uit 13 Zeeland zet kunst van amateurs in t volle licht Zeeuwse kastelen open op tweede pinksterdag agenda donderdag 20 mei 2010 door Jan Dirk van Scheyen Het Weekend voor de Amateurkunst, kort weg WAK, viert zijn eerste lustrum. Vanaf vrijdag 21 mei richt Zeeland de schijnwerpers op alle inwoners die in hun vrije tijd met kunst bezig zijn. Het evenement is inmiddels uitge groeid tot een Week van de Ama teurkunst, want vanwege het grote succes in eerdere jaren duurt het WAK in sommige gemeenten tot en met zondag 30 mei. Overal in de provincie laten men sen die uit liefhebberij musiceren, schilderen, beeldhouwen, fotogra feren, filmen, acteren of dansen tij dens het WAK zien wat ze in hun mars hebben. Scoop, het Zeeuwse instituut voor sociale en culturele ontwikkeling, tekent samen met de deelnemen de gemeenten en het provinciebe stuur voor de organisatie van het grootste amateurkunstevenement van Nederland. 'Zeeland zal weer uit z'n voegen barsten van de crea tiviteit en kunstzinnigheid', voor spelt de organisatie. 'Iedereen met een passie voor kunst heeft zijn plaats in het WAK.' Bijzonder aan de vijfde editie is dat het WAK op éen aantal plaat sen wordt ingebed in bestaande evenementen. Zo krijgt het WAK een podium tijdens het Internatio nal Jazz Festival Middelburg en vindt de finale van de popcompeti tie Regioruis plaats tijdens het WAK op Schouwen-Duiveland. Op Noord-Beveland is er een voor ronde van ClassiclFever. Daarnaast nemen verschillende gemeenten een activiteit van het jongerenpro ject Kunstbende in de programme ring op. Instellingen voor kunst educatie, podia en evenementenor ganisaties haken aan en cafés en restaurants schenken WAKkere koffie of richten een WAK-bufFet in. Negen Zeeuwse gemeenten doen dit jaar mee: Middelburg, Goes, Veere, Borsele, Hulst, Schou wen-Duiveland, Vlissingen en Noord-Beveland. In Terneuzen is het WAK dit jaar bij wijze van uit zondering in het eerste weekeinde van juni. De organisatoren zien voor de toe komst nog meer groeimogelijkhe den voor het WAK. Projectcoördi nator Jenny van Kampen van Scoop hoopt dat volgend jaar alle Zeeuwse gemeenten meedoen. Nu ontbreken in het rijtje nog Sluis, Kapelle, Reimerswaal en Tholen. Jenny van Kampen: „Een op de drie Zeeuwen doet aan amateur kunst. Het WAK lééft in Zeeland, niet alleen omdat het verenigings leven hier in vergelijking met ande re delen van het land nog niet zo sterk is teruggelopen, maar ook omdat veel mensen elkaar kennen. In de gemeente Hulst bijvoorbeeld worden tijdens het WAK ver DONDERDAC 20 MEI Goes Sponsorzwemmen De Ganze. Opbrengst gaat naar Doe Een Wens Stichting voor kinderen tussen de 3 en 18 jaar met een levensbedreigende ziekte. Sportpunt Zeeland, 18.30 uur. VRIJDAG 21 MEI Retranchement Wandeling door Willem-Leopoldpolder en Kievittepolder. Thema boomkikkers. Aanmelden Stichting Landschapsbeheer Zeeland, info@slz.landschapsbeheer.nl. of 0113-230936: Start 18.30 uur. Oostkapelle De Kunstroute leidt langs exposities op doek en in beeld, quilts en antiek. Diverse locaties, vr en za 10.00-17.30 Vlissingen Antiek- en curiosamarkt Oude Markt, 10.00 uur. ZATERDAG 22 MEI Heinkenszand Succulenta Zeeland uit Heinkenszand houdt de jaarlijkse open dag. De kassen met cactussen en vetplanten in onder meer 's-Heer