Ook oude garde kraakt in l'Aquila 28I Ivoorkust neemt zelf sfeermakers mee GIRO D'ITALIA De Australiër Richie Porte profiteert van een massale coup in de Giro en neemt de roze leiderstrui over van de Aleksandr Vinokourov. 'We hebben nog geen rustige dag gehad.' PSV geeft Ooijer geen nieuw contract PSV en HSV praten over transfer Afellay David Villa rond met Barcelona Istvan Bakx op zoek naar nieuwe club Kluivert durft het nu te zeggen: Ik stop Wielercafé in Terneuzen afgelast donderdag 20 mei 2010 Bauke Mollema zakte tien plaatsen in het klassement (van 14 naar 24) omdat ook hij de slag miste. John Lelangue, ploegleider BMC door Ad Pertijs Nat en verslagen passeren Cadel Evans (links) en Aleksandr Vinokourov de finish op bijna dertien minuten van ritwinnaar Evgeni Petrov. foto Carlo Ferraro/EPA L'AQUILA - Richie Porte wond er na afloop van de historische Gi ro-etappe naar l'Aquila geen doek jes om. „Dit is de tijd van de veran dering in de wielersport", zei de nieuwe roze leider van de Ronde van Italië nadat de hele Giro op zijn kop was gezet. Leider Aleksandr Vinokourov, zijn naaste belager Cadel Evans, Ivan Basso, Vincenzo Nibali, Damiano Cunego, ze verloren allemaal bijna dertien minuten op een muitende groep met onder anderen Carlos Sastre, Bradley Wiggins, David Ar royo en Linus Gerdemann. Het rijk is nu aan Richie Porte, die zijn witte jongerentrui aanvulde met de roze leiderstrui. Hij staat tien minuten voor op de oudjes Vino- koerov en Evans. De 25-jarige Australiër staat model voor de nieuwe tijd die hij aanstip te. De eerstejaars prof van Saxo is jong en hij durft de strijd met de oude garde aan te gaan. Op de vraag of hij die strijd ook kan aan gaan omdat de dopingcontroles hun effect beginnen te bewijzen, antwoordde hij zonder dralen: „Ik denk dat - in tegenstelling tot veel andere sporten - het wielrennen met steeds grotere stappen de juis te richting ingaat." Op weg naar het vorig jaar door een aardbeving zwaar getroffen l'Aquila onderging ook het pelo ton een ware opschudding. Al na twintig kilometer reed er na een spervuur van aanvallen een groep van bijna zestig renners weg bij de rest. „Het was in een fase dat nie mand de koers onder controle had", zei de latere ritwinnaar Evge ni Petrov van Katoesja. „Vergeet niet dat het dusver een heel zware Giro is geweest", zei John Lelan gue, bij BMC de ploegleider van Evans. „We hebben nog geen rusti ge dag gehad. En dan vandaag weer dit slechte weer. Iedereen raakt vermoeid." Zo kon het volgens hem gebeuren dat de groep van zestig pijlsnel zes tien minuten voorsprong nam. „Ik wist direct dat het misliep", aldus Lelangue. „We hebben ons onmid dellijk als ploeg op kop van het pe loton gezet, maar vooraan reden ze harder. Op het einde reden wij met 28 tegen een kopgroep van 40. Dat win je dus nooit." Feit is ook dat Vinokourov (Asta- na) en Evans (BMC) geen ploeg hebben die de koers kan controle ren. Liquigas heeft dat nog enigs zins, maar de Italianen lieten vol gens de aloude tradities het werk over aan de zwakkere teams van de nummers één en twee van het klassement. Liquigas schoot pas vijftig kilometer voor de streep, toen het gat nog altijd vijftien mi nuten was in gang. „Amateuris tisch gewoon", foeterden de Itali aanse notabelen van het wielren nen. De vraag is of het anders had kun nen lopen. Vooraan durfden min dere traditionele ploegen als Sky, Cervélo en Saxo immers samen met de Spanjaarden van Caisse d'Epargne de handen ineen te slaan. Een meesterlijke coup in de langste rit van deze Giro was het resultaat. „Toch is deze Giro nog niet afgelopen", verzekert Lelan gue, die met Floyd Landis in de Tour van 2006 ook miraculeuze dingen meemaakte. „Er komen nog zoveel zware ritten en ieder een is moe." Niemand die het harder durfde zeggen dan Porte. De ene zware rit na de andere en een bijna