2 luit Het International Jazzfestival Middel burg biedt de komende dagen een rijk programma. Deze Uitgids belicht enkele hoogtepunten, waaronder de Zeeuwse trompettist Rik Mol en de mondiale top pers Al Di Meola en Brad Mehldau. programma Jazzfestival donderdag 20 mei 2010 door Rolf Bosboom Op zijn ijzersterke nieuwe album Funk On Me, dat begin au gustus uitkomt, laat Rik Mol een verrassend nieuw geluid horen. Voor de cd verza melde de Zeeuwse trompettist gerenommeerde muzikanten én vocalisten uit binnen- en buiten land om zich heen. Op het jazz festival in Middelburg maakt het collectief zijn podiumde buut. De verwachtingen zijn hooggespannen. „Het wordt wel bijzonder, denk ik", zegt Mol. „Ik kijk er heel erg naar uit." Hij geniet ervan even thuis te zijn, want met zijn overvolle agenda komt dat nauwelijks nog voor. Ze ker de laatste jaren wordt Rik Mol, afkomstig uit 's-Heer Arendskerke maar inmiddels wonend in Den Haag, gevraagd voor talloze samen werkingsprojecten. Optreden doet hij over de hele wereld, zoals bij voorbeeld eind vorig jaar een uitge breide tournee door Zuid-Ameri- ka. Deze zomer staan al Zuid-Ko- rea, Japan en opnieuw Zuid-Ame- rika op het programma. „Met de muziek die ik maak, móet je ge woon reizen om de fans ervan te bereiken. Het is leuk dat je veel van de wereld ziet, maar ik ben ook heel graag thuis." Het succes is voor Mol, afgelopen weekend 25 jaar geworden, mede gekomen door zijn debuutalbum What's On Tonight(2007). „]e zet jezelf toch een beetje op de kaart met zo'n album. Het was wel een momentopname. Ik zou nu nooit meer zo'n plaat maken, maar in die periode was het precies goed. Ik heb er heel veel dingen door kunnen doen. Ik ben bijvoorbeeld solist geweest bij het Symfonieor kest van Mexico City. Dat was echt bizar. Maar zoiets komt wel door die plaat, anders komen ze echt niet bij Rik Mol uit Zeeland te recht." What's On Tonight?!, waarmee Mol zich volop als componist ma nifesteerde, was nog een volledig instrumentale plaat. Dat is op zijn komende album Funk On Me, waarop ook volop wordt gezon gen, wel anders. De trompettist heeft zich ontpopt als bandleider, op een plaat met spetterende fiink- nummers maar ook pop-, soul- en jazzgeoriënteerd repertoire. Aan het album werkten onder an deren zangeres Lex Empress, Jami- roquai-drummer Derrick McKen- zie en de Nederlandse toetsenvir- tuoos Sven Figee mee, maar de be langrijkste rol is weggelegd voor de Britse soulzanger Nate James. „Ik heb veel in de studioscene in Londen gewerkt", zegt Mol. „Daar leer je elkaar toch snel kennen. Ik was onwijs gecharmeerd van Na tes stemgeluid. Ik wist niet eens dat hij al hits had gehad, dus ik vroeg hem heel naïef: zullen we eens samen wat schrijven? We hebben een paar liedjes samen ge daan. Daarna is hij naar Nederland gekomen en hebben we ook sa men wat dingen gemaakt, die op de plaat zijn gekomen." Op Funk On Me grijpt Mol gretig terug op de jaren zeventig. „Ik ben in die geschiedenis gedoken: Earth, Wind Fire, Blood Sweat Tears, Tower of Power - dat soort bands. Het is eigenlijk een soort 2010-versie van toen, maar dan met mijn draai eraan." Ook op technisch gebied heeft Mol voortdurend gezocht naar het perfecte geluid. „Neem een num mer als Spinnin' Round. Dat is een soort discotrack met strijkers. Ie mand anders zou dat uit de com puter halen, maar ik denk: weet je wat, ik huur gewoon een hele ka Rik Mol: „Ik streef naar afwisseling, waardoor ook iemand die niet van jazz houdt een leuke avond heeft." mer vol strijkers. Dat soort dingen maken het zo'n bijzondere