3 p in de zorg Si C# Zuster is soms een man 07 11 /14 l/flK. COLOFON I Zelfstandig verpleegkun dige IMet Jaco op de ambulance I Thuiszorg in ontwikkeling I Florence Nightingale? woensdag 19 mei 2010 in de zore Werken in de Zorg is een commerciële uitgave van het advertentiebedrijf van BN DeStem|PZC Vormgeving/graphics: Angela van Eek Fotografie: Kees Bennema (cover) Productcoördinatie: Dennis Willems Herbert Kats Sales: 076-531 22 77 segmentteam® bndestem.nl Mensen die in de zorg werken, zijn wel wat gewend. Dubbe le vergrijzing en hoge werkdruk zijn voor hen 'normale' problemen. Dat de zorg in het dikke boekwerk met bezuinigingsvoorstellen staat, verbaast ze ook niet. Maar daar blijft het niet bij. Werknemers in deze sector zien of horen bijna dagelijks berichten die van invloed (kunnen) zijn op hun werk. Een schets van het landschap in de zorg. door Ina Kuik Het één, dubbele vergrijzing, is recht streeks van invloed op het ander, ho ge werkdruk. De zorgvraag neemt toe en tegelijkertijd wordt ook de gemid delde leeftijd van werknemers in de zorg hoger. Hogere instroom, meer efficiëntie, grotere doorstroom naar de functies waar de nood het hoogst is zoals ho ger opgeleide verpleegsters en ver zorgsters. Ze worden allemaal - ge noemd als onderdeel van de oplos sing. Toch is de verwachting dat het probleem de komende decennia al leen maar groter wordt. TOVERWOORDEN Dat lijkt al voldoende om wakker van te liggen. Maar niet in de zorg. Daar liggen ze ook financieel continue on der vuur. Een tijdlang waren termen als aanbesteding en marktwerking de toverwoorden. Aanbesteding, bijvoorbeeld de huis houdelijke hulp van de thuiszorg, gaat weer van tafel nu blijkt dat de kwali teit hard achteruit gaat. Marktwer king, in gewone mensentaal concur rentie tussen zorginstellingen om de kwaliteit te verbeteren en de prijzen te verlagen, lijkt aan te slaan. Met de uitbreiding van de vrije prijzen, die nu geldt voor ongeveer 34% van de be handelingen, wil de minister echter rustig aan doen. DOORVERWIJZEN Wilde de minister vorig jaar juni de huisartsen nog zo versterken dat er minder mensen doorverwezen wor den naar de duurdere specialistische hulp? Nu staat er als één van de moge lijke bezuinigingen genoteerd door zijn ambtenaren dat er in de curatieve zorg door ziekenhuizen en huisartsen maar liefst 6,35 miljard euro bezui nigd zou kunnen worden. Wie het nog begrijpt, mag het zeggen. MENINGEN Gelukkig mag iedereen er wel wat van vinden. Enquêtes, platforms, onder zoeken, interactieve bijeenkomsten, in gezonden brieven in een krant, Jan en alleman kan zijn zegje doen. Wat wordt er zoal opgetekend? Vorig jaar, eind april, wees een gezondheids monitor uit dat Nederlanders de zorg niet klantvriendelijk vinden. Het ge middelde rapportcijfer was een 6,5. In december 2009 liet de nationale ombudsman optekenen dat het toe zicht op de zorg voor verstandelijke gehandicapten tekort schiet. In februari 2010 kwamen er maar liefst twee meldpunten. In Ooster hout opent de SP een meldpunt zorg. NU '91, de beroepsorganisatie voor verpleegkundigen en verzorgenden, start met een meldpunt voor sugges ties en voorbeelden om agressie op de werkvloer tegen te gaan. Het is zo maar een greep uit het aanbod, het rij tje is allerminst compleet. CREATIEF De zorgsector zelf slaagt er altijd weer in om als tegenprestatie met aar dige ideeën te komen. Elf zorginstellin gen voren Magneetplus in, een uit Amerika overgewaaid project waar door verpleegkundigen weer meer grip op hun werk krijgen. Niet alleen de zorg zou hierdoor ver beteren, ook de arbeidsvreugde komt terug. S&L Zorg (Sterrenbos en Lam- bertijnenhof) zijn gaan samenwerken met het ROC om goed geschoolde en gemotiveerde mensen op te leiden voor hun eigen organisatie. Het voordeel voor S&L Zorg moge duidelijk zijn. Ze proberen tijdig in te springen op het dreigende personeel stekort. De studenten hebben al tijdens hun studie zicht op een baan. Onderzoeks instituut Nivel pleit voor mer zorg op afstand. Via telefoon- of videoverbin ding is direct contact met een zorg- centrale mogelijk. Het verhoogt het gevoel van veiligheid bij de klant. ARBEIDSVREUGDE In dit landschap van de zorg overspoe len de ontwikkelingen de mensen die er werken. Van bezuinigingen tot inno vaties. Van onderbezetting in de zo mermaanden tot de seksuele verzoe ken van patiënten. Een klimaat van de pressies met forse regenbuien en ha gelstenen worden afgewisseld met een enkel straaltje zon. Des te verrassender is het dat 90% van alle werknemers in de zorg hun werk inhoudelijk leuk vindt en bijna- 90% vindt het nog zinvol ook. Geluk kig maar, want wat zouden we zonder ze doen? Dan hadden we op verjaarda gen alleen nog maar het weer en de ambtenaren om over te praten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 47