i41 URKUJERK<g Cor Feijten 59), Ovezande gipsverbandmeester ziekenhuis Goes Willeke Verduin (41), Vlissingen Podotherapeut met praktijk in Vlissingen woensdag 19 mei 2010 Waarom een baan in de zorg? Dat ligt in de familiaire sfeer. Mijn moeder en verschillende tantes waren verpleegster. De zorg trok me. Dat ligt in de aard van het beestje. Waarom gipsverbandmeester? Ik denk dat het, in die tijd dat ik de zorg instapte, veel mannen eigen was om niet op een afdeling te willen wer ken. De meeste mannen kozen toch voor een technischer beroep binnen de zorg. Wat doet een gipsverbandmeester? Hij legt diverse verbanden aan. Dit kan gips zijn maar is meestal kunst stof. Verder brengt hij spalken of orthesen aan. Orthesen zijn hulpmid delen die helpen om de beweging te activeren. Als nabehandeling of bij sporters brengt een gipsverbandmees ter ook tapeverbanden aan en door de vergrijzing ook steeds meer korset ten. Daarnaast behandelt hij ook won den. Wat voor opleiding hebt u gehad? Ik ben eerst opgeleid tot verpleegkun dige A, de huidige HBOV. Daarna heb ik een opleiding gehad tot OK-assis- tent en dit werk vijfjaar gedaan. Het persoonlijke contact miste ik erg en daarom heb ik daarna de opleiding tot gipsverbandmeester gevolgd. Wat is het verschil met de vroegere gipsbroeder? Gipsverbandmeester is een heel jong beroep. Je hebt een veel grotere mate van zelfstandigheid. Vroeger voerde je uitsluitend de opdrachten van de arts uit. Tegenwoordig verwijst een arts je naar de gipsverbandmeester. Die geeft juist dikwijls advies aan de arts. Daarbij mogen tegenwoordig ook huisartsen voor kleine zaken recht streeks doorverwijzen naar de gipsver bandmeester. Eigenlijk is gipsverband meester geen correcte naam want we werken meestal met kunststof. In Amerika heet ons beroep dan ook cost technician. Wat is het leuke aan uw beroep? Het directe contact met de patient. Je leert zijn probleem kennen, zoekt mee naar de oplossing en je weet ook het resultaat. Het is een creatief be roep want je vind echt niet alles in een boekje. Daarbij is het een beroep dat je lang kunt blijven uitoefenen. Het is gemakkelijk tot je 67e vol te houden. Werken in de zorg heeft veel gezichten. Vakmensen zijn op tal van terreinen actief. Hoewel veel buitenstaanders vooral het idee hebben dat het werk zwaar is, spreken deze professionals zon der uitzondering met liefde en betrokkenheid over hun vak. En de fysieke en/of geestelijke belas- 2O f3 ting? Zeker is die er. Maar het weegt voor hen niet op tegen de mooie kanten van het vak. door Monique Meeuwisse Waarom een baan in de zorg? Dit is gewoon op mijn pad gekomen. Ik vind het leuk en interessant om mensen met klachten te kunnen hel pen. Waarom juist podotherapie? Toen ik ongeveer 20 jaar geleden podotherapie ging studeren, was dit een nieuw vak. Dat vond ik echt een uitdaging. Het mooie van dit vak is dat je niet alleen de voet onderzoekt maar dat je ook de hulpmiddelen zelf aanmeet een maakt. Je moet dus ook een beetje een timmermansoog hebben. Wat doet een podotherapeut precies? Over het algemeen is de podothera peut gespecialiseerd in het verhelpen van voetklachten welke voortvloeien uit een verkeerde netstand of ver keerd looppatroon, ast voetklach ten kunnen dit ook rug- en knieklach ten zijn. Aan de hand van onderzoek probeer je de oorzaak van een voet probleem op te lossen. Wat voor opleiding is er nodig? De 4-jarige HBO opleiding voor podo therapie. Dan krijg je de wettelijk be- schermde titel van podotherapeut en word je ingeschreven in het kwaliteits- controleregister. Een podotherapeut is namelijk een paramedisch beroep. Wat is het leuke van uw vak? Het feit dat je met veel mensen te ma ken krijgt, die daarbij ook ieder weer een eigen klacht hebben biedt veel af wisseling en doet een beroep op je creativiteit Daarbij begeleidt je een patient echt van begon tot eind want je doet alles zelf. Mensen zijn soms ook erg dankbaar. Vooral als ze strom pelend binnenkomen en huppelend weer weggaan. Hoe kijkt men tegen uw werk aan? Als je vertelt dat je podotherapeut bent, blijkt dit vak nog steeds erg on bekend. Je krijgt wel eens reacties zo als 'werk je met voeten?' Voeten zijn namelijk dikwijls een ondergeschoven kindje en het lijkt minder aantrekke lijk om er mee te werken. Sommige mensen voelen ook nog steeds een bepaalde schaamte als ze hun voeten moeten tonen. Maar vieze voeten of zo kom ik eigenlijk nooit tegen. Geeft dit vak voldoening? Zonder meer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 58