BP: Schade aan milieu valt mee VN bereiken akkoord over sancties tegen Iran OUT OF AFRICA 1795 REIZEN Regering van Thailand wil geen overleg Protest tegen oorlog in Afghanistan golf van Mexico olie spoelt aan in Florida Auschwitz dicht door overstromingsgevaar Jemen veroordeelt piraten ter dood Demjanjuk naar ziekenhuis Voor homopaar dreigt 14 jaar cel 9-daagse safari oad.nl/kenya woensdag 19 mei 2010 wacht ongeveer twintig klonten olie gevonden. Mogelijk zijn de klonten de voorbode van de olie vlek. Uit satellietbeelden blijkt dat de olie over enkele dagen Key West bereikt. Het eiland maakt deel uit van een van de grootste ko raalriffen ter wereld. BP liet gisteren weten dat door de t,5 kilometer lange buis die het be drijf heeft aangebracht op het olie- lek het equivalent van 2000 vaten olie wordt opgepompt. Dat is twee maal meer dan zondag, toen met de operatie werd begonnen. BP hoopt dat de helft van de gelekte olie op deze wijze kan worden op gepompt. De olie wordt in een tan ker verzameld. Volgens BP stroomt dagelijks 800.000 liter olie uit het lek (5000 vaten). Wetenschappers schatten dat er veel meer olie weglekt. De Amerikaanse president Barack Obama liet maandagnacht weten een commissie in te stellen, die on derzoek moet doen naar de olieramp. De commissie kijkt on der meer naar de manier waarop de olieindustrie te werk is gegaan. Ook wordt onderzocht of de over heid adequaat heeft gereageerd op de ramp. Effect zinken boorplatform op milieu heel bescheiden zegt topman van BP. Oppompen van olie via buis verloopt voorspoedig. President Obama stelt onder zoek in naar ramp en reactie van overheid. LONDEN - Anti-oorlogsdemonstranten kamperen als pro test tegen de oorlog in Afghanistan op een veld voor het parlement in Londen. De demonstranten hebben ge zworen niet te wijken totdat de regering de Britse troe pen uit Afghanistan heeft teruggetrokken. In de Afghaanse hoofdstad Kabul heeft een zelfmoord aanslag gisteren zes militairen van de internationale vre desmacht Isaf het leven gekost. De aanslag met een bomauto was gericht tegen een konvooi van de Isaf, die wordt geleid door de Navo. Zeker twaalf Afghanen ver lóren het leven en tientallen raakten gewond. De gedo de Isaf-militairen zouden Amerikanen en een Canadees zijn. Het incident gebeurde tijdens de ochtendspits in het westen van de stad, in een district waar ook het parle ment en regeringsgebouwen zijn gevestigd. De aanslag was vlakbij het Darulamanpaleis, waar vroeger de ko ninklijke familie van Afghanistan woonde. De radicaalislamitische Taliban hebben de verantwoor delijkheid opgeëist. foto Andy Rain/EPA LONDEN/HOUSTON - De impact van de olieramp in de Golf van Mexico op het milieu zal 'zeer, zeer be scheiden zijn'. Dat heeft BP-top- man Tony Hayward gisteren ge zegd in een interview met het Brit se tv-station Sky News. Deskundigen gaan er juist vanuit dat de lekkage op een diepte van 1500 meter waarschijnlijk zal lei den tot de grootste milieuramp uit de Amerikaanse geschiedenis. Sinds 20 april kwamen tientallen miljoenen liters olie terecht in het water ten zuiden van de staat Loui siana. Hayward erkent dat nader onderzoek nodig is, maar wijst er vooral op dat de milieuschade vooralsnog meevalt. Op een strand van Key West, een eiland ten zuiden van de Ameri kaanse staat Florida, heeft de kust WASHINGTON - Er is een akkoord bereikt over nieuwe sancties van de Verenigde Naties tegen Iran. Dat heeft