buitenland 19 van grafkisten Westen houdt zorgen over Iran Geen twijfel, de Navo moet blijven Duitse Islamconferentie gedoemd te mislukken India test nieuwe raket nu met succes Rechter verbiedt staking bij British Airways ATOOMAKKOORD dinsdag 18 mei 2010 re stormen met windstoten tot 110 kilometer per uur trekken over het gebied. Vele wegen en spoorlijnen werden gisteren wegens overstro ming gesloten. foto Bela Szandelszky/AP eigen 'achtertuin' wordt begraven. Als het verontreinigen van drink water niet als een probleem wordt onderkend, zal dat ook gelden voor het leegroven van graven. Maar behalve het systeem, zijn ook Napolitaanse ambtenaren on ontbeerlijk. De advocaten van me vrouw Scotellaro zijn ten strijde ge trokken tegen degenen die op het gemeentehuis documenten teke nen en bij de begraafplaatsen zelf de registers bijhouden. Dat laatste blijkt anno 2010 nog met de hand te worden gedaan, wat de mogelijk heid tot fraude vergroot. De Napolitanen gruwen, ook om dat Poggio Reale verloedert vanwe ge gebrek aan onderhoud. Op de begraafplaats liggen beroemdhe den als de tenor Caruso en de nog steeds immens populaire acteur Toto, die in de jaren vijftig en zes tig schitterde met het verbeelden van de Napolitaanse volksziel. Zal Toto vandaag triest grijnzen of het eens zijn met de gemigreerde Napolitaan die in dé krant II Matti- no stelde dat alle grenzen zijn over schreden en 'de stad gedesinfec teerd moet worden, met hulp van de Vesuvius'? Regeringsleiders van Iran, Turkije en Brazilië onderteke nen nucleair akkoord. Iran laat uranium voor onder zoeksreactor verrijken in Turkije. Europa, Verenigde Staten en Israël zijn sceptisch. BRUSSEL - Het Turks-Braziliaanse akkoord met Iran over het nucleai re programma van de islamitische republiek neemt de zorgen van het Westen niet weg. De Verenig de Staten en de Europese Unie rea geerden terughoudend tot scep tisch, Israël uiterst kritisch. Volgens de overeenkomst laat Iran 1,2 ton laagverrijkt uranium in het buurland Turkije opwerken. In ruil krijgt Iran hogerverrijkte nu cleaire brandstof voor een medi sche onderzoeksreactor in Tehe ran. Het akkoord zou een einde moeten maken aan het hoogopge- lopen geschil tussen Westerse lan den en Iran over de nucleaire am bities van het regime in Teheran. Het akkoord met Iran kan nieuwe internationale sancties tegen het land overbodig maken. Waarne mers spraken over een Iraanse te gemoetkoming. Maar Washington liet weten 'ernstig bezorgd' te zijn over het akkoord, omdat Iran ook zelf laagverrijkt uranium blijft op werken. EU-buitenlandchef Ashton stelde dat het akkoord 'geen antwoord is op alle zorgen'. Het akkoord kwam tot stand tij dens overleg tussen president Da Silva (Brazilië), premier Erdogan (Turkije) en president Ahmadi- nejad (Iran). door onze correspondent Oene van der Wal BERLIJN - Het moest een nieuw be gin worden van de 'dialoog' tus sen de Duitse staat en moslims. Maar volgens velen is de gisteren in Berlijn begonnen Islamconfe rentie een farce. Representanten van overheid en moslimorganisaties kwamen giste ren voor de vijfde maal bijeen voor het jaarlijkse overleg. Maar nog niet de helft van de bijna vier miljoen in Duitsland wonende moslims is vertegenwoordigd. Af spraken zijn daardoor bij voorbaat tot mislukken gedoemd. De afgelo pen vier jaar zijn er al nauwelijks concrete resultaten geboekt. Minister van Binnenlandse Zaken Thomas de Maizière (CDU) wil dat de 'praatclub' met concrete re sultaten komt. Dat doel lijkt ver der weg dan ooit. Kort voor het be gin van de conferentie haakte de Centrale Raad voor de Moslims af, onder meer omdat het te weinig over 'islamofobie' zou gaan. Eer der sloot De Maizière de Islamraad uit omdat tegen het belangrijkste lid daarvan, Milli Görüs, een justiti eel onderzoek loopt. Terwijl er veel oude bekende the ma's op de agenda staan die nog lang niet zijn opgelost. Het gaat on der meer over hoofddoekjes, oplei ding van imams, bouw van mos keeën, scheiding tussen vreedza me islam en islamisme en het ver hinderen van vorming van 'paral lelle samenlevingen'. Aygül Özkan, de Neder-Saksense minister van Turkse komaf, maak te recent een debat los over de reli gieuze neutraliteit van staatsscho len. Hoofddoekjes horen net als christelijke kruizen niet in de klas thuis, meent Özkan. En ook in Duitsland gaan stemmen op om de boerka te verbieden. De 'dialoog' met moslims kreeg re cent extra urgentie door een onder zoek van bureau Info. Vooral met de integratie van Turken, de groot ste migrantengroep, is het bedroe vend gesteld, zo bleek. Vier op de tien Turken voelen zich in Duits land ongewenst. Eén op de vijf Duitsers wil geen migrant als buur man en een derde wenst geen gelo vige moslim in de familie. NEW DELHI - Het