341 sport Martin Verkerk slaat nieuwe weg in PZC Speel mee met het gratis WK voetbalspel Win een reischeque! TENNIS Oud-tennisprof Martin Verkerk staat .tegenwoordig als coach op de baan. Hij beleeft weer veel plezier aan het spelletje. 'Er wordt met sommige twaalfjarigen gedaan alsof ze de nieuwe Agassi zijn' donderdag 20 mei 2010 f Martin Verkerk stond zeven jaar geleden in de finale van Roland Carros. Martin Verkerk door Edward Swier AMSTERDAM - Als een jaar geleden de wekker ging, drukte Martin Ver kerk deze doorgaans direct weer uit. De vlaag van optimisme, die hem de avond ervoor had ingege ven vroeg op te staan, had vaak al weer plaatsgemaakt. Het leven had weinig te bieden. „Het was niet hét zwarte gat, maar wel een gat." Er was niets om voor op te staan, de agenda meldde nau welijks of geen afspraken. „Ik had geen doel." Twaalf maanden later, enkele dagen voor het begin van 'zijn' Roland Garros, is alles an ders. Hij kijkt - terwijl het eigen lijk nooit een hobby van hem was - op tv zowaar weieens naar ten nis. En Verkerk staat ook weer op de baan, als trainer. Nadat de voormalig nummer veer tien van de wereld - na hem kwam geen enkele Nederlandse tennisser er nog in de buurt - in december 2008, na jaren sukkelen met zijn schouder, had moeten be sluiten er toch echt een punt ach ter te zetten, raakte Martin Ver kerk in een negatieve spiraal. „Het was zoeken. Moeilijk, moeilijk. Een jaar niks doen, daar word je niet gelukkiger van." Terugdenken aan de mooie dagen in zijn car rière lukte maar niet. „Ik dacht al tijd maar aan die schouder, voelde onrecht." Van tennis moest hij, de man die in 2003 de finale van Ro land Garros haalde, niks meer we ten. Verkerk, pas 31, smeedde plannen, om aan de slag te gaan als autohan delaar, om in zaken te gaan, te in vesteren in een bedrijf Maar de huidige financiële onzekerheid bracht hem tot inkeer. „In tijden van crisis moet je als schoenmaker bij je leest blijven. Het is nu niet verstandig zomaar ergens in te stappen." Mijmerend over de toekomst kreeg hij steeds vaker vragen. Over tennis. „Gek genoeg kreeg ik pas toen ik gestopt was van anderen waardering voor mijn carrière. Ging het niet meer over de gemis te, kansen, maar over wat ik wél be reikt had." Wildvreemde vaders vroegen hem op straat of hij eens naar de tennistechniek van zoon lief wilde kijken, eenmaal op de baan wilden ook anderen wat tips. „Ik merkte dat ik daar veel lol in kreeg, dat het ook anders was dan zelf tennissen. En dat ik het kon. Het was....vernieuwend." Dat wat Verkerk aanvankelijk voor onmogelijk hield, dat hij weer ple zier zou krijgen in tennis, gebeur de. „Ik heb nu positieve herinne ringen. Denk: Martin, je hebt het prima gedaan, bent een goede ten nisser geweest. Tuurlijk, het besef dat het langer had moeten duren is er, maar ik kan er in berusten. 'Als' bestaat niet meer." Sinds 1 april is Verkerk een bedrijf Martin Verkerk Tennis Events. Hij is te boeken voor privélessen, clinics én het nieuwste bedrijfs uitje, 'Tennis at night', waarbij mét lichtgevende ballen getennist wordt in het donker. Maar bovenal geeft Verkerk, als directeur topten- nis van de Laurense Tennis Aca demy, op tennispark Buitenveldert serieuze training aan jong talent. En maakt hij ondertussen plan nen om het vaderlandse tennis uit het slop te trekken. „Want het staat er momenteel bar slecht voor, dat durf ik wel te stellen." Het moet anders, daar is Verkerk van overtuigd. De bond trachtte in het verleden iedereen en alles met een beetje talent op te leiden, via bondstrainingen. „Waar het is mis gegaan, vind ik moeilijk te zeggen. Maar er werd toch vooral teveel in groepen gewerkt." Verkerk