13 vandaag uitgelicht 'Als je niet in een paar zinnen je ideeën kunt verwoorden, kun je het wel vergeten' Een nieuw geluid Lijst 19, Evangelische Partij Nederland, Yvette Laclé 'Politiek met de Bijhei als grondslag' Lijst 14, Partij voor Mens en Spirit, Lea Manders 'Rechtvaardiger en transparanter' Lijst 12, Nieuw Nederland, Jan-Frank Koers 'Een basisinkomen voor iedereen' Lijst 18, Piratenpartij, Samir Allioui 'Toe naar vrije informatiesamenleving' Lijst 16, Partij Een, Yesim Candan 'Uitkeringen koppelen aan sociale plicht' SËÜ Mgi André Krouwel, politicoloog woensdag 19 mei 2010 ■i&i vxsu&umm wmmm tftadjë me tnant SI H£T OCWKNÖT6 V!fcU£ £WAftT ftWtKN "<adden Ju//iej&<eua&0rf Het geneuzel van de gevestigde par tijen meer dan beu? Er is hoop. Be kijk hoe Had-je-me-maar de poli tiek op stelten zette op: zie: Uitgelicht op onze website Hoewel het campagnetij d is, is lijsttrekker Yvette Laclé van de Evangelische Partij Nederland niet te bereiken. Op haar website meldt de EPN dat de partij politiek wil bedrijven met de Bijbel als grondslag. De overheid is een dienaar van God, vindt Laclé. Haar belangrijkste speerpunt: 'bescherming van al wat leeft, allereerst de mens, maar ook de dieren, flora en fauna'. De partij is te gen abortus en euthanasie, tegen bezuinigingen voor de minima en pro-Israël. De EPN wil tol heffen aan bui tenlandse automobilisten, be zuinigen op ontwikkelingssa menwerking en de relatie met de voormalige koloniën herstellen. Ook wil de partij de dienstplicht weer invoe ren en alle coffeeshops slui ten. Laclé, hiervoor bekend als Yvette Lont, is voormalig prostituee en verslaafde. Na te zijn afgekickt bekeerde ze zich en werd ze actief voor de pinkstergemeente. Vanaf 2002 was ze stadsdeelraads lid in Amsterdam-Zuid voor de Christenunie. Daarmee brak ze na een meningsver schil over homoseksuelen in bestuursfuncties binnen de partij. Lea Manders Politiek vanuit het hart, is het motto van de Partij voor Mens en Spirit. „Wij denken vanuit de spirituele hoek. Maar ons partijprogramma is heel praktisch", zegt lijsttrek ker Lea Manders, astroloog en gemeenteraadslid in Arn hem. „Links en rechts zijn oude termen. Wij gaan een stap verder en gaan uit van verbondenheid. De samenle ving vercommercialiseert en er is een onevenwichtig sys teem dat rijken bevoordeelt ten opzichte van armeren. Wij willen een rechtvaardige en transparante economie." Kernpunten zijn zorg, onder wijs en een 'verregaande de mocratisering'. Alternatieve zorg moet, mits professio neel, gelijk staan aan regulie re zorg. Onderwijs moet aan gepast worden aan het 'kind van nu', en adviesorganen moeten voor een kwart uit burgers bestaan. „Wij heb ben duizend leden en een groot netwerk, maar jezelf promoten blijft moeilijk. Ie dere nieuwkomer mag blij zijn met één zetel. Volgens een studie naar ons poten tieel kunnen we er zestien halen." „De oude politiek is voorbij. Er is geen energie meer, geen ideeën en problemen zijn niet opgelost. Het is tijd voor fundamentele veranderin gen." Dat zegt Jan-Frank m Koers, lijsttrekker van Nieuw Nederland. De partij wil de economie stimuleren met 'circulatiegeld'. „Iedereen krijgt een chipknip met een vrij te besteden tegoed. Denk aan een paar duizend euro voor een gezin. Die kaart wordt in vijfjaar steeds minder waard. Het is een goedkope manier om te voor komen dat de economie te- Jan-Frank Koers rugzakt." De inkomstenbelas ting wordt afgelast. Alleen over het gebruik van natuur lijke hulpbronnen wordt be lasting geheven. Ook krijgt ie dere Nederlander een 'basi sinkomen': volwassenen 650 euro per maand, kinderen minder en ouderen meer. „Dat maakt het rondpom pen van geld in de vorm van uitkeringen, subsidies, toesla gen en hypotheekrenteaftrek onnodig", denkt Koers, die gepromoveerd is op de finan ciën van de publieke sector. „We hopen op twee tot vijf zetels." Samir Allioui „We leven in een informatie tijdperk, terwijl de wet daar niet op is aangepast", zegt lijsttrekker van de Piratenpar tij Samir Allioui. Gevolg: bur gerrechten komen in gevaar en innovatie wordt geremd. De Piraten willen de privacy verbeteren en het auteurs- en patentrecht hervormen. „Privacy is niet meer fysiek af te schermen. Dat zie je bij projecten als de ov-chipkaart en het rekeningrijden. Ieder een wordt gemonitord. Daar moet grond voor zijn. We willen niet naar Orwells 1984." Door het huidige au teurs- en octrooirecht is het volgens Allioui moeilijk om voort te bouwen op bestaan de kennis. „Neem farmaceu tische patenten. Medicijnen verbeteren mag vaak pas na jaren. Wij willen een vrije in formatiesamenleving." De themapartij heeft bewust geen breed programma, om beter te kunnen aansluiten bij andere partijen in het ge val van een coalitie. „Wij richten ons op waar wij ver stand van hebben en kun nen een waakhond zijn in de Kamer bij iet-onderwer pen." Allioui mikt op vijf ze tels. „Met één ben ik ook te vreden." Yesim Candan Te veel mensen staan buiten de samenleving, vindt Partij Een, die het bestus te om schrijven als partij van onder nemers en ZZP'ers. „Wij vin den dat iedereen die een uit kering heeft een sociale plicht moet krijgen. Daar mee creëer je het idee dat ze er iets voor moeten doen." Lijsttrekker is Yesim Candan, zelf ZZP'er en van Turks-isla mitische komaf „Het feit dat onze partij wordt gesteund door rabbijn Soetendorp zegt genoeg over de diversi teit die wij voorstaan. Wij ge loven niet in het oude links-rechtsdenken. Wij fo cussen op kansen en moge lijkheden van iedereen. Wij hebben het ook niet over in tegratie, die is in Nederland mislukt." Een belangrijk item naast werk is onderwijs met meer nadruk op onder nemerschap. De partij gaat uit van vijf zetels. „Dat is am bitieus, maar wel haalbaar", geeft Candan toe. Financieel staat de partij er goed voor. „Er zijn genoeg onderne mers die in het verhaal van onze nieuwe partij geloven en ons steunen. Zij zien ons als de nieuwe generatie. In ie der geval niet als de gevestig de orde."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 13