leger van India heeft gisteren een test uitgevoerd met een Agni-II raket voor de mid dellange afstand. De proef met de 17 ton zware en twintig meter lan ge potentiële drager van een atoombom, verliep volgens woord voerders van het leger 'zeer succes vol' en werd uitgevoerd vanaf een lanceerbasis op het Wheeler-ei- land in de Golf van Bengalen. De Agni II, die een kernkop van duizend kilo kan transporteren over een afstand van maximaal 2500 kilometer, werd voor het eerst getest in april 1999. Sinds dien volgde nog een reeks proe ven, waarvan de laatste twee, in In tien jaar is de wereld erg veranderd. Dus wordt het weer tijd voor een nieuw 'strategisch concept' voor de Navo. De organisatie moet meer samenwerken. Zo eens in de tien jaar be zint de Navo zich collec tief op haar bestaan als transatlantische veilig heidsorganisatie. Dan wordt stee vast de vraag gesteld of de alliantie nog wel van deze tijd is, een vraag die even steevast met 'ja, natuur lijk!' wordt beantwoord. Het laatste 'strategisch concept' da teert van 1999. Tijd dus voor een nieuwe. Navo-secretaris-generaal Anders Fogh Rasmussen benoem de daarom vorig jaar een commis sie van twaalf wijzen, die onder lei ACHTERGROND door onze correspondent Hans de Bruijn ding van de Amerikaanse oud-mi- nister van Buitenlandse Zaken Ma deleine Albright en de Nederland se oud-Shell-topman Jeroen van der Veer moesten adviseren over dat concept. Gisteren werd het ge presenteerd, en om meteen elke twijfel weg te nemen: de Navo moet blijven! Zij is, aldus de wij zen, 'een essentiële bron van stabi liteit in een onzekere wereld'. De Navo, toch een relikwie van de Koude Oorlog, wordt niet ter dis cussie gesteld. Dat viel van deze groep ook niet te verwachten. Het rapport bevat dan ook geen grote verrassingen: ondanks alle missies buiten haar eigen grondgebied is - vooral ter geruststelling van de Oost-Europese leden - de beveili ging van de eigen leden nog steeds prioriteit nummer één. Kernwa pens blijven (helaas) nog onmis baar en er moet een raketafweer systeem komen (tegen bijvoor beeld Iraanse raketten). Als het stuk - op basis waarvan Rasmussen nu het échte Strate gisch Concept gaat schrijven dat in november door de regeringsleiders van de 28 Navo-landen moet wor den goedgekeurd - al nieuwe in zichten bevat, dan is het vooral dat de Navo 'kleiner moet gaan den ken'. Sommigen hebben de laatste jaren wellicht de indruk gekregen dat de Navo de politieman van de wereld is. Fout. 'De Navo is een re gionale, geen wereldwijde organi satie', staat in hoofdstuk 1. De Navo zal zich bij elke dreiging moeten afvragen of het wel nodig is om op te treden. En als het ant woord 'ja' is, of dat dan alléén moet (liever niet, zeggen de wij zen) of samen met andere landen, machten en organisaties. En daar bij moet de Navo investeren in partnerschappen met 'concurren ten' als Rusland of China.Die op stelling komt vooral voort uit geld gebrek. Hoe meer ambities, des te duurder de Navo wordt. Probeer lidstaten die allemaal de buikriem moeten aanhalen dqjt maar eens mee te krijgen voor verre missies. Dus moet er meer wapentuig gemeen schappelijk worden aangeschaft en moet volgens de wijzen de organi satie drastisch worden afgeslankt: minder mensen, minder hoofd kwartieren, minder commissies. Rasmussen sluit zelfs een-halve ring niet uit. Als het rapport één boodschap uitstraalt, dan is het dat de Navo zich moet beperken. mei en november vorig jaar, uit draaiden op een mislukking. India beschikt al over de Agni-IIl raket, die afstanden tot 3000 kilo meter kan overbruggen. Het land zou volgens onbevestigde bronnen voorts werken aan een raket met een bereik van 5000 kilometer. India verkeert al decennia in een wapenwedloop met buurland en aartsrivaal Pakistan, dat eveneens beschikt over nucleaire wapens. De landen hebben sinds hun onaf hankelijkheid van Groot-Brittan- nië in 1947 drie keer oorlog ge voerd. Sinds 1994 proberen ze hun geschillen langs vreedzame weg op te lossen. LONDEN - Het Britse hooggerechts hof heeft gisteren een aangekon digde staking van cabinepersoneel van British Airways (BA) verbo den. De over twintig dagen uitge smeerde staking zou eigenlijk van daag beginnen. De vakbond van het cabineperso neel wilde met de staking eisen over lonen en arbeidsomstandighe den kracht bijzetten. De luchtvaartmaatschappij heeft aangedrongen op onderhandelin gen. De onderneming vreesde door de staking 45 miljoen pond (52 miljoen euro) verlies te zullen lijden. Hoewel de staking niet doorgaat, verwacht BA pas in het weekeinde vanaf Heathrow weer geheel vol gens schema te kunnen vliegen. In verband met de dreigende staking had de maatschappij het vlucht- schema aangepast.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9