innenland 15 beloven en doen ste"lge'lrag 'Allochtoon kost 7 miljard' tijdelijk tot staan gebracht ONDERZOEK PW noemt conclusie schokkend donderdag 20 mei 2010 raad nagaan, politix.nl houdt het stemgedrag in de Tweede Kamer bij (maar ligt al een halfjaar stil) en natuur- en milieuorganisaties turven de stemmen op 'groene' on derwerpen. Het Instituut Publiek en Politiek (IPP) zet al jaren de Stemwijzer on line, waarmee mensen kunnen zien waar hun politieke voorkeur ligt. Dit keer wilde het instituut niet alleen verkiezingsbeloften tur ven, maar ook het feitelijke stemge drag hierover. Dat is te controleren op Stemmentracker.nl. Die site heeft dertig onderwerpen uit de af gelopen kabinetsperiode geselec teerd. In totaal heeft de Kamer over 7500 moties, amendementen en wetsvoorstellen gestemd. De Leidse politicoloog Tom Lou- werse vindt het bijhouden van stemgedrag een goed middel om een objectief beeld te krijgen. Er is geen partijpolitiek sausje, geen mooie verpakking. „Er is geen mis verstand over hoe politici in de Tweede Kamer hebben gestemd. Dat zijn feiten. Door die te contro leren kan de band tussen kiezer en gekozene worden versterkt", aldus de Leidse politicoloog. Al moet die kiezer wel rekening houden met het Nederlandse feno meen dat een partij uit coalitie- of oppositiebelang anders stemt dan ze volgens haar overtuiging zou moeten stemmen. „Daar moet je als kiezer wel rekening mee hou den." www.stemmentracker.nl Hierop kan kiezer zeif stemmen over der tig onderwerpen waarover de Tweede Kamer heeft gestemd. www.privacybarometer.nl Bekijkt hoe partijen over verschillende pri- vacyonderwerpen denken. www.dierenpolitiek.nl Site waar op de Partij voor de Dieren inventa riseert hoe andere partijen om gaan met de belangen van dieren. www.watstemtmijnraad.nl Websi te (in opbouw) waarop te zien is hoe het stemgedrag van partijen in de gemeenteraad is. www.politix.nl Stemgedrag van de Tweede Kamer. www.natuurmonumen- ten.nl/node/B3313 Site waarop wordt bijgehouden hoe 'groen' par tijen hebben gestemd. Het Haagse bushokje was gisteren ingericht als slaapplaats, compleet met matras en was aan de lijn. foto Robert Vos/ANP DEN HAAG - De immigratie van niet-westerse allochtonen kost de Nederlandse samenleving 7,2 mil jard euro per jaar. Dat blijkt uit on derzoek dat economisch onder zoeksbureau Nyfer in opdracht van de PW-fractie in de Tweede Kamer heeft gedaan. Nyfer baseert de berekening op een jaarlijkse netto-instroom van 25.000 immigranten en eenzelfde aantal nakomelingen. Volgens de onderzoekers maken deze allochto nen meer gebruik van collectieve voorzieningen en betalen ze min der belastingen en premies dan de gemiddelde Nederlander. Ook zit ten ze vaker in de bijstand, heb ben ze vaker een arbeidsonge schiktheids- en werkloosheidsuit kering en zijn ze oververtegen woordigd in de criminaliteit. Dat leidt allemaal tot extra kosten. PW-leider Geert Wilders noemt de uitkomsten van het onderzoek schokkend. Hij vroeg Nyfer de kos ten van immigratie te onderzoe ken, nadat toenmalig minister Eberhard van der Laan vorig na jaar naar het idee van Wilders on- joen euro in 2008 tot 36 miljoen eu ro vorig jaar. Ook het aantal geval len van skimfraude was blijkens het jaarverslag van de NVB toege nomen. Currence, de organisatie achter bijna twee miljard pinbetalingen (een groei van 11 procent) en te vens verantwoordelijk voor het be taalsysteem iDEAL, zegt dat in het laatste kwartaal van 2009 al een kentering zichtbaar was. „Die heeft zich in de eerste drie maanden van dit jaar voortgezet", zegt Bob Gou- looze van Currence. Scherper toezicht van winkeliers en een grotere oplettendheid van de pasgebruikers, die in toenemen de mate hun pincode afschermen, hebben volgens Goulooze bijgedra gen aan de dalende trend in de skimfraude. Currence stuurde in formatieteams langs winkeliers om hen voor te lichten over de werk methode van de skimmers en wat zij konden doen om dat te voorko men. „Dat heeft allemaal zijn effect gehad. Bovendien is een fraudege voelig type pinautomaat groten deels vervangen", zegt Goulooze. De door Currence gesignaleerde da lende tendens is volgens Frank En gelsman van het bureau Ultrascan echter tijdelijk. Zijn onderzoeksbu reau heeft geconstateerd dat er de afgelopen tijd in hoog tempo 200 tot 250 Roemeense skimfraudeurs zijn opgepakt. Roemenen zijn ge specialiseerd in het kopiëren van pinpassen en het heimelijk aflezen voldoende had geantwoord op de vraag ernaar. De PW is blij dat 'de belastingbetaler nu weet wat er met zijn geld gebeurt', aldus Wil ders. Hij wil een immigratiestop voor mensen uit islamitische lan den en de overige migratie beper ken. D66-leider Alexander Pechtold ver zet zich tegen het idee dat niet-westerse migranten louter als kostenpost kunnen worden be schouwd. Pechtold: „Ook andere groepen als ouderen, werklozen, mensen die roken of te zwaar zijn, behandelen we niet als een kosten post." Nyfer zegt dat het onderzoek de conclusie van een soortgelijk on derzoek van het Centraal Planbu reau (CPB) uit 2003 bevestigt. De rekensom van het CPB zou vol gens Nyfer nu uitkomen op 6 mil jard euro. Volgens de Nyfer-onder- zoekers is het verschil met hun be vindingen (7,2 miljard) voor een belangrijk deel te verklaren 'door dat wij pessimististher zijn over het tempo waarin de tweede gene ratie de achterstand op de arbeids markt inhaalt'. van de pincode, al dan niet met be hulp van een camera. Vervolgens worden over de hele wereld grote bedragen gepind. „Wanneer er in korte tijd zo veel Roemenen wor den aangehouden, dan houden de bendes zich wel even rustig", aldus Engelsman. „Maar de verdiensten zijn zo goed, dat ze zeker terugko men." Volgens Currence doet Nederland het internationaal gezien goed als het gaat om fraudebestrijding. Cir ca 0,03 procent van alle pinbetalin gen in ons land is frauduleus. Wan neer daarbij ook de fraude met cre ditcards wordt opgeteld, dan komt vijfhonderdste procent van alle elektronische betalingen in de zak ken van criminelen terecht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 5