uit 15 Mehldau: improvisator en formalist donderdag 20 mei 2010 door Mischa Beckers Hij vormt een van de meest lyri sche en intieme stemmen op piano in de hedendaagse jazz: Brad Mehldau. Hij zette voor zichzelf een uniek pad uit. Daarin gaan jazzexperiment, klassieke romantiek en popelementen kernachtig samen. Al vanaf de vroege jaren negentig toert de jazzpianist over de hele wereld en neemt met regelmaat albums op. Centraal staat daarin zijn vaste trio met bassist Larry Gre nadier en drummer JefFBallard (die in 2005 Jorge Rossy verving). Daarnaast doet de pia nist ook regelmatig soloprojecten. Mehldau werkte verder met vele artiesten en ensem bles waaronder groten uit de jazzwereld zo als Joshua Redman, Pat Metheny, Charlie Haden en Lee Konitz. Hij sleept met grote regelmaat prijzen in de wacht en krijgt we reldwijd erkenning van zowel jazzpuristen en algemene muziekliefhebbers. In de eerste plaats is deze pianist een groot improvisator. Iemand die oprecht de verras sing koestert die kan ontstaan uit een spon taan muzikaal idee dat direct een weg vindt. Tegelijkertijd is Mehldau gefascineerd door de formele architectuur van muziek. Hij houdt ervan om extremen naast elkaar te zetten. Hij doet dat intens en heeft een gro te uitdrukkingsvaardigheid. Terwijl hij speelt, luistert hij naar hoe ideeën zich af wikkelen en de volgorde waarin ze zich openbaren. Elke melodie heeft een sterke, voelbare verhaallijn die onmiddellijk of aan het eind geuit wordt, of opzettelijk open blijft. Twee zijden van Mehldaus persoon lijkheid, de improvisator en de formalist, spelen op deze manier een wedstrijd met el kaar. In zowel trio- en solocontext leidden zijn in vallen om muzikale idiomen te versmelten tot briljante transformaties van stukken van hedendaagse songwriters als de Beatles, Co- Ie Porter, Radiohead, Paul Simon, Gershwin en Nick Drake. Dat doet de pianist naast het uitbreiden van zijn inmiddels omvangrijke catalogus van eigen composities. Mehldau is productief en nam ook op bui ten het jazzidioom nummers op, onder meer Teatro met Willie Nelson en Scar met Joe Henry. Bovendien gebruikte men zijn muziek in films als Eyes Wide Shut and Mil lion Dollar Hotel en schreef hij de sound track voor Ma Femme Est Une Actrice. Onlangs verscheen het dubbelalbum Highway rider. Naast zijn vaste trioleden spe len op deze plaat drummer Matt Cham berlain en saxofonist Joshua Redman en ook een kamerorkest. Mehldau schreef alle vijftien stukken en bewerkte ze voor het or kest. De pianist is trots op zijn klassieke training en voorliefde voor populaire muziek en wordt als zodanig wereldwijd beschouwd als een van de avontuurlijkste pianisten in de jazzwereld van nu. Brad Mehldau (solo), zaterdag op Abdijplein Middelburg. Aanvang: 20.00 uur. *'Van hunebed tot hyves', George van Houts en Tom de Ket, Tina de Bruin en Kim van Zeben vervullen met zijn vieren - nagenoeg - alle rollen uit de Nederland se cabaretgeschiedenis Stadsschouwburg, 20.00 uur. *Van Swieten Society speelt werk van Schumann, Lachner, Schubert en Men delssohn. Zeeuwse Concertzaal, 20.00 uur. Terneuzen De Pit Goes Mosh. Met optredens van My City Burning (Amsterdam), Rumble- fist (Zeeuws-Vlaanderen), Pushed Too Far (België), Palm (Japan) en Hoods (VS). De Pit, 20.00 uur. Vlissingen Het rockabilly-trio Betty's Doghouse treedt gratis op. Café 2xBellenl, aanvang 21.00 uur. ZATERDAG 22 MEI Domburg Buitenconcert van