cultuur 115 Zou je aan oorlog dood kunnen gaan? agenda De Formatie en Zaniac ook naar Zeeuwse Belofte Zeven finalisten voor Junior Jazz Award Zeeland Vlammenstad woensdag 19 mei 2010 THEATER door Rolf Bosboom Twee vijftienjarige jongens in het Middelburg van mei 1940. Oorlog is voor al een spel voor hen, tot de week van Vreselijke Vrijdag aan breekt en de binnenstad het doel wit wordt van een Duits bombar dement. Dan wordt spel bittere werkelijkheid. „Zou je aan oorlog dood kunnen gaan?", vraagt een van hen zich vertwijfeld af Vlammenstad, de voorstelling van Theaterproductiehuis Zeelandia naar aanleiding van de herdenking van het Vergeten Bombardement op Middelburg, ging gisteravond in première. Geïnspireerd door persoonlijke verslagen, interviews en historisch materiaal schreef Ju dith de Rijke het stuk, dat bestaat uit twee fictieve getuigenissen. Zij nam zelf de regie voor haar reke ning. In de Wandelkerk, precies onder de Lange Jan, vertolkt Adri Over- beeke Moon als jongen; in de cryp te van de Abdij speelt Bram Kwek keboom Muis die vanuit het he den terugblikt op die zeventiende mei van 1940. Overburen waren Tekst en regie: Judith de Rijke Spel: Bram Kwekkeboom en Adri Overbeeke Locatie: Abdij, Middelburg Gezien: ma 17/5 en di 18/5 het destijds, maar beduidend ver schillend in karakter. Moon is dege ne met branie, die fanatiek oorlog je speelt ('I want war!') met zijn vrienden en zijn door bronchitis geplaagde broer. Tevens is hij de kwelgeest van 'De Mdls', die aan zienlijk beschroomder is, maar het niettemin heeft gewaagd aan te leg gen met Aad, de dienstmaagd van de familie van Moon, op wie hij zelf een oogje heeft. „Ik broed op hoe ik morgen De Muis vet, zijn vet ga geven. Niemand zoent met onze Aad." Muis probeert zeventig jaar na dien de gebeurtenissen van Vrese lijke Vrijdag op warrige en bijna neurotische wijze te ordenen, te verklaren. Hij brengt ze terug tot reeksen, tot cijfers, tot kansbereke ning, bijvoorbeeld als het gaat om de 22 doden die waren te betreu ren. „Natuurlijk, waar gevochten wordt, kun je de dood verwach ten. Maar statistisch gezien, op de keper beschouwd, hadden wij met 22 niets te klagen." Een theaterstuk over het bombar dement op Middelburg had ook larmoyant kunnen uitpakken, maar Judith de Rijke heeft in Vlam menstad juist een mooi evenwicht gevonden tussen betrokkenheid en afstand, lichtheid en drama. Toch maakt ze het de toeschouwer zeker niet eenvoudig. Twee mono logen achtereen van gemiddeld vijftig minuten vergen al veel con centratie. De verteltrant is boven dien zeker niet rechttoe-rechtaan, eerder associatief. Vooral bij Moon kost het aanvankelijk moeite om te doorgronden wie wie is en wat er precies gaande is. Gaandeweg wordt echter meer dui delijk, zeker als tijdens de tweede monoloog de getuigenissen elkaar steeds vaker raken. Uiteindelijk ko men ze samen in het verhaal van de torenwachter van de Lange Jan, die de vijandige vliegtuigen zag aankomen en mét zijn toren ter aarde stort. „Gevallen, als een vo gel uit de lucht." Het is het relaas van Muis dat de meeste indruk maakt. Dat is mede te danken aan enkele fraaie theatra le vondsten en aan de vormgeving. Achter Kwekkeboom staat een gro te constructie met stellingen. Op diverse plaatsen liggen en hangen in beton gegoten poppen. Als die eenmaal hun functie in het stuk