consument 135 Van bokkenpoot tot mn-ÉhÊÉ mé. Kunnen kippen voetballen? Een driedaagse kruisbestuiving van mode met kunst, design en fotografie. Fashionclash Maastricht staat voor de tweede editie. koopwaar woensdag 19 mei 2010 mm mmmmmmmm. door Vikkie Bartholomeus Lady Gaga schijnt er al naar geïnformeerd te hebben. En dat is niet vreemd. Want deze bizarre laarsjes zijn op het lijf geschreven van de zangeres die haar shows en video's transformeert tot onweerstaanba re mode-porno. De bokkenpootjes (nou ja: geitenhoefjes) met goud kleurige stiletto pistoolhakken schijnen daadwerkelijk draagbaar te zijn, al zal het niet uiterst com fortabel zijn op de catwalk. De Gun Hoofs zijn binnenkort te zien in Maastricht. De Berlijnse kunstenares Iris Schiefenstein is namelijk een van de ongeveer tach tig deelnemers aan de tweede edi tie van de Fashionclash. Een week end vol mode, waarbij nadrukke lijk oog is voor kruisbestuiving (vandaar de benaming clashmet andere disciplines als kunst, de sign en fotografie. Drie dagen lang zijn er modeshows, exposities en andere activiteiten. „De eerste editie smaakte naar meer", zegt Nawie Kuiper, die het totempaal evenement samen met Branko Po- povic organiseert. „Het is groter ge worden dan we hadden gedacht. Het niveau was meteen heel hoog, we hadden heel goede deelne mers. Met een minimaal budget hebben we aan veel mensen een podium geboden. Dit was meer dan gewoon een modeshow waar je je werk laat zien." Popovic: „In de branche kent ieder een Fashionclash nu. Vooral op in ternet ging het heel erg leven. Van uit de Randstad, Duitsland, België, zelfs Afrika hebben mensen ge beld of ze dit jaar mee mochten doen." Nawie Kuiper: „Het is heel bizar, dit hadden we niet ver wacht. Uitiendelijk wilden we ge woon een show organiseren om ons eigen werk te laten zien." Tientallen verzoeken hebben ze moeten afwijzen. Uiteindelijk zul len er ongeveer-tachtig ontwerpers mee doen aan de Fashionclash 20io. Ze zijn razend enthousiast over de deelnemers. Van levende totempalen van Femke Agema tot gebreide mannenensembles door Von Bardonitz en een collectie Foto's van boven naar beneden: Amba Molly. foto Rachel Nieborg Lot Doms. Patrizia Dona. foto's Kai Jakob Ivana Pilja. foto Nikola Sokolov Foto rechts: Von Bardonitz. foto Kai Jakob van het Heerlense duo HjordisRo- bin. De eindexamenshow van de modestudenten van de Academie Beeldende Kunsten wordt tijdens Fashionclash gehouden. De gere nommeerde catwalkfotograaf Peter Stigter heeft zijn medewer king toegezegd. Er zijn plannen voor een etalageroute en een 'gue- rillashow' ergens op straat, plus er verschijnt een magazine. Popovic: „Wij werken hier 24 uur per dag keihard aan. Ons idee is heel idealistisch." Het garanderen van het nodige sponsor- en subsi diegeld is een taaie klus. Kuiper: „Vaak worden we afgewezen om dat mode niet gezien wordt als een kunstvorm. Dat vind ik heel jammer. Mode wordt gezien als iets oppervlakkigs en heel erg com mercieel. Dat is zo vermoeiend." Popovic: „Terwijl dit zo goed is voor het imago van deze regio. Want laten we eerlijk zijn: Maas tricht is maar een klein stadje in een provincie van Nederland. We kunnen als het moet net zo goed Fashionclash Eindhoven worden." Het enige wat ontbreekt op de-Fas- hionclash 2010 is werk van Nawie Kuiper en Branko Popovic zelf Iro nisch als je bedenkt dat Fashion clash ontstaan is vanuit hun be hoefte hun eigen collecties aan pu bliek te laten zien. „Wij doen niet mee. Want daar hebben we totaal geen tijd voor." Q De Fahionclash wordt