geblok keerde toegangsweg tot verboden herstelmiddelen. Deze Giro toont aan, wat er dan allemaal kan ge beuren op een natte dag. ABIDJAN - Ivoorkust neemt vijfhon derd fans die hebben bewezen goed te kunnen dansen of zingen, mee naar het WK in Zuid-Afrika. Dat heeft het ministerie van Sport van het Afrikaanse land gisteren la ten weten. De selectie, onder lei ding van de Zweedse coach Sven-Göran Eriksson, is sinds de ze week in voorbereiding. De regering betaalt voor de suppor ters de reis- en verblijfkosten. „We laten het elftal niet alleen gaan", zei een woordvoerder van het mi nisterie. „De spelers hebben de steun nodig. Vandaar deze actie." Ivoorkust speelt in een groep met Brazilië, Portugal en Noord-Korea. Engeland wordt deze zomer in Zuid-Afrika wereldkampioen voet bal. Dat stelde de Amerikaanse bank JP Morgan na uitvoerige ana lyses. In de finale wint Engeland na strafschoppen van Spanje. De bank gebruikte rekenmodellen die die normaliter worden aangewend om investeringskansen te becijfe ren, om de kansen van de 32 deel nemers in kaart te brengen. Volgens JP Morgan heeft Brazilië kwalitatief het sterkste elftal. Ne derland verslaat de favoriet echter in de kwartfinale, na penalty's. Aan de hand van uitblinker Way ne Rooney stuurt Engeland vervol gens Oranje naar huis. Opvallend in het rapport van 69 pagina's is dat Slovenië doordringt tot de hal ve eindstrijd. De voetbalploeg van Paraguay is in de voorbereiding op het WK een klein vermogen kwijtgeraakt. Bij een inbraak in het spelershotel in het Franse Evian-les-Bains nam een dief 110.000 dollar (90.000 eu ro) in cash mee. De dief kwam in kledij van de nationale voetbal ploeg het hotel in. EINDHOVEN André Ooijer krijgt geen nieuw contract bij PSV. De verdediger (35), opgenomen in de voorselectie voor het WK, heeft in een eerste reactie gezegd teleurgesteld te zijn over het besluit van de club. PSV heeft Ooijer wel gevraagd in een andere functie bij de club werk zaam te blijven. De international heeft dat verzoek in beraad. EINDHOVEN Middenvelder Ibrahim Afellay van PSV speelt vanaf volgend seizoen waarschijnlijk voor Hamburger SV. Zijn huidige club en de Duitse vere niging zijn in onderhandeling over de overgang van de middenvelder en lijken dicht bij een akkoord. Af ellay zou een vierjarig contract te kenen en HSV zou negen miljoen euro voor hem neertellen. PSV noch HSV wilde dat bevestigen. BARCELONA David Villa (28) gaat naar FC Barce lona. De Spaanse kampioen heeft de aanvaller voor 40 miljoen euro overgenomen van Valencia. „We hadden Villa vorig seizoen al kun nen verkopen, maar toen was het belangrijker het team bij elkaar te houden om Champions Lea gue-deelname af te dwingen", licht te voorzitter Manuel Llorente toe. GENK Profvoetballer Istvan Bakx heeft van de clubleiding van KRC Genk te horen gekregen dat hij moet ver trekken. De 24-jarige Vlissinger heeft nog een contract voor twee jaar bij de Belgische club. Verhuur aan een andere club is daarom een optie. Bakx speelde dit seizoen slechts vier competitieduels in het eerste van KRC Genk. RIJSWIJK Patrick Kluivert (33) is definitief ge stopt met voetballen. In het sei zoen 2007-2008 was het Franse Lil le de laatste club waarvoor Klui vert uitkwam. „In mijn hoofd was ik al gestopt", aldus Kluivert in NUsport. „Maar het was heel moei lijk de beslissing definitief uit te spreken. Ik word nooit meer zo goed als ik ben geweest." TERNEUZEN Het wielercafé dat de PZC van avond in Porgy 8c Bess Terneuzen wilde organiseren, gaat niet door wegens gebrek aan belangstelling. De schrijvers Thijs Zonneveld en Peter Ouwerkerk waren uitgeno digd om te spreken over hun wie- lerboeken. De organisatie van de Delta Tour zou uitleg geven over met name het Zeeuws-Vlaamse ge deelte van de wielerkoers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 82