krijgen, en het leed voelbaar wordt, blijkt heel indringend dat cijfers en statistieken lang niet al les zeggen. Oorlog strekt veel ver der, dieper. Om met de poortwach ter te spreken: 'Ook wie niet sterft, wordt geraakt'. Vlammenstad is vandaag, morgen en vrij dag nog te zien. Aanvang: 19.15 uur. Verzamelen bij café Zeeuws Museum. De voorstelling wordt ingeleid met een rondleiding rondom het Abdijcomplex met verhalen over de oorlog en het bombardement van 1940. Vlammenstad is dit jaar ook een van de vier locatievoorstellingen tijdens het Zeeland Nazomerfestival en wordt dan zestien keer opgevoerd (tweemaal daags), van vrijdag 27 augustus tot en met zaterdag 4 september. Bram Kwekkeboom als Muis in Vlammenstad, in de crypte van de Abdij. Adri Overbeeke, onder de Lange Jan, als Moon. foto's Lex de Meester Meer agendanieuws op de website van deze krant. OP PAD Brouwershaven NBvP/Vrouwen van Nu houden een bij eenkomst. Spreker is boswachter Dirk Fluijt van Staatsbosbeheer. Tonnenmagazijn, 20.00 uur. Kamperland Zeeuws Planetarium. Wisselende tijden geopend: www.zeeuwsplanetarium.nl Neeltje Jans Expositie Watercanon over de 25 meest kenmerkende gebeurtenissen uit de Ne derlandse watergeschiedenis. Deltapark 10.00-17.00 uur. Ritthem Bezoek aan oudste fort van West Europa. Foto's vier seizoenen Rammekens en ex positie keramiek van stichting Arduin. Fort Rammekens, 13.00-17.00 uur. Veere "Excursie van drie uur naar eiland De Ha ringvreter. Prijs euro 9,70, kinderen 7,30. Vertrek steiger Campveerse Toren 14.00 uur. "Beklimmen toren en bezichtigen kerk en muziek-installatie van Dies Ie Due. Grote Kerk 11.00-17.00 uur. Vlissingen Recreatietocht/wandeltocht van vijf of tien kilometer in en rond Vlissingen. Meer info: www.wikvlissingen.nl. Start Welzijnscentrum Coortelaan 9.00 uur. PODIUM Middelburg Vlammenstad. Tweeluik in het kader van de herdenking van 'Het Vergeten Bombar dement'. Abdij, 19.15 uur. GOES - Pop/rockband Zaniac en hiphop-act De Formatie mogen meedoen aan de Zeeuwse Belofte. Zij hebben van de jury een wild card gekregen. Eerder verzekerden The Chimney en Volt Violin zich van deelname door het winnen van de bandcompetities Hooi koorts en 2nd Influenz. Ook de winnaar van de finale van Regio- ruis, die nog moet plaatsvinden, doet mee. De Zeeuwse Belofte wordt gehouden op zaterdag 12 juni in 't Beest in Goes. De win naar ervan gaat naar de landelijke finale in De Melkweg in Amster dam en krijgt komend seizoen een plek in het Popaanzee-project. Een uitgebreid overzicht van alle uitgaansactiviteiten in Zeeland is te vinden op www.pzc.nl/uit. Lees de muziektips van Bart Gabriëlse op zijn videoblog: www.pzc.nl/bartbeveeltaan. STUUR UW TIP? NAAR redactie@pzc.nl ■k TERNEUZEN - Zeven acts staan zon dag in de finale van de derde edi tie van de Junior Jazz Award Zee land 2010. In de A-categorie (vak studenten) zijn dat Thomas de Vis ser en het Stephanie Francke Quar tet door. Bij de amateurs gaat het om allemaal bands: Up Tempo uit Den Haag en uit eigen provincie Blue Influence, The Skinny Bend, 9 minutes en Summer of 92. De finalisten zijn voortgekomen uit de voorronde die afgelopen weekeinde in Porgy en Bess in Ter- neuzen werd gehouden. De finale is zondag vanaf 14.15 uur op het hoofdpodium van het Internatio naal Jazzfestival Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 15