zeeland 123 lang plezierig houden Programma Week Amateurkunst Excursie in Tureluur door Staatsbosbeheer Stadswandeling met beklimming toren Dierenvriendjespad door het bos Kennismaking met scholen en bedrijven Pruiken Service Nederland Scootmobieltocht door d'Antilopen Bezitters klassieke voertuigen bijeen Fietsexcursie naar Oude Land en polders 1E PINKSTERDAG MARKT i;n:r:vn:w 23 mei 13J donderdag 20 mei 2010 Hij was twintig jaar fysiothera peut in verpleeghuis Cornelia in Zierikzee. Op basis van zijn erva ringen daar met aerobics en fitness voor ouderen ontwikkelde hij trai ningsprogramma's voor verschil lende doelgroepen. Immers ook mensen, die in een rolstoel zitten, kunnen een fitnesstraining volgen. Van de Zande sloeg met zijn cur susprogramma's een brug tussen de behoefte aan bewegen voor ouderen en de trendy opkomst van fitnesscentra. „Ik heb vier jaar achtereen door het hele land die cursussen uitge dragen aan zorgmedewerkers. Ik denk dat ik die programma's aan minstens 1200 cursisten heb over gedragen", vertelt Van de Zande. Hij concentreert zich nu binnen zijn eigen bedrijf op verschillende bewegingstrainingen. Een speciale groepering is de Club Vitaal voor foto Dirk-jan Gjeltema senioren. De groep traint op de dinsdagochtend tussen 10.30 en 11.30 uur. De jongste deelnemer is 56 jaar en de oudste bijna 75 jaar. „Bewegen is immers voor ieder een", benadrukt Van de Zande. „Ook voor iemand die altijd een zittend beroep heeft gehad en niet of nauwelijks heeft gesport. Ook voor iemand die zijn leven lang ge rookt heeft en een bypassoperatie heeft ondergaan. Als die bloedva ten het weer doen, kan er getraind worden." Van de Zande wil het overigens niet mooier maken dan het is. „Na tuurlijk moet je wel gaan inleve ren als je ouder wordt. De fysiolo gische lijn gaat naar beneden als je boven de 70 komt, maar ook dan kun je wel plezier blijven beleven aan bewegen, wandelen en fietsen bijvoorbeeld." Joop van Reeven (63) uit Ellemeet, die zich net heeft opgefrist na het uurtje Club Vitaal, valt Van de Zande bij. „Ik had tot mijn zestig ste nooit aan sport gedaan en voor mijn werk altijd achter een bureau gezeten. Toen ben ik na mijn pen sionering samen met mijn vrouw gaan meedoen met dat Galm-pro- ject om kennis te maken met be wegingsmogelijkheden voor oude ren. Dit hier vonden we het leuk ste. En inderdaad je hebt er snel profijt van. Mijn spieren zijn beter gaan functioneren en ik heb een betere conditie gekregen." De boodschap van Club Vitaal luidt: matig tot intensief bewegen. „Het hartje moet geprikkeld wor den; die hartslag moet omhoog. Wie bijvoorbeeld gaat wandelen, kan dat het beste in een fiks tem po doen en zal ervaren dat je dat aardig lang volhoudt", zegt Van de Zande. Volgens hem is het zeker voor mensen in verpleeghuizen van belang dat er maatwerk wordt toegepast bij bewegingsprogram ma's. Ook heeft hij een checklist opgesteld waarin individuele gege vens en resultaten worden vastge legd. Van de Zande zal er tijdens het Alzheimer Café uitleg geven over door hem ontwikkelde methodes. Daarnaast krijgen de deelnemers uiteraard gelegenheid zelf te bewe gen met gebruik van materialen bij Sportworxs en wordt er een wandeling gemaakt. De middag be gint om 14.00 uur. SEROOSKERKE Staatsbosbeheer verzorgt zondag een excursie langs Plan Tureluur aan de zuidkust van Schouwen. Het gebied trekt in het voorjaar veel vogels die willen broeden. De excursie duurt anderhalf uur en be gint om 13.30 uur. Vertrek vanaf p-terrein Hoosjesweg. ZIERIKZEE Bij het VW-kantoor aan de Nieu we Haven in Zierikzee gaat dins dag 25 mei om 11.00 uur een stads wandeling van start. Onderdeel van de wandeling door de Schou- wen-Duivelandse monumenten- stad is beklimming van de Sint Lie- vens Monstertoren, beter bekend als Dikke Toren. Meer informatie: