321 sport 'Het is een leven dat niet veel mensen zich kunnen voorstellen* PZC A Topskeeleraars Gratis WK voetbalspel UI KANTVAN O TOPSPORT SKEELEREN Voor het eerst komt de nationale skeelertop voor een baanwedstrijd naar Zeeland. Uren maken woensdag 19 mei 2010 Sporter Sport Trainingsuren Thamar Zweistra Dressuur 42 Mijke Lievens Zeilen 33 Chantal Nijpjes Dressuur 32 Jessica Nijpjes Dressuur 31,5 Anthony van Assche Turnen 30 Roeland Lievens Roeien 28 Piëdro Schweertman Squash 28 Lesley Kerkhove Tennis 28 Angelique van der Meet Tennis 25 Toby Aarnoutse Zwemmen 23 Jeffrey Telussa Turnen 22,5 Bart Maas Wielrennen 22 Carlo van Minde Turnen 21 Yvonne van Langen-Wisse Atletiek 20,33 Esther Vermue Atletiek 20 *ln totaal 31 sporters werkten aan de enquete mee Uit een enquête onder Zeeuwse topsporters en toptalenten blijkt dat de helft meer dan twintig uur in de week aan het trainen is. Ze investeren dus veel tijd om uitein delijk titels te pakken, persoonlijke records te halen en alles uit zich zelf te kunnen halen in wedstrij den. Hoe zwaar hebben ze het, fy siek én mentaal? En moeten ze al les alleen doen of worden ze ge steund? Deze krant maakt een vierdelige serie over de onzichtbare kant van topsport. Vandaag deel 1: Uren maken. door Roeland van Vliet Zwemmer Toby Aarnout- se, die vorig jaar spe ciaal van Middelburg naar Groningen verhuis de voor de sport, traint gemiddeld 23 uur in de week. Hij vraagt zichzelf wel eens af waarom hij dat doet. „Elke dag trainen, elke dag vroeg op, niet stappen... En dat om 0,20 seconden harder te zwemmen op twee baantjes." Die sportverdwazing - „Een beet je gek moet je er toch wel voor zijn" - kan de vrijeslagspecialist goed aan zichzelf verkopen. „Ik ben nog jong", stelt Aarnoutse. „Als ik een aantal jaar ouder ben, wil ik niet terugkijken met de ge dachte: wie weet waar ik was uit gekomen als ik meer had getraind. Ik wil er nü het maximale uitha len. Na 'het zwemmen' ben ik nog niet oud en versleten en kan ik mijn studie weer oppakken." Tal van anderen richten heel hun leven in naar de sport. Zo'n twin tig procent van de Zeeuwse top sporters en toptalenten doet er zelfs niets of bijna niets anders naast. Dressuuramazone Thamar Zweis tra (liefst 42 trainingsuren), de ten nissters Lesley Kerkhove (28) en Angelique van der Meet (25), squasher Piëdro Schweertman (28) en atlete Yvonne van Lan- gen-Wisse (20) zijn nagenoeg full time sporters. „Het is een keuze", licht Schweertman toe. „Als je voor topsport kiest, weet je dat je bepaalde dingen - verjaardagen, stapavondjes, feestdagen - moet la ten. Het is een leven dat niet veel mensen zich kunnen voorstellen." Het merendeel volgt echter nog een studie of werkt naast de sport- carrière. Die sporters komen daar door over het algemeen tot min der trainingsuren. Een aantal van hen geeft aan meer te willen trai- nen, maar beperkt te worden door school- of werktijden. Nu zegt de hoeveelheid trainings- tijd niet alles. De ene sport vraagt om veel investeringen, de andere beduidend minder. Dammer Ben Provoost traint 'slechts' vijf uur in de week, maar heeft wel een we reldrecord (kloksimultaan) op zijn naam staan. Dartster Karin Krappen, die een fulltime baan heeft, is wekelijks drie uren in de weer met pijltjes- gooien, los van haar wedstrijden. Wel heeft ze al drie keer de halve finales van het officieuze WK in Frimley Green gehaald. De kille cijfertjes over de trainings- duur geven bovendien geen in door René van Stee Felix Binicewicz bron Roeland van Vliet zicht in de intensiteit van de oe fensessies. De ene sporter gaat in twee uur compleet kapot (en heeft daarna tijd nodig om te herstellen), de ander moet het hebben van lange, minder belas tende trainingen (en hoeft