Bonsaikweker streeft naar 22 Waterdunen Nee! maakt doorstart Onderzoek bevestigt vermoeden tank in put Dorpsfeest in Ossenisse met roofvogelshow Laura Wauters uit Hulst afgestudeerd almanak Roken Zelf een bonsai kweken woensdag 19 mei 2010 door Martijn de Koning BRESKENS - De actiegroep Waterdu nen Nee! maakt een doorstart. Na dat de initiatiefnemers van de oor spronkelijke groep in februari wer den gekozen in de Sluise gemeen teraad, legden ze hun nevenfunc tie neer. Een aantal West-Zeeuws- Vlamingen neemt het stokje nu over in de groep Vrienden van Wa terdunen Nee! Drijvende krachten zijn Guus Langeraert, Ab Verhage en Jan Maat. De groep richt zich in eerste in stantie tegen onteigening van het beoogde gebied voor Waterdunen. Voordat Provinciale Staten daar in oktober een besluit over nemen, worden de Statenleden uitgeno digd om tijdens een grootschalige manifestatie op 4 september het gebied te komen bekijken tijdens een fietstocht. Ook andere beleids makers (van gemeente en water schap) krijgen daarvoor een invita tie. Iedereen die Waterdunen niet ziet zitten, kan zich aansluiten als Vriend door te mailen naar info@waterdunennee.nl of bij Guus Langeraert via 0117-451666. OSSENISSE - Stichting Snisse Dorps feest houdt zaterdag 29 mei en zon dag 30 mei het vierde dorpsfeest in Ossenisse. Het feest begint om 12 uur met een rommelmarkt, waarna de kin deren uit het dorp om 14 uur de of ficiële opening verrichten. Andere onderdelen van het feestprogram ma zijn een roofvogelshow (14.30 uur) en de dorpsbarbecue (18 uur) met muzikale medewerking van Bennie de Vet. D) Maurice draait aansluitend muziek. Op zondag zijn er het volleybal toernooi, een demonstratie schie ten op de liggende wip en een show met oude tractoren. Verder die dag een optreden van Tijl Da- men (14.30 uur). door René Hoonhorst Niks verminking van plantjes. André IJsebaert wijst op de schoonheid van een bonsaiboompje dat in 'balans is met zijn omgeving'. „Ik streef naar prachtig groene boompjes, die vita liteit en kracht uitstralen." IJsebaert is voorzitter van de Zeeuws-Vlaamse bonsaivereniging Shimpaku. De bond telt twintig le den. „Die wonen in heel Zeeuws-Vlaanderen, van Clinge tot Breskens. We hebben zelfs twee leden van de overkant, uit Ovezande." Shimpaku is Japans voor jenever bes, één van de struiken waar liefhebbers graag miniatuurboom pjes van maken. De jeneverbes is niet dé favoriete struik of boom van de Zeeuws-Vlaamse bonsaik wekers. „We zochten een toepasse lijke naam en veel andere boom soorten waren al in gebruik", meldt IJsebaert laconiek. Maar de voorzitter is wel onlangs begon nen een stekje van een jeneverbes uit te laten groeien tot een prachti ge, hangende bonsai. Om het mi niatuurboompje meer cachet te ge ven, moet hij uit een 'rots' groeien, een met de bonsai mee groeiende hoop schelpjes. IJsebaert heeft zich verdiept in de historie van de bonsaikweek, die zo'n tweeduizend jaar geleden in China begon. De Japanners vervol maakten de technieken eeuwen la ter en verbonden een aantal regels aan de kunst van de bonsaikweek. Een bonsai kan rechtop staan, hel len of hangen; kan één stam heb ben, maar ook twee of drie; los in de grond of ontspruiten uit één kluit aarde. En dan kan het ook nog eens aar dig zijn om een 'bos' miniatuur boompjes bij elkaar te zetten of de wortels van het Madurodamstruik- je om een rots te laten kronkelen. In alle gevallen kost het moeite en toewijding om struiken en bomen letterlijk klein te houden. Een bonsaiboompje dat binnen gezien mag worden, is niet hoger dan tachtig centimeter, maar vaak niet veel groter dan twee decime ter, weet IJsebaert. Een grotere mag hoogstens in de tuin pron ken. De eerste bonsai's werden gekweekt om bij feestelij ke gelegenheden mee in huis te pronken. IJsebaert: „Versie ren van het huis of geven van cadeautjes was er toen nog niet bij. Tijdens de viering van speciale dagen of een feest vonden de mensen het leuk om het huis op te fleuren met miniatuurboom pjes. Bovendien was het ook een prachtig geschenk. Als je ie mand een bonsai gaf, was dat nogal wat. Want dan wist je dat de schenker vijf tot misschien wel twintig jaar dat boompje had verzorgd. Het was dus een uiting van respect om iemand zo'n geschenk te geven." Respect is ook voor de hedendaag se bonsaikweker geen loze kreet. Niet alleen respect voor elkaar en eikaars voorkeuren, maar vooral respect voor de natuur. Shimpaku