Arendskerke, Oost-Sou burg, Middelburg en Borssele zijn te be zichtigen. Voor exacte adressen: http://people.zeelandnet.nl/cn.cactus/ Krabbendijke Skeelertoertocht 'Tussen de Scheldes', met vrije tochten van 13, 26, 39, 52 en 65 km en een kidstoer van 6 km. Voor kinderen tot 12 jaar is er een vrijmarkt Start: Nieulandestraat 39c, 13.00 uur. Middelburg Wandeling van 1,5 tot twee uur langs mo numentale bomen in de binnenstad. Start om 14.00 uur voorzijde stadhuis. Sluis Struisvogelboerderij Monnikenwerve houdt voor de dertiende keer haar jaarlijk se Open Weekend. schrikkelijk veel activiteiten ont plooid in de kernen. Dat komt om dat mensen van het welzijnshuis sleutelfiguren uit de amateurkunst kennen, waarmee ze dan vol en thousiasme werkgroepjes vormen en zo komt van het een het ander. Het werkt als een olievlek." Gedeputeerde Harry van Waveren van Cultuur geeft vrijdag 21 mei in de Burgerzaal in Middelburg het startsein voor het Weekend van de Amateurkunst. Deze feestelijke openingsplechtigheid, met een op treden van het Zeeuws Jeugd Or kest, begint om 19.00 uur. Het volledige programma staat op www.wakzeeland.nl. Daar zijn ook de laatste updates van de programmering en de locaties te vinden. Wie zich wil inschrijven voor de editie van volgend jaar kan ook op deze site terecht. Hogeweg, za en zo 10.00-18.00 uur. Veere Ringrijden Oranjeplein, 8.00 tot 18.00 uur. Vlissingen Tocht langs bunkers Vlissingen en volgt opmars de geallieerden door Vlissingen in november 1944. Prijs €5,00 voor leden en €7,50 voor niet-leden. Start, bibliotheek, Spuistraat 9.30 uur. ZONDAG 23 MEI Tholen Fietsexcursie naar bijzondere plaatsen langs de zuidkust van Tholen. De tocht duurt 3,5 uur en voert langs onder meer het Oude Land van Tholen, 17e-eeuwse boerderij Kettinghoeve, karrenvelden en de nieuwe natuur in de Schakerloo- en de Scherpenissepolder. Vertrek om 13.30 uur vanaf het praathuisje in de haven van Tholen-stad, kosten twee euro. Meer agenda zie onze website Kastelen en buitenplaatsen in Zeeland zijn op tweede pink sterdag open voor publiek. Dat ge beurt in het kader van de Dag van het Kasteel, een initiatief van de Nederlandse Kastelenstichting (NKS). In onze provincie is de or ganisatie mede in handen van het Platform Kastelen en Buitenplaat sen in Zeeland. Met de kastelendag wil de NKS het belang belichten van het be houd van deze monumenten en het landschap daaromheen. Kaste len en buitenplaatsen liggen vaak in een prachtige omgeving, met tuinen en parken vol bijzondere bomen, planten en dieren. Die om geving wordt nogal eens bedreigd, bijvoorbeeld door oprukkende be bouwing. In Zeeland zijn open: Slot Baar land, Buitenplaats Ter Hooge in Koudekerke, Buitenplaats Kloetin- ge, Kasteel Westhove in Domburg en Slot Moermond in Renesse. Voor het uitgebreide programma per kasteel of buitenplaats, zie www.kastelen.nl. Rondom Oostkapelle is op tweede pinksterdag onder leiding van Stichting Landschapsbeheer Zee land een fietstocht langs drie 'Ver borgen Buitens'. Informatie en aan melden kan via 0113-230936 of via info@slz.landschapsbeheer.nl. Djembégroep Djembé Bedlam speelt zaterdag 22 mei om 14.00 uur op het Koorkerkplein in Middelburg. foto Marijana Pajovic

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 35