binnenland 17 weer in last Schoonmakers krijgen hulp bij opruimen vuilnis in Amsterdam MagnuM gold?! Claim Motel Tiel opnieuw afgewezen Herdenkingsmunt met regels Max Havelaar Steunbetuigingen Uit Vrije Wil naar Kamer 'Laagopgeleide stopt moeilijker met roken' Gevolgen van de as KRAS DE MAGNUM GOLD MUNT EN MAAK KANS OP :ciooo dinsdag 18 mei 2010 ARNHEM Het is Motel Tiel van het Van der Valk-concern in hoger beroep niet gelukt om andere partijen te laten meedelen in de verantwoordelijk heid voor het instorten van hun parkeerdek in februari 2002. Dat be vestigde het gerechtshof in Arn hem gisteren. Het motel vond on der meer de gemeente Tiel, de pro vincie Gelderland en spoorbeheer- der Prorail medeverantwoordelijk. Het parkeerdek met daarop tien ge parkeerde auto's stortte deels in en viel op een hal waar juist een com puterbeurs was afgelopen. Er was alleen materiële schade. DEN HAAG Schrijver Harry Mulisch heeft het eerste Max Havelaar Vijfje gesla gen. Deze munt verschijnt omdat de eerste druk van het boek Max Havelaar van Multatuli 150 jaar gele den van de persen rolde. Op de ene zijde van de munt zijn de beginregels van het boek gegra veerd. Op de andere zijde staat het portret van koningin Beatrix, vorm gegeven met het gebruik van ku busjes. DEN HAAG De initiatiefgroep Uit Vrije Wil overhandigt vandaag 116.871 steun betuigingen voor legalisatie van hulp bij zelfdoding bij 'ouderen met een voltooid leven' aan de commissie burgerinitiatieven van de Tweede Kamer. Dat liet een woordvoerster gisteren weten. De initiatiefgroep wil het onderwerp als burgerinitiatief op de politieke agenda krijgen. BILTHOVEN Stoppen met roken kost mensen met een lage opleiding meer moei te dan hoogopgeleiden. De laagop geleiden hebben meer ondersteu ning nodig, onder meer omdat zij minder zelfvertrouwen hebben. Dat leert onderzoek van antirook organisatie Stivoro en het Rijksin stituut voor Volksgezondheid en Milieu. Stivoro wil dat hulp bij het stoppen volledig vergoed wordt. Door een te hoge concentratie vul- kaanas was gisteren tussen zes uur in de ochtend en een uur 's mid dags vrijwel geen luchtverkeer mo gelijk van en naar Schiphol. De luchthaven annuleerde ongeveer vijfhonderd vluchten. Ook Rotter dam The Hague Airport, Eindhoven Airport en Groningen Eelde Air- port moesten een deel van de vluchten schrappen. De Nederlandse Spoorwegen (NS) op Schiphol kregen grote drukte te verwerken. De NS openden alle lo ketten om de stroom reizigers die niet konden vliegen per trein op weg te helpen. Vooral richting Brus sel en Parijs was het druk. Na een testvlucht van het Konink lijk Nederlands Meteorologisch In stituut (KNMI) werd om 13.00 uur het luchtruim vrij gegeven, een uur eerder dan was verwacht. De aswolk leidde tot vertraging van de strafzaak tegen zakenman Jan-Dirk Paarlberg, die onder meer verdacht wordt van witwassen van de miljoenen die Willem Holleeder heeft afgeperst van zakenman Wil lem Endstra. De voorzitter van de rechtbank zat vast in Engeland. Van daag is hij er naar verwachting weer. Voetballer Salomon Kalou van de Engelse kampioen Chelsea kon gis termiddag niet aanwezig zijn bij de opening van zijn Cruyff Court op het Afrikaanderplein in Rotter dam-Zuid. Kalou zat vast in Lon den door het annuleren van de vluchten van en naar Schiphol. De voormalig voetballer van Feye- noord mocht als talent van het jaar van het seizoen 2004-2005 een trapveldje op een door