rk35 Zegeltjes plakken voor de winst Compensatie bij rechtmatig overheidsoptreden a SNSff De afgelopen maanden hebben enkele banken hun rentetarieven, na een al zeer broodmager 2009, nog eens verder naar beneden bijgesteld. Sparen levert dus weinig op. Maar er is een alternatief: zegeltjes plakken. Rabobank RabobankxRabobank donderdag 20 mei 2010 door Aly Knol illustratie Ruben L. Oppenheimer De Euribor is de boosdoe ner. De Euribor? Dat is het rentepercentage waar tegen Europese banken el kaar geld lenen. Staat die Euribor extreem laag, zoals nu, dan hou den de banken ook voor Jan met de Pet en Miep met het Kekke Hoedje de hand op de knip als het gaat om het toekennen van de ren te op spaartegoeden. Maar er is al sinds jaar en dag door veel mensen een goed alternatief gevonden, zij het in het klein: koopzegels bij de supermarkten. Supermarktspecialist Gerard Rut- te: „Het geeft mensen het gevoel dat ze ongemerkt toch leuk aan het sparen zijn, voor een keer iets extra's of de vakantie." Als je je geld niet voor langere tijd wilt vastzetten, komt de rente op een spaarrekening bij de bank mo menteel nauwelijks op 2 procent uit en soms op nog minder. Bij su permarkten met koopzegels, of die nu nog handmatig moeten wor den geplakt of verzameld op een elektronische kaart, ligt de rente tussen de 4 en zelfs 50 procent. De Nederlander houdt van oudsher van zegeltjes sparen. Er gaat jaarlijks, aldus onderzoek van de Universiteit van Groningen, maar liefst ruim 5 miljard euro om in alle zegelspaarsystemen die ons land kent. Het is inmiddels breed uitgemeten op internet. Jumbo, Nettorama en Vomar bieden 4 procent rente, Hoogvliet 6 procent, Albert Heijn 6,1 procent, Super de Boer 6,4 pro cent en, de absolute koploper Plus zelfs 50 procent. Alleen verloopt het sparen bij Plus wel een stuk langzamer dan bij de overige super markten. Bij vrijwel alle super markten betaal en spaar je 10 euro cent per euro die is besteed; bij Plus slechts 2 eurocent. Dan zijn er ook nog verschillen in uitbetaling van je rente. Bij Albert Heijn moet je eerst je kaart met 490 zegeltjes - boodschappen voor 490 euro - vol hebben, voor je de 3 euro rente kunt innen. Bij Vomar en Hoogvliet kun je vrijwel direct je rente innen eaook bij Jumbo kun je al verzilveren vanaf een spaartegoed van 25 euro. Er zit ook een andere kant aan de ze vorm van sparen. De super markten worden er ook niet slech ter van. Al je spaartegoed blijft bij hen staan, zolang je de zegelkaart niet hebt ingeleverd. Sommige mensen willen nog wel eens zegel tjes kwijtraken of in de keukenla laten verstoffen. Rutte: „Voor de supermarkten geldt het voordeel dat de koopze gels zorgen voor klantenbinding, maar ze komen ook nog eens goed koop aan cashgeld." Volgens hem is het zinvol voor su permarkten 'om zo veel mogelijk geld in de winkel zelf te laten rou leren'. Zo zinvol, legt hij uit, dat het Duitse bedrijf Siemens-Nix- dorf bijna klaar is met de ontwik keling van een apparaat waarmee de cassette van de kassa straks naadloos past in de pinautomaat in de winkel. „Dat scheelt niet al leen in de kosten van geldtrans port, het vermindert voor het per soneel ook sterk het risico op over vallen." Niet alle supermarkten doen overi gens aan koopzegels. Bedrijven als Aldi en Lidl hebben er geen be hoefte aan, legt Rutte uit. „Bij hen gaat het om de prijs-kwaliteitsver- houding, ze willen geen fratsen, geen gedoe. Ze zijn helder in hun positionering en hun boodschap: wij hebben weinig producten, maar die zijn goed en goedkoop. Ook al is hun service drie keer niks en zijn hun panden drie keer niks." Economische crisis of niet, volgens woordvoerster Dagna Hoogkamer van Albert Heijn blijven mensen geloven in de koopzegels. „Zegel