Van huismoeder tot carrièrevrouw II vandaag uitgelicht m i Wie is de mooiste? V .te. ?f De Nederlandse premiers vrouw treedt lang niet zo in de schijnwerpers als Michelle Obama en haar voorgangers. Dat kan veranderen. Wie is de elegantste, best geklede presidentsvrouw? Michelle Obama moet opboksen tegen Jackie Kennedy (foto) en Carla Sarkozy. Kijk op: zie: Uitgelicht op onze website donderdag 20 mei 2010 P" foto Polaris *y. door Dewi Cigengack Liesbeth den Uyl kwam re gelmatig in de media met haar activiteiten voor on der meer de Rooie Vrou wen in de PvdA, het feminisme en de Dwaze Moeders van Argenti nië. Ook Ria Lubbers deed niet moeilijk over een interview of een tv-optreden. Maar wie wist iets over To Drees, Jet Beel of Eugenie van Agt? En Bianca Hoogendijk, de vrouw van premier Balkenen de, blijft ook angstvallig uit de pu bliciteit. Het is bekend: de Neder landse 'first lady' blijft vooral op de achtergrond. „De media waren tot voor kort he lemaal niet gericht op de premiers- vrouw", zegt burgemeester van Groningen Peter Rehwinkel. On der zijn redactie kwam in 2004 het boek Getrouwd met de premier uit, over de veertien premiersvrouwen van na de oorlog. „De traditionele premiersvrouw was onbekend. Ze was vooral moeder en huisvrouw." De geëmancipeerde Liesbeth den Uyl bracht daar al verandering in, maar de positie van Bianca Hoog endijk is echt 'bijzonder', vindt Van Rehwinkel. Hoogendijk is meester in de rechten en werkt op de Erasmus Universiteit in Rotter dam. „Ze is de enige die een eigen carrière heeft." First lady's, en wellicht de manne lijke variant daarvan, zullen in de toekomst veel minder in de scha duw blijven van de premier, denkt Rehwinkel. „We komen steeds meer te weten over het privéleven van politici en dus ook van hun partners. De schijnwerpers van de media zijn er steeds meer op ge richt en grenzen worden opge zocht. Daaraan ontkom je niet meer in deze tijd." Bovendien zijn de first lady's soms ook 'nodig' in campagnetijd. „Je ziet steeds vaker dat 'de partner van' aanwezig is op partijcongres sen of campagneactiviteiten." Want 'laten we niet doen alsof het anders is', zegt Rehwinkel, wij heb ben hier premiersverkiezingen. „Het gaat wel degelijk om de pop petjes, net als in Amerika. Kijk maar naar slogans als 'Laat Lub bers zijn karwei afmaken' en 'Kies Kok'. Een stabiel gezin en een leu ke partner helpen daarbij." -- ii

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11