stelt op pinksterzater dag en eerste pinksterdag zestig bonsai's ten toon in de oude bibliotheek in de Vlaschaard in Koewacht. Beide dagen kunnen belangstellen den van 10.30 tot 17.30 uur (bijna) alles te weten komen over de kweek van bonsai's. En van de ge-- bruiken rondom en de manieren van presenteren van miniatuurbo men en -struiken. Mensen kunnen ook terecht in de kassen bij de kinderboerderij van de Sterre in Clinge. Daar is het el ke derde zaterdag van de maand clubdag van Shimpaku. IJsebaert: „We laten graag zien wat we doen." BONSAI-BOS In een plantenstukje een gezond, groen bos neerzetten, inclusief boeddha en tempeltje, is een uitda ging. „Zie de compositie, alle bo men zijn in één oogopslag te zien." ROOTS OVER ROCK Kwekerskunst is vereist om de wor tels van een bonsai over een rots te laten lopen en hem toch stevig te verankeren in een klein potje. Het resultaat is een bijzonder boompje. SATSUKI AZALEA Een miniatuurboompje van net 23 centimeter hoog. De dikke knoest waaruit 'moeder en kind', de grote en de kleinere stam, voortspruiten, straalt kracht en gezondheid uit. HELLENDE BONSAI Een bonsai wordt shokan (hellend) door met binddraad de takjes in de gewenste vorm te leiden. Het is de kunst de draad tijd te gunnen, maar niet in de tak te laten groeien. Materiaal nodig: -snoeischaar - aluminium of koperdraad (diktes 1 -8 mm) - draadtang - wondpasta (voor op de snoeiwonden) - grondmix: akadama (soort lichte klei), split en potgrond - en natuurlijk een boom Zoek een boomsoort uit Enkele geschikte soorten: - Jeneverbes (juniper) - Dwergmispel (contoneaster) - Beuk (fagus) - Meidoorn (Crataegus) - Azalea (azalea indicum) - Den (pinus) -Spar(picea) Kies methode Kweken uit zaailingen V Kweken uit stekken Kweken uit kwekerijmateriaal M Opschonen Haal slecht materiaal weg Vervormde takken In het begin grotere pot B Dode takken Vormsnoei Twee takken op dezelfde hoogte weg A Pot wordt kleiner als de boom ouder wordt (i.v.m. wortelsnoei) HULST - Laura Wauters uit Hulst is aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam cum laude afgestu deerd als Master of Science in Ge zondheidseconomie, Beleid en Recht. Ze deed voor haar studie onderzoek naar stigmatisering van psychiatrische patiënten. Met het lentezonnetje was het Goese gezin in de voiture gestapt om eens lekker te kuieren over de Vlissingse boulevard. Vader, moeder, de drie kinderen en, opa en oma die ze en route hadden opgepikt. De zon zorgde voor een aangename terrastemperatuur. Dus streek het ge zelschap al snel neer bij een etablisse ment met weids uitzicht op de Wes- terscheldemonding. Opa had zicht- door Paul Begijn Tip? redactie@pzc.nl baar oog voor flanerende gerokte jon gedames. „Soms zou je je puupe nog wel 'ns willen uitkloppen", knipoog de hij naar zijn zoon. Die grinnikte. Oma niet. Van die 'ra re praat' was ze niet gediend. Waar op opa haastig eieren voor zijn geld koos. ,,'t Was maar een grapje. Op mijn leeftijd en met mijn gezondheid zou je wel gek zijn als je weer ging rokenToch?" BOEKHOUTE - Het vermoeden van oorlogsverzamelaar Luc Vermeire dat-er een tank uit de Tweede We reldoorlog in de Bodemloze Put bij Boekhoute zou liggen, lijkt be vestigd na een duikonderzoek. Het zou volgens Vermeire gaan om het type Panzer IV, een tank die in de Tweede Wereldoorlog door de Duitsers werd ingezet. Van het type Panzerkampfwagen IV werden zo'n 8500 exemplaren gebouwd. „Het gaat om een klei ner type tank met een lengte van ongeveer vijf meter. De tank ligt niet zo ver onder de sliblaag." Vol gens Vermeire wordt het bergen van de tank een moeilijke klus om dat zich in de put ook mijnen en afweergeschut zouden bevinden. „De bergingsoperatie kan daar door wel eens erg duur worden en het is maar de vraag of de gemeen te Assenede bereid is om dit be drag op tafel te leggen. We moe ten daar eerst maar eens over pra ten", aldus Vermeire, die in Asse nede ook raadslid is namens Vlaams Belang. De opgraving van een Mes- serschmitt-vliegtuig net over de grens bij Philippine staat nog altijd gepland in het najaar na het oogst- seizoen. MEEST GELEZEN 1. Undercover in het dierenasiel 2. Avondvierdaagse weer als vanouds 3. Voortaan met de lift EN VERDER Geef uw mening over onze stelling 'Muckey moet terug naar Puckey' op www.pzc.nl/zeeuws-vlaanderen STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto's

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 84