tjes sparen is altijd populair ge weest", zegt ze. „Er zijn geen signi ficante ontwikkelingen in het spa ren van spaarzegels, zowel terugkij kend als naar de toekomst toe." Kortom, goede tijden, slechte tij den, we blijven plakken voor de winst. reageren? geld@wegener.nl De gemeente besluit het dorps centrum opnieuw te bestraten. Dat gaat twee maanden duren. De middenstanders bereiden zich hierop voor door met acties en aanbie dingen toch zo veel mogelijk kopers over te halen door het zand te ploegen. Beddenverkoper Karei is extra gedupeerd. Pal voor zijn deur richt de aannemer een opslagplaats in die het zicht op zijn winkel volledig ontneemt en het klanten nage noeg onmogelijk maakt zijn zaak te berei ken. Uiteraard onderzoekt Karei of hij zijn ex ploitatieverlies kan verhalen op de gemeen te. Het besluit van de gemeente blijkt vol gens de regels genomen te zijn, inclusief in spraak- en bezwaarmogelijkheden. Karei heeft daar geen gebruik van gemaakt, aan gezien hij de facelift van de winkelstraat toejuichte. Hij had er echter niet op gere kend dat zijn zaak een paar maanden feite lijk nauwelijks bereikbaar zou zijn. Een raadsman leert hem dat hier sprake is van een zogeheten rechtmatige overheids- daad. Het is de taak van de gemeente het dorpscentrum bij de tijd te houden, het geen ook in het voordeel is van de midden stand. Rechtmatig overheidsoptreden zal in beginsel niet snel leiden tot recht op na deelcompensatie wanneer rechten of belan gen van een burger worden geschaad. Uit gangspunt is dat kleine en grotere onge makken geaccepteerd moeten worden als er een algemeen belang mee is gemoeid. Daarnaast geldt ook nog zoiets als het maat schappelijk risico. Een winkelier in het dorpscentrum zal bijvoorbeeld moeten ac cepteren dat de riolering een keer wordt vervangen of dat de bestrating vernieuwd wordt, zoals bij Karei. In de loop der jaren zijn er in de recht spraak regels ontwikkeld over uitzonderin gen op de hoofdregel. Een aanknopings punt voor een financiële tegemoetkoming in dit soort kwesties kan worden gevon den in art. 3:4 van de Algemene wet be stuursrecht Kort samengevat komt het er op neer dat niet van een benadeeld per soon verlangd kan worden dat hij met een buitengewoon zwaar nadeel wordt opge scheept, als gevolg van rechtmatig over heidsoptreden, welk nadeel speciaal op hem of een beperkte groep lotgenoten drukt zonder dat daar (gedeeltelijke) com pensatie in geld tegenover staat. Hij moet met andere woorden veel meer nadeel on dervinden van het overheidsoptreden dan de gemiddelde dorpsbewoner. Het mag duidelijk zijn dat bij de beoorde ling daarvan de feitelijke omstandigheden bepalend zijn voor deze zogenoemde na deelcompensatie. Karei lijkt aan de voor waarden te voldoen om van de gemeente in elk geval een tegemoetkoming voor ge derfde inkomsten te ontvangen. Hij wordt immers nog meer dan zijn collega's gedu peerd door de opslag voor zijn zaak. Wel dient er sprake te zijn van een aanzienlijk nadeel. De gemeente beslist, na inwinning van ad vies, of en welk gedeelte van de schade re delijkerwijs niet voor haar rekening dient te blijven. Kosten die vallen onder het nor maal maatschappelijk risico komen in be ginsel niet voor vergoeding in aanmerking. Karei kan in elk geval niet opwerpen dat het herbestratingswerk achteraf onrecht matig is, doordat hij er zoveel schade van ondervindt. De civiele rechter gaat ervan uit dat bij het inmiddels onherroepelijke besluit van de gemeente de belangen van de winkeliers zijn afgewogen tegen de wen selijkheid het centrum op de schop te ne men. Q Met medewerking van Trip Advocaten St Notaris sen. www.triplaw.nl Rabobank Rabobank

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 55