Hier is krimp voelbaar 27 MIC PORTAAL ZEELAND 'Geen landbouwgrond Zeeland is prima plek voor voor Kustlaboratorium hernieuwbare energie lllfc V O brieven PvdA Bermen maaien 2 Bomhardement Bombardement 2 Jack woensdag 19 mei 2010 'We werkten al langer samen met huisartsen, maar we worden er door de krimp meer toe gedwongen' Arnold Schelfhout, Zorgsaam Zeeuws-Vlaanderen door Nadia Berkelder Als ze ergens weten dat de bevolking niet meer groeit, maar al leen nog maar af neemt, is het in zie kenhuis Zorgsaam in Terneuzen. Sinds 2007 is hier een speciaal ge boortecentrum in bedrijf, waar vrouwen uit de hele regio naar toe komen om hun kindje te krijgen. In het geboortecentrum werken verloskundigen samen met gynae cologen. Dat is noodzakelijk, om dat het aantal geboorten in Zeeuws-Vlaanderen de afgelopen jaren is afgenomen van duizend naar zevenhonderd per jaar. „Huis artsen wilden geen geboortes meer doen", zegt Arnold Schelf hout lid van de Raad van Bestuur van Zorgsaam. „Het werden sim pelweg te weinig bevallingen voor de huisartsen." MIDDELBURG - Voor de uitvoering van het Kustlaboratorium mag geen moeizaam op de zee gewon nen, hoogwaardige landbouw grond worden gebruikt. Die voor waarde verbindt De Levende Del ta aan het initiatief van Het Zeeuw se Landschap. Het Zeeuwse Landschap kreeg in februari 6,25 miljoen euro van de Postcodeloterij voor haar. project Kustlaboratorium: een plan voor een inlaag nieuwe stijl die veilig heid tegen overstromen, natuur en aquacultuur combineert. Stichting De Levende Delta, die zich de afgelopen jaren als tegen stander van ontpoldering opstel Aam de andere kant biedt het cen trum ook voordelen: de vrouwen en hun familie zijn 'op hotel', ze horen niet het gevoel te hebben dat ze in het ziekenhuis zijn. Ze be vallen wel in een ziekenhuiska mer, maar die heeft veel extra's en partners en kinderen mogen doen alsof ze er thuis zijn. „De champag ne staat in de koelkast." Het geboortecentrum is één van de samenwerkingsvormen die in Zeeuws-Vlaanderen in het leven zijn geroepen om de voorzienin gen op peil te houden. Schelfhout: „In Oostburg en Hulst werken we bijvoorbeeld samen met huisart sen. Dat deden we al, maar we worden er door de krimp meer toe gedwongen dan eerst." In Hulst kreeg die samenwerking met huisartsen vorm in de kliniek op het terrein van verpleeghuis de Blaauwe Hoeve. Mensen kunnen daar herstellen van een operatie, of ze worden er opgenomen om te de, vindt verder dat waarborgen moeten gelden voor inspraak van bewoners en ondernemers. Ook mag niet worden getornd, bijvoor beeld door middel van overloopdij- ken, aan de veiligheid en de veilig heidsgevoelens van de bewoners in het betreffende gebied. De Levende Delta vindt ook dat schimmig wordt gedaan over de plaats waar het Kustlaboratorium moet komen. De stichting heeft be grepen dat een perceel landbouw grond in de Oud-Noord-Beveland- polder in beeld is. Zij wijst die plek af en wil dat een bestaande in lage of buitendijks gebied wordt ge bruikt. worden behandeld door de huis arts of de verpleeghuisarts. Een deel van de mensen die er verblijft wacht op opname in een verpleeg huis. De samenwerkingsvorm biedt meerdere voordelen: de zorg is dichterbij en de patiënten liggen liever hier dan in het ziekenhuis. De bevolking mag dan afnemen, de vraag naar zorg neemt nog steeds toe, vooral doordat de bevol king steeds ouder en dus hulpbe- hoevender wordt. En met die toe nemende vraag naar zorg, stijgt ook de behoefte aan personeel. Schelfhout voorziet een probleem als er geen drastische maatregelen worden genomen. „Nu zitten we goed, met dank aan de economi sche crisis, maar twee jaar geleden hadden we nog wachtlijsten voor huishoudelijke hulp. Mensen ko zen toen makkelijker voor een baan in de horeca en dat kan weer gebeuren, op het moment dat de economie weer aantrekt." HEINKENSZAND - Zeeland is zeer ge schikt als proefgebied voor een her nieuwbare energievoorziening. Groene brandstof, wind en zon bieden volgens Theo Walthie van het regieorgaan energietransitie mogelijkheden om te experimente ren met een versnelde overgang naar duurzame energiebronnen. Tijdens een door GroenLinks geor ganiseerd debat in Heinkenszand liet Walthie blijken weinig te zien in kernenergie als tussenstap op de weg van fossiele brandstoffen naar onuitputtelijke energiebron nen als wind en zon. Hij wees er Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl In de krant van 12 en 14 mei las ik een artikel over 'het volbou wen van de omgeving van de Verlorenlandstraat'. De buurt heeft hier veel bezwaar tegen. Het volbouwen met flats is het enige wat wethouder