tel. 0900-20200233. WESTENSCHOUWEN Voor kinderen tot 10 jaar is zater dag vanaf 13.30 uur in de Boswach- terij in Westenschouwen een 'Die renvriendjespad' geopend. De tocht door het bos met natuurgids duurt anderhalf uur. Vertrek vanaf Infocentrum Excursieschuur in Westenschouwen. Aanmelden kan aan de VW-balie, telefonisch via 0900 - 2020233 of ter plaatse. ZIERIKZEE Bij Pontes Pieter Zeeman in Zierik zee wordt dinsdagavond vanaf 20.00 uur een bijeenkomst gehou den door jonge en ervaren onder nemers binnen Ondernemerskring Schouwen-Duiveland. Er worden workshops gegeven en er is een in fomarkt met netwerkmogelijk heid. Doel is kennis op te doen over stages vanuit het beroepson derwijs bij het bedrijfsleven. - voor al uw haarwerken - Arendsstraat 17-19 Oude Tonge. Erkend bij alle zorgverzekeraars en SEMH. lid ANKO. Telnr: 0187-640993 RENESSE De eerste in een reeks van scootmo- bieltochten in 2010 staat gepland voor woensdag 26 mei. Zowel op de heen- als de terugweg wordt een stuk van het parcours van de Giro d'Italia gevolgd. De tocht gaat om 13.00 uur van start vanaf de par keerplaats van Hotel de Zeeuwse Stromen in Renesse. Meer info: Harry Thijsse, tel. 06-22224234. HEINKENSZAND De jaarlijkse Oldtimerbeurs en de meeting voor bezitters van klassie ke auto's, brommers en motoren wordt zondag 23 mei gehouden op het industrieterrein Noordland in Heinkenszand. Het evenement begint om 12.00 uur. Om 17.00 uur treedt de Zeeuw se dialectband Surrender op. De toegang tot de beurs is gratis. THOLEN Staatsbosbeheer houdt zaterdag een fietsexcursie naar bijzondere plaatsen langs de zuidkust van Tho- len. De tocht duurt 3,5 uur en voert langs onder meer het Oude Land van Tholen, 17de eeuwse boerderij Kettinghoeve, karrenvelden en de nieuwe natuur in de Schakerloo- en de Scherpenissepolder. Vertrek om 13.30 uur vanaf het praathuisje in de haven van Tholen-stad. -2 7 www.tmcwooriwjnkels.nt ZIERIKZEE - De Week voor de Ama teurkunst (WAK) begint van avond in filmtheater FiZi in Zierik zee met de opvoering van eenak ters en monologen, aanvang 20.00 uur. Het verdere programma: 20 t/m 30 mei: Expositie foto groep Schouwen-Duiveland ver pleeghuis Cornelia, Zierikzee. 20 t/m 30 mei: Exposities ama teurkunstenaars in Zierikzee, Ren esse en Den Osse. 22 t/m 29 mei: Expositie vanaf 14.00 uur, kerk Noordgouwe: bloemsierkunst, keramiek, quilt- werk, schilderijen. (29 mei open v.a. 11.00 uur. 21 mei van 19.00 tot 21.00 uur: Beeldende kunst expositie in de Noordhavenpoort-in Zierikzee. 22 mei vanaf 13.00 uur: Optreden Tak 'N Djola en dansschool Elly Geelhoed in Brogum Zierikzee. 22 mei: van 12.00 tot 17.00 Beelden de kunst expositie, vanaf 14.00 uur Workshop Poezie/Proza, Noordha venpoort Zierikzee. 22 mei van 14.00 tot 18.00 uur: Collectief Overall en popmuziek in de Driehoek, Zierikzee. 23 mei vanaf 19.30 uur: Muziekop- treden 'van Zins' in FiZi Zierikzee. 25 mei 20.00 tot 22.00 uur: Debat avond over amateurkunst €en op treden van de rappers DeMozag-d en L0B0, Poezië van Ester van Meurs, FiZi Zierikzee. 25 mei van 19.45 tot 20.30 uur: Open repetitie Smalstads ge mengd koor Brouwershaven in Dorpshuis Zonnemaire. 25 mei van 19.00 tot 20.30 uur: Stadswandeling Zierikzee o.l.v. Fo togroep Schouwen-Duiveland. 26 mei 19.30 tot 22.00 uur: Sing and a songwritersavond 't Opstap je Den Osse. 27, 28, 29 mei 12 tot 17.00 u: Expo sitie Noordhavenpoort Zierikzee. 29 mei vanaf 14.00: Workshop Poëzie/Proza in Noordhavenpoort 29 mei van 11.00 tot 17.45 uur: Ei- landelijke Muziekdag in de Ring in Noordgouwe 29 mei van 13.00 tot 01.00: Pop optredens en Finale RegioRuis in De stulp, Renesse 29 mei vanaf 18.00 uur: Jubileum benefietconcert Shantikoor Neptu- nus De Schutse Burg-Haamstede. zie ook: Uit-bijlage pagina 13

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 77