gehouden van 4 tot en met 6 juni in de Timmerfa briek in Maastricht. www.fashionclash.nl reageren? consument@wegener.nl door Wouter Klootwijk Er is een vos gesignaleerd in het dorp en er is een kip kwijt. De kip pen zijn weer opgehokt. Dat ge beurt vaker. Als het moet van de re gering en als de kiekendief dichtbij komt. Of de havik. De kiekendief probeert een kip te pakken. De haan valt aan. De mijne won in de zomer het gevecht met de roof vogel. In de winter ging het bij de buren mis. Kleine haan, maar dapper. Een havik kwam een kip ophalen. De haan vloog hem aan. De havik nam toen geen kip mee, maar de kleine haan. Nu hebben de buren een heel grote haan. We hebben kippen omdat ze eieren maken van keukenafval en het onkruid dat we wie den. Ben je eenmaal eieren gewend, zo vers, dan wordt het nooit meer wat met eie ren uit de winkel. Nooit meer? Toch wel. Maar je moet het weten. Al tenminste twee leveranciers van eieren aan winkelketens zetten op de verpakking de dag dat ze zijn gelegd. Dat is een overwinning. De kruide nier heeft het lang weten tegen te houden. Hij wil niet dat wij alles weten over zijn waren. Dus hoe vers precies zijn eieren zijn (hoe oud zul je bedoelen), dat gaat ons niks aan. Met de legdatum op de doos zijn we wijzer, maar je hebt er nog niet veel aan als de eieren niet binnen een of twee dagen na de leg te koop liggen op het schap. En als er geen run is op de allerkakelst ver se werkt het ook niet. In supers waar ik spioneer, liggen de verse met legdatum ge woon oud te worden, de klanten zijn er niet op uit. Misschien omdat ze de sensatie van echt verse eieren helemaal niet ken nen. Op de website www.foodlog.nl vertelde on langs een moeder met drie kippen en drie kinderen, gewend aan supermarkteieren van weken oud, dat haar kroost de verse eieren van eigen erf eerst maar vreemd vond. Niet aan gewend. Nu vechten ze er om, zo veel lekkerder als ze ze vinden. Of de goede smaak ook komt van het keu kenafval, de wormen, torren, keldermot ten, grassprieten en van het mooie kippen- leven zelf, is moeilijk te zeggen. Mijn kippen houden het gras kort dat tus sen de tegels groeit. Viooltjes vinden ze ook lekker, vooral die van de buren. We hebben in Nederland ongeveer 30 miljoen legkippen. En te weinig viooltjes om ze er allemaal op te trakteren. Maar aan kippen- geluk wordt gewerkt. Bij Beneveld aan de zuidkant van de spoor lijn Hoek van Holland - Enschede, is een nieuwe kippenstal gebouwd voor 30.000 kippen. Ze hebben volgens de Dierenbe scherming met hun nieuwe woning, die het Rondeel heet, meer geluk dan alle ande re leggers in stallen. Ze zijn ook gelukkiger dan biologische kippen. Ik was er bij toen de stal officieel geopend werd en de directeur van de Dierenbescher ming persoonlijk de kippen kwam felicite ren. Alleen waren er geen kippen. Ze moes ten nog komen. In dit nieuwe type stal waarvan er nog geen tweede op de wereld is, waren nog nooit eerder kippen gehou den. Hoe weet Dierenbescherming het dan zo goed van dat geluk en dat het beter is dan biologisch? Dat hebben ze uit laten re kenen door een computer in Wageningen. Je stopt er gegevens in van huisvestings systemen en wat je denkt dat kippen pret tig vinden. De nieuwe stal won het in theo rie van alle andere vormen van huisves ting. De kippen kunnen er in een zandbak spelen. En ze hebben de beschikking over een riant grasveld. Alleen, het is kunstgras. Dierenbescherming, doe dan de kippen maar een voetballetje cadeau. reageren? klootwijk@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 37