allG SOOrtGII en maten versoepeling grensarbeid 25 ll Provincies willen snel Jaren vijftig proeven op boerenerf Haute couture Voici Paris! ^at is een proces dat altijd doorgaat' Gruva Techniek Dubbel Gemee wegens succes verlengd t/m 13 juni 2010^ voor het Studio 100 Zomerfestival donderdag 20 mei 2010 Spuiten van een velg bij Gruva Techniek. foto's Peter Nicolai door Wout Bareman TERNEUZEN - De Euregio Schelde- mond wil dat de nieuwe Belgische en Nederlandse regering direct na hun aantreden het Nederlands-Bel gische belastingverdrag aanpassen. De regels moeten worden versoe peld om grensoverschrijdend wer ken gemakkelijker te maken. De provincies Oost- en West-Vlaanderen kaarten de kwes tie vandaag aan tijdens overleg in Yerseke met 'grensmakelaar', oud-commissaris van de koningin Wim van Gelder. De Scheldemondraad, het overleg platform van de provincies Oost en West-Vlaanderen en Zeeland, heeft de problematiek van de grensarbeid, als speerpunt en knel punt voor de komende jaren aan gemeld bij het ministerie van Bin nenlandse Zaken in Den Haag. Van Gelder is gevraagd de proble men verder in kaart te brengen. De Euregio vindt dat de oplossin gen, die het verdrag biedt voor ambtenaren, ook moeten gaan gel den voor andere grensarbeiders. Over de grens gedetacheerde amb tenaren worden fiscaal belast in hun land van herkomst en kun nen daar ook verzekerd blijven en pensioen opbouwen. Op die ma nier worden ze - in tegenstelling tot de 'gewone' grensarbeider - niet geconfronteerd met een enor me papieren rompslomp. Aan Ne derlandse kant is al meermalen overlegd met het Rijk. 'Den Haag' staat niet onwelwillend tegenover de opzet. De Scheldemondraad zal na de installatie van een nieuwe fe derale Belgische regering z'n pijlen dan ook vooral op Brussel richten. De constructie past binnen de Eu ropese regelgeving. Deze rubriek belicht Zeeuws-Vlaam- se bedrijven,die een product maken of service leveren waarmee zij (in ternationale faam verworven heb ben, maar waarvan lang niet altijd bekend is dat ze in Zeeuws-Vlaande- ren gevestigd zijn. Vandaag: Gruva Techniek hecht en gelast, waarna het wiel gestraald en in de gewenste kleur gespoten wordt. Het proces gebeurt deels automa tisch, maar niet helemaal volgens de nieuwste technieken. „Want daarmee zouden we onszelf onze kracht ontnemen: de flexibiliteit om steeds een ander wiel te kun nen maken", verklaart Mussche. Gruva is een tamelijk uniek be drijf „Er bestaan in Europa nog zo'n vijftien bedrijven die de zelfde soorten wielen leveren als wij", weet Van Luijk. Klanten zit ten in tal van landen in Europa, en via tussenhandelaren komen de wielen zelfs op andere conti nenten terecht. Gruva verkoopt bijna uitsluitend aan bandenhan delaren, die zelf de band om het wiel plaatsen en dat vervolgens verkopen aan de eindgebruiker. „Als we zelf direct aan de gebrui ker zouden verkopen, worden we concurrent van onze eigen klan ten, de bandenverkopers", stellen de eigenaren. Het bedrijf probeert het eigen aan bod wat breder te maken dan al leen 'normale' wielen. „We verko pen ook al een poosje wielliften, en hebben nu patent aangevraagd voor een verstelbaar wiel", leggen de eigenaren uit. ,Je komt altijd dingen tegen waarvan je denkt: dat is onhandig of te duur, dus dat kan beter." Het denkproces over vernieuwing gaat dus altijd door. „Tja, sommige mensen denken: 'het is maar een wiel', mijmert Mussche. „Wij zien dat toch een beetje anders." De wortels van Gruva liggen in 1965, toen de vader van Frank van Luijk de voorganger van het huidi ge bedrijf oprichtte. Na een doorstart door een faillisse ment van het toenmalige Trako be gon Gruva in 2002 in de huidige opzet. Bij Gruva werken gemiddeld zo'n twintig mensen. Per jaar worden ongeveer tiendui zend wielen gemaakt. Tweederde daarvan gaat naar het buitenland: Frankrijk, Duitsland, Oostenrijk, Bel- gie, Denemarken, Zweden, Slowa kije, Rusland en Hongarije. Gruva heeft in Frankrijk een apart verkoopkantoor. KOEWACHT - De jaren vijftig proe ven op een boerenerf. Het kan ko mend weekeinde, zaterdag 23 en zondag 24 mei, van 10.00 tot 16.00 uur bij de familie Wijnacker aan de Nieuwe Karnemelkstraat 18 in Koewacht. Allerlei oude landbouw werktuigen zijn er uitgestald, zoals een bietenrooier, en van alles wat met vlas te maken heeft. Ook zijn er apparaten om melk te karnen, koffiemolens, spullen die kappers en schoenmakers gebruikten in de jaren vijftig, wasmachines en heili genbeelden. De familie Wijnacker woont op een voormalig boeren hof dat ongeveer tweeduizend vier kante meter groot is. 5Q februari - 6 juni 2010 WrZ jetm Actie geldt voor alle Kips' producten met actiesticker en loopt t/m 6 juni. Het Zomerfestival wordt gehouden op 26 en 27 juni.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 91