n Oostenrijk en 3I Italianen kunnen ban maar niet breken Rabobank toeschouwer in Taylor Phinney-show Mexico eerste tegenstander woensdag 19 mei 2010 Oranje verblijft van vandaag tot 1 juni in Oostenrijk. Op 1 juni vliegt het gezel schap terug naar Nederland om nog op diezelfde avond in Rotterdam een oe fenwedstrijd tegen Ghana te spelen. Tijdens het verblijf in Oostenrijk staat één wedstrijd op het programma, in het Duitse Freiburg tegen Mexico. Daarna be paalt bondscoach Bert van Marwijk zijn definitieve selectie. door Leon ten Voorde DEN HAAG - Voetballen op grote hoogte schijnt rare dingen met een mens te doen, maar er is geen speler van het Nederlands elftal die precies weet wat hem te wach ten staat in Johannesburg, de thuis basis op het WK dat 1700 meter boven zeeniveau .ligt. Wie zich wel een ervaringsdeskun dige mag noemen, is Hans Vonk. De doelman speelt al jaren in Zuid-Afrika en heeft al vele wed strijden in de beklemmende lucht van Johannesburg afgewerkt.„Het verschil met voetballen op zeeni veau is enorm", zegt hij. „Het is compleet anders. Je wordt al heel snel kortademig, omdat er op hoogte minder zuurstof in de lucht zit. Je systeem wordt als het ware opgevreten." Vonk krijgt bijval van Louis Dela- haye, de conditietrainer van de wielrenners van de Rabo- bank-ploeg. „De overgang van nul naar hoogte is groot en gaat altijd ten koste van de prestaties", weet hij. „Een sporter functioneert op hoogte nou eenmaal minder goed dan normaal. Je bent minder scherp, minder snel, minder belast baar, minder intens. Ja, ook een topper als Van Persie merkt dat. Zelfs bij hem gaat op hoogte alles net iets trager." Een hoogtestage moet ervoor zor gen dat het verschil met de norma le situatie zo klein mogelijk wordt gehouden. Het Nederlands elftal tankt vanaf morgen bijna twee we ken lang zuurstof in Seefeld, een schilderachtig dorpje in Tirol dat op bijna twaalfhonderd meter ligt. Delahaye prijst het initiatief dat in het voetbal vrij ongebruikelijk is, maar plaatst wel zijn kanttekenin gen bij de plek. „Want twaalfhon derd meter is wel erg laag." Dat vindt ook inspanningsfysio- Hans Vonk loog Gerard Rietjes van de Univer siteit Maastricht. In zijn proef schrift 'Preparing for the Games' concludeerde hij dat hoogtestages pas effect hebben boven 2000 me ter. „Ik zou in het geval van Oranje ook liever spreken van een voor aanpassing", zegt Delahaye. „Als ik de bondscoach was zou ik er in Seefeld even stevig aan trekken, zo dat er een basis ligt." „Dat de spelers na Oostenrijk nog een paar dagen in Nederland zijn en twee wedstrijden spelen, maakt niet uit. Die extra gekweek te rode bloedlichaampjes blijven wel een tijdje in het lichaam. De aanloop in Johannesburg zou ik dan gebruiken om rustig te wen nen aan de omstandigheden." Tussen de aankomst in Zuid-Afri- ka en de eerste wedstrijd zitten acht dagen. „Dat moet wel vol doende zijn om enigszins gewend te zijn", denkt Rietjes. „Al moet je altijd rekening houden met indivi duele verschillen. De ene sporter heeft zich na vijf dagen aangepast, de ander heeft er tien dagen voor nodig." Als Oranje zich eenmaal op de hoogte van Johannesburg heeft ge nesteld, wil dat nog niet zeggen dat alle gevaren helemaal zijn uit gebannen. Vorige week kwam de bekende inspanningsfysioloog Ray mond Verheijen, tijdens het WK in dienst van Zuid-Korea, met een onderzoek naar buiten waarin hij stelt dat Oranje in Zuid-Afrika juist te hoog zit. „Spelers verliezen explosiviteit als ze wekenlang op 1700 meter verblijven", zegt hij. „Het lichaam past zich aan de hoogte aan, maar dat kost veel energie waardoor de reserves wor den aangesproken. Omdat er min der zuurstof in de lucht zit, gaan spelers minder snel herstellen en de gevolgen ga je gedurende het toernooi merken. Als je zoals wij met Zuid-Korea op 1100 meter zit, heb je daar geen last van." Bondscoach Bert van Marwijk wil geen afbreuk doen aan de bevin dingen van Verheijen. „Maar ook wij hebben specialisten in huis en we zijn echt niet over een nacht ijs gegaan. Wij denken dat we de juis te keuzes hebben gemaakt door eerst naar Oostenrijk te gaan en dan in Johannesburg te gaan zit ten." „Die acht dagen van relatieve rust in Johannesburg worden in elk ge val heel belangrijk", vult Delahaye aan. „Maar als ik zo naar het sche ma van Oranje kijk, denk ik dat ze goed aangepast aan het WK begin nen." Ook Vonk gelooft dat de spelers van Oranje zich bij de start van het toernooi optimaal gewapend zullen hebben tegen de onbeken de omstandigheden. De doelman heeft nog wel een waarschuwing, die tegelijkertijd ook een hint is voor de exploderende wreven van Wesley Sneijder. „In die ijle lucht van Johannesburg krijgen ballen enorm, veel vaart. Als ik vanuit Heerenveen naar Zuid-Afrika ging voor de nationale ploeg, moest ik daar altijd eerst enorm weer aan wennen. In het begin vlogen de ballen me dan om de oren, letter lijk