plaat voor mij. Het hele proces erom heen was te gek, één groot avon tuur. Daarmee is de plaat voor mij nu al geslaagd." Toch blijft het voor Mol een soloal bum. „Maar ik schuif me niet al leen als trompettist naar voren, maar ook bijvoorbeeld als schrijr ver en producer. Het concept is dat ik die band wil neerzetten, waar van ik zeker de leider ben. Maar ook in de zangliedjes hoor je heel veel trompet erachter. Er zitten overal blazers in. Je hoeft ook niet per se solo's te spelen. Ik vind het meer van deze tijd om zoiets als dit op de plaat te zetten dan weer themaatje-solo-themaatje." Ook op het podium zal Mol zijn mede-muzikanten de ruimte ge ven. Door het gemêleerde repertoi re zal er ook een uiterst gevarieerd COLOFON UitCids: elke donderdag als bijlage bij de PZC en BN/DESTEM. Informatie over voorstellingen, restau rants, exposities, winkels, evenementen en films. U kunt ons informeren: E-mail: uitgids@pzc.nl Website: www.pzc.nl/uit - op de si te is een formulier beschikbaar, waar u alle gegevens over voorstel ling of evenement kunt invullen. Redactiesecretariaat, Postbus 91, 4330 AB Middelburg. - Telefoon: 0118 434010 Redactie: Jan van Damme: 0118 434014, j.vandamme@pzc.nl Rolf Bosboom: 0118 434006, r.bosboom@pzc.nl Advertenties: Verkoopteam Zeeland: 0118 434070, teamzeeland@bndestem-pzc.nl VRIJDAG 21 MEI Binnenstad, vanaf 20.00 uur: Jazz in the City (diverse optredens in cafés in de bin nenstad): - De Mug, 22.00 uur: The Storyville Jass- band - De Groene Pulk, 22.00 uur: What's Cookin' - Seventy Seven, 22.00 uur: DJ Lance Steef - Café Underground, 22.00 uur: The Mystery Train Conductors - Café de Geere, 22.00 uur: The Groove Yard - Dinges, 21.30 uur: Lace - De Herberg, 21.30 uur: Jazzebel - Desafinado, 22.00 uur: De Zeeuwse Ses sieband - 't Schuttershof, 22.00 uur: The Funk- transplant. ZATERDAG 22 MEI Binnenstad, 13.00-16.00 uur: Streetpara- des met The Original Zealand Streetpara- de Jazzband, New Orleans Longfield Jazz Crackers en Brandaris De Markt, 13.00-17.00 uur: Blue Marble Silver Cornet Band, The Red Green Jazz band en The Storyville Jassband. Jan Menu Abdijplein, 13.00-17.00 uur: Optredens door deelnemers aan Weekend Amateur Kunst (WAK) met band Zeeuwse muziek school, The A&D project, Coverband Jui ce en Crossroad Koorkerkplein, 14.00-17.00 uur: Djembé Bedlam en Dansgroep Vlissingen Interna tionaal Grad na More Abdijplein, 20.00 uur: Brad Mehldau, solo Abdijplein, 22.00 uur: Rik Mol band ZONDAG 23 MEI Omgeving Nieuwe Kerk, 12.30 uur: The Original Zealand Streetparade Jazzband Nieuwe Kerk, 13.00 uur: Lillian Boutté de International All Stars Abdijplein, 13.00 uur: Westerschelde Big band. Abdijplein, 14.15 uur: Finale Junior Jazz Award. Finalisten vakstudenten: Thomas de Visser en Stephanie Francke Quartet. Finalisten amateurs: Up Tempo, Blue In fluence, The Skinny Bend, 9 minutes en Summer of 92. Abdijplein, 15.30 uur: Zeeuwse Sessie band met gitarist Ben Boogaard, pianist Sjaak Lammers, bassist Eric Heijnsdijk, drummer Matthijs van der Feen en saxo fonist Paul van der Feen Abdijplein, 16.00 uur: Uitreiking Junior Jazz Award Abdijplein, 16.30 uur: Zeeuwse Sessie band Abdijplein, 20.00 uur: Dick de Graafs Clazz. /Abdijplein, 22.00 uur: Avishai Cohen's 'Aurora'. MAANDAG 24 MEI Abdijplein, 14.30 uur: Jan Menu's Mulli gan Moods. Abdijplein, 16.30 uur: Al Di Meola's World Sinfonia WORKSHOPS Tijdens het Internationale Jazzfestival Mid delburg is het inmiddels goed gebruik om workshops te organiseren. Muzikan-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 24