pleit voor een veel per soonlijkere, individuele aanpak. „Ieder kind is anders." En hij ijvert voor veel meer samenwerking tus sen trainers onderling. „Daar was in het verleden nooit sprake van." Liefst ziet Verkerk dat de bond de opleiding overlaat aan de tennis- scholen. „Ieder talent moet zijn ei gen trainer kunnen kiezen." De KNLTB zou dan wel financiële steun moeten toezeggen voor de opleiding van die talenten. Verkerk weet dat het merendeel van de toptennissers die Neder land gehad heeft, nooit bij de bond trainde. „Ik heb, omdat ik niet in Jong Oranje zat, ook nooit steun gehad van de federatie." Zelf hoopt Verkerk zo snel mogelijk stappen te maken als trainer en coach. Zijn geschiedenis, zijn erva ringen, neemt hij mee in zijn baga ge. „Tuurlijk, het kan wel: een di ploma halen. Maar heb er niet echt behoefte aan. Ik heb vier,, vijf jaar met Nick Carr gewerkt, ken Rohan Goetzke al eeuwen. Heb met die mannen de wereld rondge reisd. Als je dan nog niet weet wat je moet doen...Zij zijn de besten die er zijn." Hij weet ook precies wat hij wel en niet accepteert van zijn pupil len. „Ik besef nu wel dat ik mijn coaches zo nu en dan het bloed on der de nagels vandaan gehaald heb." Zoals Carr hem aanpakte, geeft hij nu leiding. „Ik laat ze bui ten de baan vrij, maar als we op het gravel staan wil ik bikkelhard werken en geen excuses horen", al dus Verkerk, juist nadat hij zijn ta lenten aangespoord heeft tot een extra rondje om de Bosbaan. „Hoe beter je conditie, hoe beter je gaat tennissen." „Ik ben heel erg strikt, was totaal anders als tennisser. Op tijd aanwe zig zijn, anders hoefje niet mee te doen. Slecht gedrag is straftrai- ning. Maar buiten de baan ben ik een hele relaxte jongen en kunnen ze ook voor andere zaken bij me aankloppen of dingen kwijt. Vriendschap is het niet, maar ik ben er wel voor ze als er wat is. Ik kan ze ook over de valkuilen in het leven van een tennisser vertel len, heb ook niet alles goed gedaan in mijn leven." Plezier is het sleu telwoord. „Ik vind dat bij de jeugd, tot hun veertiende, vijftiende, om maar een ding draait: plezier ma ken. Als ik dan soms weieens zie hoe er met die kinderen wordt om gegaan. Er wordt met sommige twaalfjarigen gedaan alsof ze de nieuwe Agassi zijn. Die kinderen hebben een eigen fysio, eigen fit nesstrainer, een voedingsspecialist. Doe eens normaal! Laat die kinde ren lekker tennissen. Dan zie je la ter wel een keer of ze echt talent hebben. Lol in het spelletje, daar begint het allemaal mee." Op 11 juni trappen Zuid-Afrika en Mexico af in het stadion van Johannesburg. Speel mee met je eigen team en ervaar het WK voetbal als nooit tevoren! Hoe werkt het? Als WK speler krijg je een fictief budget van 120 miljoen euro. Hiermee stel je je eigen team samen uit de selectie van alle 32 landen die deelnemen aan het WK. Afhankelijk van de resultaten die de spelers en de landen tijdens het WK behalen, krijgt je team punten. Om het extra spannend te maken, kun je samen met vrienden of col lega's ook je eigen subleague opzetten. Alle scores worden dan direct automatisch voor je uitgerekend! Hoe doe ik mee? Ga snel naar de website www.pzc.nl/ wkvoetbalspel en geef je op! Je kunt je team gedurende het hele WK aanmelden, maar let er wel op dat reeds gespeelde wedstrijden dan niet meer bijdragen in je score. Schrijf je dus in vóór 11 juni 15.30 uur om het gehele WK mee te doen. De winnaar ontvangt eerv reischeque t.w.v. 400,-. Kijk voor meer informatie op www.PZC.nl/wkvoetbalspe! t, - gg foto David van Dam/GPD Martin Verkerk haalt veel plezier uit het begeleiden van tennistalenten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 86