ja." Na het kampioenschap bent u met uw vrouw tot diep in de nacht meege gaan met de spelers naar een disco, zoals u ze had beloofd. „Ik ben ooit leraar geworden om met jonge mensen om te gaan. Ik word ouder, maar ik kan nog steeds met ze omgaan. Deze ploeg heeft zoveel plezier samen. Daar om ben ik zo blij. Daarbij speelt ook een rol dat van deze groep al- leen Mark van Bommel en Bastian Schweinsteiger al iets hebben ge wonnen." Met Ajax hebt u de finale van de Champions League een keer gewon nen en een keer verloren. Wat ver wacht u van de wedstrijd tegen Inter i in Madrid 1 „We zitten nog steeds in een pro- fc -ces. Het kan nog steeds beter. Als I we dat tegen Inter kunnen tonen, dan kunnen we voor een verras- K sing zorgen." door Ad Pertijs BITONTO - Het weer was eindelijk Italiaans en de finale in Bitonto eveneens. Nu de zeges nog. Het valt in deze Giro voor de Italianen niet mee om in eigen land een rit te winnen. Ook in de tiende etap pe ging een Engelstalige renner uit een van de 'nieuwe' Angelsaksi sche teams er met de dagzege van door. De Arherikaan Tyler Farrar wees in de massasprint Fabio Sabatini met overmacht naar de tweede plaats. „Die finale met alle boch ten was gekkenwerk, maar geluk kig heb ik beste ploeg om me naar de streep te leiden", sprak de kop man van Garmin vol bravoure. „Het moet toch een keer lukken", sipte Sabatini, die in de vlakke rit ten de hoop is van de natie. Voor lopig gingen de etappes naar een Tyler Farrar Brit (Wiggins), drie Australiërs (Evans, Lloyd en Goss), de Ameri kaan Farrar (die gisteren voor de tweede keer won), een Belg (Wey- landt), een Fransman (Pineau) en een Deen (Sörensen). Italië won met Liquigas alleen de ploegen tijdrit. In de zuidelijke provincie Puglia vanuit startplaats Avellino deed de beste Italiaanse ploeg er weer alles aan om ook individueel de ban te breken, maar er is deze ronde wei nig opgewassen tegen Garmin als deze ploeg gesmeerd naar het ein de rolt. „Wat een team", was dan ook het eerste dat Farrar al hijgend uitbracht nadat hij de streep gepas seerd was. „Met zo'n ploeg is het gemakkelijk winnen." Het is opval lend hoe effectief Angelsaksische teams als Garmin, Sky en HTC opereren in de massasprint. In Bitonto kwam Julian Dean ouderwets in actie nadat Matteo Tosatto van Quick Step de boel in de bochtige binnenstad uiteen had gereten. De cowboy uit Nieuw-Zee- land is een inmiddels 35-jarige spe cialist van het zuiverste water. „Er is geen betere 'afzetter' voor de massasprint", verklaarde Thor Hus- hovd jaren geleden een deel van zijn succes. Nu doet hij het al drie jaar bij Garmin. Snoeihard, brutaal en zonder angst lanceert Dean zijn kopmannen. Gisteren ging hij zo hard door de laatste bocht dat al leen Farrar en Sabatini hem nog konden passeren. door Edward Swier Louis van Gaal en zijn vrouw Truus showen de Duitse beker die Bayern za terdag won. foto Lars Baron/EPA MEPPEL - Dat hij de winst in de tijdrit zou pakken, was al voor zien. Taylor Phinney is immers een groot specialist. Maar dat de Amerikaan in Olympia's Tour ook sprints kon winnen, was voor de Rabobank-ploeg toch een kleine surprise. Coen Vermeltfoort, sprinttalent van vaderlandse bo dem, gisteren achter de streep in Meppel: „Ik liet me verrassen." Koersdirecteur Robert Slippens en organisator Frank Boelé willen af van wetmatigheden. En dat lijkt te lukken. Het heeft er alle schijn van dat voor het eerst sinds 2000 geen Rabobank-renner de belangrijkste amateurronde van Nederland gaat winnen. Frisse ideeën, met durf, zonder sleur en gewoontes. Het is volgens Slippens precies datgene waar de wielersport op het Europe se vasteland behoefte aan heeft. „Of je het nu over de Giro, de Ron de van Californië of onze ronde hebt, de voertaal is deze dagen En gels. Australiërs, Britten en Ameri kanen domineren momenteel het wielrennen. Hoe dat komt? Omdat ze daar geen traditie hebben, om dat ze niet denken: we doen het zoals we het altijd deden. Mensen moeten durven te vernieuwen, nieuwe wegen inslaan." Engels, met een rauw, knauwend accent, is deze week ook in Olym pia's Tour de voertaal. Trek-Lives- trong, de opleidingsploeg van Lan ce Armstrongs RadioShack-team, meldde zich uit eigen beweging en nam het grote talent Taylor Phin ney, pas negentien en toch al twee voudig wereldkampioen achtervol ging,. mee naar Nederland. Slip pens: „Het past precies in het plaat je zoals wij dat voor ogen hadden. Het moet allemaal attractiever. Kortere etappes, meer concurren tie voor de Rabo's, meer diversi teit, minder vanzelfsprekendheid." Taylor Phinney staat aan het hoofd van het extreem sterke Trek-Livestrong. Na de openings tijdrit en de waaierrit van gisteren tussen Heerenveen en Meppel staat de ploeg op de eerste drie plaatsen in het klassement. Het is precies hoe Rabo in het verleden kon opereren. Taylor Phinney iahmi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 79