hem ge wenste locatie laten aanleggen. Het luchtverkeer in België onder vond weinig hinder van de aswolk. Alleen de luchthaven van Oos tende was tussen 08.00 en 10.00 uur gesloten. Op de Brusselse luchthaven Zaventem liepen enke le vluchten vertraging op. Een gestrande reiziger zit in de vertrekhal van Schiphol. De aswolk die boven Europa hing, zorgde opnieuw voor chaos op de Amsterdamse luchthaven. foto Toussaint Kluiters/ANP Coby van Dongen, directeur van De Jong Intra Vakanties, moet er niet aan denken dat dit alles zich voordoet tijdens het hoogseizoen. MJar je er op voorbereiden kan nauwelijks, meent ze. „Je weet van tevoren niet wanneer het gebeurt, in welke omvang en hoeveel klan ten het zal treffen." Maar anderen werken wel aan draaiboeken, voor een nieuwe afle vering van de Aswolk-serie. Joost van Doesburg van EVO, de onder nemersorganisatie voor logistiek en transport: „Expediteurs moeten gezamenlijk maatregelen nemen om makkelijk te kunnen uitwij ken naar luchthavens die nog wel open zijn. En daar moet dan vol doende capaciteit voorhanden zijn om extra vracht te kunnen vervoe ren. Bederfelijke waar moet voor rang krijgen." De NS wil de tech niek op Schiphol aanpassen, om gestrande reizigers ook kaartjes naar verder weg gelegen bestem mingen als Rome en Barcelona te kunnen aanbieden. Maar woord voerder Ronald Stevens waar schuwt dat de NS verder weinig kan. „Je kunt niet je hele bedrijfs voering afstemmen op de uitbraak van een vulkaan." AMSTERDAM - De Amsterdamse ge meentereinigers krijgen uit ver schillende hoeken hulp bij het wegwerken van de bergen vuilnis in de stad. Zo roept het stadsdeel centrum ambtenaren van de ge meente op om vanmiddag een steentje bij te dragen aan het opha len van al het afval. Ook kunnen de reinigers rekenen op steun uit een andere stad. Ruim dertig brandweermannen uit Den Haag nemen vandaag plaats op de Am sterdamse vuilniswagens voor extra bijstand. De medewerkers van de reinigings dienst legden het werk de dag na Koninginnedag neer. Zondagoch tend begonnen ze weer met het ophalen van vuilnis en het vegen van straten, nadat een akkoord was bereikt over de nieuwe cao. De brandweermannen uit Den Haag willen met de actie hun waardering tonen voor de vastbera denheid van de Amsterdamse rei nigingsdienst. De Nederlandse brandweer valt ook onder de cao voor gemeenteambtenaren. In Utrecht zijn de vuilophalers ook hard aan de slag gegaan om de stad te ontdoen van de stapels huisvuil en zwerfvuil. Na twee we ken staken is afgelopen weekeinde als eerste de binnenstad zo schoon mogelijk geveegd. De wijken daar omheen worden via het reguliere ophaalschema schoongemaakt, zo meldde de gemeente gisteren. In sommige buurten wordt het af val daardoor pas aan het einde van de week opgehaald. Om de groot ste bergen vuil voor die tijd toch al weg te werken, zet de gemeente de hele week alle extra beschikba re vuilniswagens in. „We proberen twee keer zoveel op te halen als op een normale dag", aldus een woordvoerster. Inwoners van Utrecht die niet langer willen wachten tot hun vuil wordt opge haald, kunnen ook weer terecht bij de afvalscheidingsstations en het vuilnis daar zelf heen brengen. 18 mei 2010 12:00 uur 19 mei 2010 12:00 uur Nu bij aankoop van 2 Magnum verpakkingen ontvangt u de Magnum Gold Munt bij de kassa Exclusief bij C1000 Kijk voor uw winkel op www.ciooo.nl A

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 7