de 110-jarige Brass band Apollo uit Domburg. Bij de protestantse kerk, 19.30 uur. Goes Dansorkest Sjerrie Denz is te gast op de dansavond van de Goese dansclub De Vriendschap. Het Brabantse duo speelt o.a. foxtrotten, rumba's, Engelse walsen. Buurthuis De Pit, Goes-Zuid, zaal open 19.30 uur, entree 5 euro. Kortgene De vierde en laatste voorronde van Clas- siclFever staat in het teken van jonge Zeeuwse singersongwriters. Zes acts doen mee: Ilse Voorhoeve, Agnita Hoek, Pommerine Warringa, Janine van Osta, Ti me Spoon en Scarabee. Special act is de Zeeuwse zangeres Marsha. De Pompweie, 20.00 uur. Middelburg "'Van hunebed tot hyves': George van Houts en Tom de Ket, Tina de Bruin en Kim van Zeben vervullen met zijn vieren - nagenoeg - alle rollen uit de Nederland se geschiedenis Stadsschouwburg, 20.00 uur "Eerste wedstrijd van het Nederlands Kampioenschap voor showkorpsen met Juliana Drum Sr Bugle Corps en Johan Fri- so (Middelburg), Confetti (Goes), Jubal (Dordrecht), Jong-Holland (Zwijndrecht) en Harpe Davids (Zoetermeer). Sportpark Veersepoort, 19.00-22.00 uur. Nieuw- en Sint Joosland Muziektheatergezelschap Swiers Sr De Nennie brengt voorstelling Exhibitions. De Wegwijzer, 20.30 uur. Oost-Souburg SALSA Para Siempre Party met DJ JOBO Karolingenburcht, 22.00 uur. Terneuzen Licht, een veelbelovende nieuwkomer in de Nederlands/Belgische popscene, ver zorgt optreden. Porgy en Bess, 21.00 uur. Vlissingen *Rocktrio The Shavers St band Rene SG. De Piek, 21.00 uur. *Concert band C.I.A. Café de Concurrent, 22.00 uur. ZONDAG 23 MEI Goes The New Orpheans geven een concert in de Manhuistuin in Goes. Het concert is gratis toegankelijk, bij slecht weer wordt uitgeweken naar de Grote of Maria Mag- dalenakerk. Manhuistuin, 12.00-13.00 uur. Middelburg Tribute-band Australian Nervana speelt nummers van Nirvana Café 't Schuttershof, 18.00 uur. Nieuw- en Sint Joosland Band Billy en de Bollocks speelt muziek uit de jaren zestig. De Roode Leeuw, 14.00 uur. Vlissingen De Zeeuwse band 2-Tones presenteert haar derde album: Get Loud. Panta Rhei, 17.00 uur. Westkapelle Meet the Streets-party met optredens van Real El Canario, Sepher, Danny Delga- do en DJ Dash. De Hooizolder, 23.00 uur. MAANDAG 24 ME! Renesse Het duo aCordare met Marina Eckhardt op mandoline en Anita Frenks op harp verzorgt een concert, met werken van o.a. Handel, Kodaly, Hovhane%s en eigen werk van Anita Frenks. Jacobuskerk, 20.00 uur. Meliskerke Optreden Blue Trane bestaande uit Els Gerbrands (zang), Menno Radema (pia no) en Hans de Vos (bas). World of Silk, Dorpsstraat 3,14.00 uur. Vrouwenpolder Acoustic Jazz Project East of the Sun, voortgekomen uit Moondancé, treedt op. Hotel Duinoord, 14.00 uur. DINSDAG 2S MEI Vlissingen Slotavond HZ Cult met o.a. een optreden van rockband Navarone. Arsenaaltheater, Arsenaalplein 19.00 uur. WOENSDAG 26 MEI Den Osse Optredens van janine van Osta en A.M. Sessions in het kader van de Week van de Amateurkunst. Eetcafé 't Opstapje, 19.30 uur. Middelburg Hans Liberg brengt repriseshow 'Best of 25'. Uitverkocht. Stadsschouwburg, 20.00 uur. Vlissingen "Optreden door zanger Peter Dons. Atrium Ter Reede, 14.30 uur "Optreden jeugdige talenten onder bege leiding pianist/leraar Rien Balkenende. Atrium Ter Reede, 19.30 uur. it" -r ;v - 'V iSskf Brad Mehldau geldt als een van de avontuurlijkste pianisten in de jazzwereld van nu.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 27