de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken Clin ton gisteren gezegd. Het resolutievoorstel zou gisteren naar de VN-Veiligheidsraad wor den gestuurd. BANGKOK - De regering van Thai land wijst nieuwe onderhandelin gen met de antiregeringsbetogers af zolang die hun kampement in het centrum van Bangkok niet ont ruimen. Dat heeft Satit Wongnong- toey, een bewindspersoon in het kabinet van premier Abhisit Vejjaji- va, gisteren gezegd. De minister reageerde op een initia tief van zestig senatoren, die in een brief hebben opgeroepen tot over leg tussen de strijdende partijen. Het Hogerhuis zou een bemidde lende rol kunnen spelen. Leiders van de oppositiebeweging lieten eerder weten dat ze bereid zijn tot onderhandelingen en geen voor waarden vooraf stellen. De regering is onvermurwbaar. Maandagmid dag verliep al een ultimatum, waar in de autoriteiten eisten dat de be togers het kamp zouden verlaten. Clinton benadrukte dat het ak koord is bereikt met medewerking van Rusland en China. De beide landen, die een vetorecht hebben in de Veiligheidsraad van de VN, hielden sancties tegen Iran lang te gen. De Verenigde Staten sturen al lan ger aan op strafmaatregelen. Was- KRAKAU Auschwitz-Birkenau gaat voor on bepaalde tijd dicht vanwege over stromingsgevaar. Dat heeft een woordvoerder van het voormalige concentratiekamp gezegd. Het wa terpeil in twee rivieren, de Vistula en de Sola, is bijzonder hoog. Door noodweer in delen van Polen, Slo wakije, Hongarije en Tsjechië zijn al zeker zes mensen overleden. SANA'A Een speciale veiligheidsrechtbank in Jemen heeft gisteren zes Somali sche piraten ter dood veroordeeld voor de kaping van een olietanker. Zes andere zeerovers kregen straf fen van tien jaar opgelegd. De pira ten moeten ook twee miljoen dol lar .schadevergoeding betalen. Tij dens de kaping kwamen drie pira ten en twee bemanningsleden om. hington vreest dat Iran werkt aan een atoombom. Iran sloot maandag een akkoord over het nucleaire programma. De regering laat 1,2 ton laagverrijkt uranium opwerken in Turkije en krijgt in ruil daarvoor hogerver- rijkt nucleaire brandstof voor een medische onderzoeksreactor. Een rechtbank in Malawi heeft gis teren een homopaar schuldig ver klaard wegens 'grove obsceniteit en onnatuurlijke daden', aldus de BBC. De zaak tegen het stel zorgde voor een golf van internationale kritiek op het land in zuidelijk Afri ka. De mannen, die wilden trou wen, hangt maximaal veertien jaar cel boven het hoofd. MÜNCHEN De vermeende oorlogsmisdadiger John Demjanjuk (90) is gisteren met hartproblemen naar het zie kenhuis gebracht. Hij staat in Duits land terecht wegens medeplichtig heid aan de moord op 27.900 joden, onder wie veel Nederlanders, in vernietingingskamp Sobibor. Vol gens zijn arts zijn er geen aanwij zingen dat hij ernstig ziek is. BLANTYRE Kenya is het land van golvende savannen, de bekende Masai Mara, en natuurlijk de 'Big Five'. De Out of Africa safari brengt u, naast deze indrukwekkende hoogtepunten, naar de meren in de Great Rift Valley en het prachtige wildpark Samburu. U verblijft in gerenomeerde safarilodges. Deze safari beschikt over een uitmuntende prijs- kwaliteitverhouding. Een unieke belevenis die u zeker niet snel zult vergeten. Vertrek op 29 juni. Reisnummen KEBR07 vanaf per persoon Ga voor meer informatie en de voorwaarden naar oad.nl/kenya. v«v rfs») Bel 0900-8482 (0,15pm) wf v5// ofga naar uw ANVR-reisbureau. OH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9