als het doel zelf. En dan is er nog dertig procent dat liever met wedstrijden bezig is. Tom Boere, de Terneuzense jeugdvoetballer van Ajax, zegt: „Er is een andere spanning bij een wedstrijd. Ik vind dit een lekker gevoel en dus leuker. Meestal is er ook veel publiek." En atlete Es ther Vermue, die in de Verenigde Staten studeert en sport, stelt: „Trainingen zijn voor mij noodza kelijk om de lol, die de wedstrij den kunnen brengen, mogelijk te maken." Zitskiër Kees-Jan van der Kloos ter, in maart nog deelnemer aan de Paralympische Winterspelen in Vancouver, zit op dezelfde lijn als Jeffrey Telussa. Ook de aange past sporter, die zo'n vijf maan den per jaar- in de sneeuw te vin den is, vlamt het liefst vele malen achter elkaar. En dat kan niet bij wedstrijden. De 32-jarige Vlissinger wil veel meters kunnen maken. „Noem me maar een trainingsbeest. Zet mij maar op een gletsjer neer, dan kan ik me uitleven. Ik kan dan de piste afgaan, de poortjes strak aan snijden, weer naar boven gaan en dan proberen nog sneller naar be neden te gaan. In mijn sport geldt: hoe vakër je een bocht neemt, hoe strakker je hem neemt. In trainingen kan ik me dus steeds verbeteren. Ik vind het prachtig om zo'n rit te fine tunen. In wedstrijden heb ik vaak maar één kans om goed omlaag te gaan." Tijdens Europa Cups en wereldbe kerwedstrijden krijgt hij bij afda lingen één of twee officiële trai ningsruns. Daarbij kan hij op snel heid het parkoers verkennen. Op de langzamere disciplines - sla lom, reuzenslalom en Super-G - wordt die gelegenheid de sporters niet geboden. „Het is dus niet vreemd dat ik op de afdaling het best uit de verf kom." Als Van der Klooster aan wed strijden meedoet, probeert hij zo goed mogelijk de risico's van val len te beperken. „Dat heeft met de druk te maken die wel bij wed strijden komt kijken. Je mag niet onderuit gaan." Voor Telussa geldt hetzelfde: „Ik heb geen faalangst, maar ben tij dens wedstrijden toch altijd bang om iets verkeerd te doen. Trainin gen zijn veel relaxter." Toch kunnen de twee trainings beesten niet zonder grote wedstrij den waarin ze uit de anoniminteit kunnen treden. Telussa traint, on danks een voetblessure, hard om in aanmerking te komen voor het wereldkampioenschap van later dit jaar. Van der Klooster, die 's zomers zijn vaardigheden en conditie met wakeboarden en handbiken on derhoudt, kijkt al uit naar de ko mende winters en vooral de Para lympics van 2014 in het Russische Sotsji. SLUISKIL Glenn Hofman neemt volgend sei zoen de plaats in van Henk Habra- ken in het driebandenteam van Delta/Fast Bouwservice uit Sluis kil. De twintigjarige Hagenaar stapt over van Verbrugge Termi nals, dat net als Delta uitkomt in de eredivisie. De plaats van Hof man bij Verbrugge wordt ingeno men door een andere jongeling: de Belg Mathieu Vlerick, die overstapt M-ECHELEN KV Mechelen heeft het contract met trainer Peter Maes ontbonden. De oefenmeester had bij de Bel gische voetbalclub nog een verbin tenis voor een jaar, maar liet vorige week weten voor Lokeren te kie zen. Gisteren werd overeenstem ming bereikt over beëindiging van het contract. Mechelen-voorzitter Johan Timmermans neemt Maes de overstap niet kwalijk, maar laakt de handelwijze van Lokeren. van eerstedivisionist Dallinga/ Pol ka Print. Dat team wordt aange vuld met de Belgen Bart Ceule- mans en Rudy Tolleneer. Zowel Delta als Verbrugge strijdt vanaf vandaag in Rijsbergen om de beker. Delta treft in de poule Snel len Recycling, Dekker Keukens en Ai Biljarts. De tegenstanders van Verbrugge zijn Crystal Kelly, Van Donge De Roo en Twentevisïe. HULST Voetbalvereniging HW'24 uit Hulst wil het komende seizoen bij voldoende belangstelling beginnen met meisjes- of vrouwenvoetbal. Onder leiding van Paul Kouijzer en Femke den Blijker is er donderdag 27 mei op de sportvelden van het Reynaert College aan de Zoute- straat in Hulst vanaf 15.45 uur een proeftraining. Meer informatie is verkrijgbaar via p.van.dam- me8@kpnplanet.nl. 1 Voor het complete reisaanbod! Aan trainingen beleef ik net zo veel lol als aan wedstrijden Als de mogelijkheden er waren, zou ik graag meer willen trainen Voornaamste reden waarom er niet (nog) vaker getraind kan worden* Voor topsporters en toptalenten is trainen geen straf. Sommigen genieten zelfs meer van hun trainingen dan van hun wedstrijden. meer nee, minder weet niet Tekort aan tijd vanwege werk of school 9 Tekort aan financiële middelen 4 Tekort aan trainingsruimte 3 Blessures - 2 Balans tussen arbeid en rust 7 Sporters konden meerdere antwoorden geven Felix Biriicewicz bron Roeland van Vliet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 95