daarna minder lang te recupereren). Van de laatste categorie is Thamar Zweistra, die Stal Hexagon in Schore als thuishonk heeft, een voorbeeld. De amazone spant in Zeeland de kroon met zo'n 42 trai ningsuren, verdeeld over zes da gen. „Ik rijd acht tot tien paarden per dag. De jonge paarden wat korter dan de oudere. Bij sommige gaat het heel makkelijk, bij anderen moet je heel hard werken." Maar, zo geeft de Bevelandse toe, haar sport is wel „veel statischer" dan tal van andere. „Lijfelijk is het minder zwaar. Daardoor is het lan ger vol te houden." Monotoon wordt het echter nooit, vindt Zweistra. Want zij kan alles wel onder controle heb ben, maar dat zegt nog niks over het totaalbeeld. In de paarden sport gaat het om de combinatie van mens en dier. „Het ene paard reageert anders op een handbewe ging dan de andere. Het is dus niet steeds hetzelfde voor mij. Ik moet me steeds aanpassen." Ook Chantal en Jessica Nijpjes ma ken veel uren. De Walcherse twee lingzussen hebben een eigen stal. Tussen hun trainingen door ge ven ze, net als Zweistra, ook nog dressuurlessen. Met hun sport zijn ze dus nog veel meer dan de opgegeven tijd bezig. Dat geldt overigens voor bijna alle geënquêteerden. Reistijden (som migen zitten uren per week in de auto of trein voor bijvoorbeeld centrale bondstrainingen) en voor bereidingen thuis zijn niet meege teld. GOES - Zeeland beleeft vandaag een skeelerprimeur. Voor het eerst in de historie doet de landelijke KPN Baancompetitie de provincie aan. Plaats van handeling is de skeelerbaan aan het Jim Morrison- pad in de Goese wijk Ouverture. Andries Minderhoud van de orga niserende Stichting Skate in Zee land is trots op de komst van het baancircus naar Goes. „Het is heel mooie sport om te zien. Het is dy namischer en spectaculairder dan het langebaanschaatsen, omdat zich meer dan twee rijders in de baan bevinden." Er staan vanaf 19.00 uur twee on derdelen op het programma: de 1000 meter en de puntenkoers over tien kilometer. Op de 1000 meter wordt in series van vier of vijf rijders gereden, van wie de bes te steeds doorgaat. Elk ronde gaat ook een aantal tijdsnelsten mee tot er een finale is met vijf rijders. „Je krijgt door die opzet verschil lende soorten races. Als iemand ze ker wil zijn van de volgende ron de, gaat hij er als een haas vandoor om een snelle tijd neer te zetten. Bij races waarin alleen om de zege wordt gereden, is het vaak een tac tisch steekspel, waarin de rijders lange tijd naar elkaar loeren", legt Minderhoud uit. Toppers die in Goes op het 400 meter lange ovaal van start gaan zijn onder anderen Sjoerd Huis man (Nederlands kampioen mara- thonschaatsen op natuurijs in 2009), Karlo Timmerman (meer voudig Nederlands skeelerkam pioen), Geert-Jan van der Wal (dit jaar winnaar van de Veluwemeer- tocht op natuurijs) en Michel Mul der. Mulder won onlangs op het NK baanskeeleren in Medemblik de 1000 meter. Huisman finishte als tweede, terwijl Timmerman de derde plaats voor zich opeiste. Op de puntenkoers behaalde Huis man wederom zilver. Bij de vrouwen staat ook het volle dige NK-podium op de 1000 meter op de startlijst. Het gaat dan om achtereenvolgens Bianca Roosen boom, Manon Kamminga en An- niek ter Haar. Kamminga finishte op het NK ook nog als tweede in de puntenkoers. De Zeeuwse inbreng op het hoog ste niveau komt van Erwin Mesu Stel je eigen voetbalteam samen en speel zelf mee! I Kijk vanaf 20 mei op www.pzc.nl/wkvoetbalspel M Tal van Zeeuwse topsporters laten familiefeestjes en stapavonden aan zich voorbij gaan. Hun leven staat volledig,in het teken van de sport, van maandag tot en met zondag. De top vijftien van de sporters met de meeste trainingsuren*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 90