3 Festival legt lat hoog Vanuit Zeeland de rest van de wereld in Sint Jacobsstraat 7 4381 EK Vlissingen 0118-411492 donderdag 20 mei 2010 door Mischa Beckers Toen enkele jaren geleden het idee ontstond een inter nationaal jazzfestival in Mid delburg op te zetten, leek dat gek kenwerk. „Middelburg mag dan een van de mooiste steden en het Abdijplein wellicht zelfs de mooi ste concertlocatie in Nederland zijn, dat neemt niet weg dat Zee land een uithoek van Nederland blijft", zegt artistiek leider van het festival, Willem Kniknie. Toch slaagden de initiatiefnemers erin hun plannen te realiseren. Het festival, inmiddels toe aan zijn vierde editie, kende diverse hoogte punten met als uitschieter het ma gische optreden van E.S.T. in 2008. Dat was net voor het overlijden van Esbjörn Svensson, de naamge ver van dit trio, als gevolg van een tragisch duikongeluk. Ook dit jaar legt de organisatie de lat hoog. „Het is mogelijk gebleken wereldsterren naar Zeeland te ha len, zonder het Zeeuwse talent te vergeten." Zakelijk directeur Ren- ny Minnaert voegt eraan toe: „We willen gewoon wereldtop neerzet ten. Ook dit jaar staat er weer een sterke line-up. De komst van Al Di Meola is bijzonder. In Middelburg geeft hij het enige concert in de Be nelux gedurende zijn huidige tour nee. Daarmee hopen we extra te scoren en meer publiek van buiten de regio te trekken. Ik bedoel, voor artiesten die straks ook op bijvoor beeld het North Sea Jazz Festival spelen, rijden mensen uit de Rand stad niet 100 kilometer extra naar Zeeland." Onderzoek van de Hogeschool Zeeland toonde aan dat circa 65 procent van de bezoekers van het festival uit de regio komt. Met een landelijke campagne wordt dit jaar ruime aandacht aan het festival ge geven. Dat sorteert al effect. De fes tivalwebsite is drukbezocht. „We controleren wat er op de site ge beurt. Er wordt veel informatie ge zocht. Toch weten we uit ervaring dat veel mensen wachten met boe ken tot het laatste moment. Men wil toch wat meer zekerheid over het weer." Aan de prijs kan het in ieder geval niet liggen, aldus Minnaert. Kijk maar eens rond wat de entreeprij zen zijn bij de andere grote festi vals. Daar zitten we dik onder. Voor maximaal 27,50 euro heb je de kans twee topconcerten mee te maken. Dat is toch een zeer gere duceerd tarief" Renny Minnaert concert ontstaan. „Ik heb dat be wust gedaan om zon avond inte ressant te houden. Terwijl ik dit aan het schrijven was, ben ik heel veel naar concerten geweest. Het is vaak zo dat je op een gegeven mo ment de aandacht verliest. Ik streef juist naar afwisseling, waar foto Covert de Roos door ook iemand die helemaal niet van jazz houdt een leuke avond heeft. Vandaar dat ik veel met gasten wilde werken, zodat er constant iets nieuws op het po dium gebeurt. Ik vind het zelf hele maal te gek. Het is een soort droom die uitkomt." Dankzij Funk On Me wordt Mol op zijn beurt weer gevraagd voor projecten van de betrokken muzikanten. Zo heeft hij een aantal'nummers ge schreven voor het nieuwe album van Nate James. „Ik ben heel be nieuwd wat die gaan doen. Het is ook gaaf dat met Derrick McKen- zie een wisselwerking is ontstaan. Hij remixt veel dingen en daar speel ik dan weer wat op in. Wat dat betreft heb ik een superleuk le ven nu. Daar heb ik lang naartoe gewerkt." Ondanks het almaar groeiende suc ces blijft Mol, zolang het om zijn eigen projecten gaat, alles zo veel mogelijk in eigen hand houden. Dat betekent ook dat hij bijvoor beeld buitenlandse tournees zelf organiseert. „Ik wil nu eenmaal on afhankelijk zijn. Dat betekent wel dat ik vaak tot een uur of een 's nachts bezig ben met allerlei za ken. Pp weg naar een gig zit ik al tijd nog te bellen en te regelen. In het verleden heb ik wel een mana ger gehad, maar niemand rent zo hard voor je als jijzelf" Mol is blij dat hij juist in Middel burg met het collectief, inclusief Nate James, zijn nieuwe werk kan presenteren. „De eerste keer is toch altijd weer even spannend. Het is fijn om dat soort dingen eerst in Zeeland te doen en van daaruit de rest van de wereld in te gaan. Ik heb er toch altijd het idee dat ik weer thuis ben. Er komen ook veel mensen die ik ken en die hun mening geven. Daar kan ik vaak toch wel wat mee. Je kunt dan nog wat dingen aanpassen, al verwacht ik niet dat dat heel veel zal gebeuren. Volgens mij zijn we er wel klaar voor." Rik Mol band, zaterdag op het Abdijplein in Middelburg. Aanvang: 22.00 uur. De single 'Funk On Me' is verkrijgbaar op iTunes. Het gelijknamige album komt op 2 augustus uit. Zie ook: www.rikmol.nl. ten nemen hun instrument mee en krij gen de kans om de fijne kneepjes van het vak te leren van artiesten die tijdens het festival optreden. De workshops vinden plaats in de Zeeuwse Muziekschool in Middelburg Zaterdag 22 mei 13.00-15.00 uur: Trompettist Rik Mol be steedt tijdens de workshop voor koperen blaasinstrumenten aandacht aan war- ming-up, techniek en (een inleiding tot) improvisatie. Zondag 23 mei 11.00-13.00 Ciur: Saxofonist Arie Kuit ver zorgt een funky jazzworkshop voor bla zers op instapniveau over akkoorden, im proviseren op akkoorden en bluestoonlad ders. 11.00-13.00u: Gitarist Ben Boogaard (zie workshop Arie Kuit maar nu voor drums, bas, toetsen en gitaar). Maandag 24 mei 10.30-12.30 uur: Arie Kuit en Ben Boog aard werken met de deelnemers toe naar een optreden op het kleine podium, dat begint om 13.30 uur. 18.30-20.00 uur: Saxofonist Jan Menu geeft de winnaar van de publieksprijs van de Junior Jazz Award bandcoaching. The Storyville Jassband

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 25