P. Polder man van de PvdA weet te beden ken. Hij heeft er geen boodschap aan, dat de buurt dat niet wil en dat het niet nodig is, ook in de huursector niet. Ook heeft hij er niet aan gedacht dat de grond ge ruild kan worden met woning bouwvereniging L' Escaut zodat het Scheldeterrein van de grond komt. Volgens Polderman ont staan er anders exploitatie-tekor ten bij 1' Escaut. Na 65 jaar van PvdA-wanbeleid zou ik maar eens wat minder hoog van de to ren blazen. Tip: lees het boekje 'Democratie'. Het regentschap is in de 19e eeuw afgeschaft. Frans van der Geest Badhuisstraat 73, Vlissingen Reactie op de brief van mevrouw Jakobsen over het maaien (18 mei). Niet alleen dijken met paardenbloe- men en madeliefjes worden ge maaid maar ook dijken met zeldza me planten en broedende vogels. Ook door boeren worden weer vol op weilanden gemaaid met alle ernstige gevolgen voor jonge vo gels. Ons zijn weer al diverse mel dingen bereikt dat er nesten en zeldzame planten kapot gemaaid zijn. Het waterschap liet vorig jaar weten het-zeer te betreuren dat er dergelijke dingen gebeuren en be loofde er extra aandacht aan te be steden in de evaluatie. Ze lieten zelfs weten dat het maaibeleid mo gelijk aangepast zou worden. Blijk baar niet, ze gaan gewoon door. Ook de ZLTO liet ons weten dat boeren al het mogelijke doen om 'onnodig' dierenleed te voorko men. Ook daar is weinig van te zien. En maar klagen dat de weide en zangvogelstand achteruit gaan. Rob Ossewaarde Prins Bernhardstraat 25, Oud Sabbinge op dat 94 procent van de elektrici teit met fossiele brandstoffen wordt opgewekt. Een tweede kern centrale haalt daar maar 5 procent van af. „Nucleaire energieopwek king is alleen interessant in snel groeiende economieën, zoals Chi na. Walthie erkende dat kernener gie niet valt te verbieden. „Het is zaak voorrang te geven aan groene vormen van opwekking." De aanleiding voor het debat was het rapport 'Nederland krijgt nieu we energie' van milieu-, energie- en duurzaamheidsgroepen uit CDA, Christenunie, D66, Groen- De media staan dezer dagen in de schijnwerpers. Het schijnt steeds moeilijker voor journalisten te zijn om zich juist te gedragen. Ook de ze krant laat steken vallen: Zo vond ik het niet kies om juist nü la chende Duitse militairen te verto nen bij de puinhopen van onze Lange Jan. Middelburg was nog maar net het slachtoffer geworden van de Duitse Nazi-terreur. Het bombarderen van burgerdoelen vonden die Moffen heel normaal, om het moreel te breken van de militairen die weerstand boden te genover een overmacht van ge weld. Vandaag bezocht ik het vredi ge landschap aan het voormalige Sloe, waar zeventig jaar geleden een compagnie Zeeuws-Vlaamse jongens tegenover SS'ersmet de modernste wapenen, stonden. Op de ochtend van 16 mei waren de Fransen, zonder mededelingdaar vertrokken. Dat er toen geen pa niek is uitgebroken en de terug tocht tot het laatst ordelijk verliep zonder slachtoffers, mag ook wel eens worden gememoreerd. A.M. van de Broecke Beukenlaan 1, Middelburg Vanmorgen trof ik een foto aan met Duitse soldaten in en rond de luidklok onder de 'afgetopte' Lan ge Jan. Daar ben ik - acht jaar oud- ook in gaan zitten toen wij kwa men kijken naar de puinhoop van ons huis en de hysterische dieren in de tuin. Maar wij hadden dus géén fototoestel meer. Jammer ge noeg! Ondanks het feit dat dit geü niformeerde stelletje erop staat, ben ik toch blij met deze geden kwaardige foto. A. Adriaanse Henri Dunantlaan 80, Middelburg Jammer voor Jack. Zijn politieke loopbaan begon zo goed. Hij had het zeker verder geschopt dan staatssecretaris met zijn brede glim lach, vlotte babbel en kennis van zaken. Jack heeft de pech dat hij Nederlands politicus is en geen Frans. Dan was er niets aan de hand geweest. Wij vinden het vreemd als een politicus vreemd gaat. Ik denk dat veel Nederlanders Jack zullen missen en dat is niet vreemd. J. Bakker Bachlaan 1d Terneuzen Links, PvdA, SGP en WD. Dat vanuit deze partijen aan het rap port is meegewerkt, wil nog niet zeggen dat de conclusies ervan breed worden gedragen in de ach terbannen. Of zoals iemand het tij dens het debat zei: „Je zult er in sommige verkiezingsprogramma's nog vergeefs naar zoeken." Het knelpunt van duurzame ener gie is dat ze zonder subsidie nog niet rendabel is. „Valt wel mee", merkte een bouwondernemer op. „Wij passen in woningen syste men op die zich al in zeven jaar te rugbetalen." Isabel en Manno Buijsrogge en hun dochter Mijke in 2007. Zij waren de eerste familie die gebruikmaakte van de kraamsuites in het ziekenhuis in Termeuzen. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 29