eindelijk op juiste waarde schatten' 19 Vragen over vestiging Tempeliers blijven nog Veel vermaak twaalfde Stuikersfeesten Heikant Niet genoeg geld voor onderhoud openbare ruimte in gemeente Hulst haalt deskundige naar zijn dorp 'Jeetje, heb je nog meer. Ik ga helemaal uit mijn dak' Jean Roefstra, archeoloog en kenner ridderorde der Tempeliers dinsdag 18 mei 2010 Z door Harmen van der Werf Het is ongelooflijk wat in en rond Zaamslag in de bodem aan geschiede nis schuilgaat. Vwo- eindexamenkandidaat Richard Lensen (18) is er al vanaf zijn tien de mee bezig. Gerrit de Zeeuw, ei genaar van het indrukwekkende Schelpenmuseum aan het Plein in Zaamslag, is zijn grote voorbeeld. De Zeeuw probeert al tientallen ja ren de aandacht voor het oude Zaamslag te krijgen die het ver dient. Tot nu toe vrijwel tever geefs. Maar daarin kan dankzij de inzet van zijn jonge kompaan Ri chard wel eens verandering ko men. Richard schreef voor zijn vwo-eindexamen een profielwerk stuk over de ridderorde van de Tempeliers in Zaamslag (1200-1312). Het werkstuk is door zijn school, het Zelden- rust-Steelantcollege in Terneuzen, inmiddels voorgedragen voor de landelijke onderwijsprijs van de Koninklijke Nederlandse Akade- mie van Wetenschappen (KNAW). Eind mei volgt de uit slag. Richard vindt de nominatie al een hele eer, maar het gaat hem om meer. Hij wil dat de rijkdom aan bodemschatten in Zaamslag en omgeving eindelijk op waarde wordt geschat. Om dat- voor elkaar te krijgen no digde Richard één van de belang rijkste deskundigen op het gebied "van de Tempeliers naar Zaamslag uit, Jean Roefstra. Hij moet van ver komen, uit Noord-Holland, waar hij assistent-depothouder van het archeologische vondsten depot is. „Maar ik heb het er graag slag is en wordt omgesprongen met het verleden. De Zeeuw heeft bijvoorbeeld een maquette staan van het kasteel De Torenberg uit 1193. Het moet een schitterend bouwwerk zijn ge weest, tot Zaamslag in 1586 aan de golven werd prijsgegeven. Prins Maurits wilde op die manier het 'bevrijde' Axel beschermen tegen de Spanjaarden. „Eind jaren tach tig van de vorige eeuw waren mu ren van de weg naar het kasteel nog zichtbaar. Toen zijn ze met voor over", zei Roefstra bij voor baat. En toen wist hij nog niet echt wat hij in Zaamslag - of in oude stijl 'Saemslach' - zou aantref fen. Afgelopen vrijdag kwam Roefstra, allereerst in het Schelpenmuseum van voormalig loodgieter De Zeeuw. De bezoeker was er niet weg te slaan. Hij viel van de éne in de andere verbazing. Vanwege de enorme collectie in het Schelpen museum, maar ook vanwege de achteloosheid waarmee in Zaam- grijpers gesloopt om nieuwe wo ningen te kunnen bouwen", weet De Zeeuw. Een foto uit die tijd - nog maar ruim twintig jaar gele den! - bewijst onomstotelijk zijn gelijk. Roefstra is verbijsterd. Hij spreekt geen direct oordeel uit. Bouwers (en gemeenten) zagen wel vaker archeologische vondsten en plek ken vooral als lastig. Officieel is dat veranderd. Tegenwoordig is archeo logisch onderzoek verplicht op ba sis van het Europese Verdrag van Stenen langs een slootkant aan de Terneuzensestraat bij Zaamslag die zou den toebehoren aan een verdwenen vestiging van de Tempeliers-orde. door Harold de Puysseleijr HULST - Het ontbreekt aan voldoen de geld voor het onderhoud en be heer van de openbare ruimte in de gemeente Hulst, j Het college van burgemeester en i wethouders stelt dat vast in het I jaarverslag 2009 over het functio- f neren van de gemeentelijke organi- i satie. Ook de mogelijkheid om te inves teren in wegreconstructies is te be perkt, zo luidt het verder in het ge- I deelte waarin verantwoording wordt afgelegd voor het program- maonderdeel Verkeer, Vervoer en Openbare Ruimte in de gemeente begroting. B en W stellen daar verder vast dat voor geplande acties zoals de De Orde van de Tempeliers is nog altijd met veel mysterie omkleed, zeker in Nederland. Om streeks 1129 kreeg de broederschap officieel erkenning van de katholie ke kerk. Het was de tijd van de kruistochten. In Europa 'overbodi ge' ridders trokken naar het huidi ge Israël om het Heilige Land te be vrijden van moslims. Ze verover den onder meer Jeruzalem met de Tempel van Salomo als één van de belangrijkste heiligdommen. Tem peliers wierpen zich op als bescher mers van de Tempel, van het Heili ge Land, en kregen in Europa veel aanzien. Tal van edellieden sloten zich bij de Tempeliers aan. Zij schonken hun bezittingen aan de Orde. Voor al in Frankrijk en Vlaanderen ge beurde dit, maar ook - in veel min dere mate - in Nederland. Zeeuws- Vlaanderen sprong eruit, met be- reconstructie van de Traverse in Terhole, het onderhoud van de stadswallen en het weren van vrachtauto's uit de kernen, maatre gelen zijn genomen in het voor bije jaar. Wat nog op de verlanglijst is blij ven staan, is de verbetering van het openbaar vervoer van en naar de binnenstad van Hulst. 'Hier over is overleg gaande met de bus maatschappij', meldt het college aan de leden van de gemeente raad. In de gemeente worden dit jaar en volgend jaar veel bushaltes geschikt gemaakt voor rolstoelers. Verder wordt een groenstructuur plan gemaakt voor Hulst en Sint Jansteen, en wordt de beschoeiing van de wallen gedeeltelijk ver nieuwd. zittingen in Hulst en Axel én een 'vrij grote commanderij' of Tem pelhof bij Zaamslag. „Tegenover boerderij Vlaanderenhof langs de Terneuzensestraat", weet vwo-leer- ling Richard Lensen, „en iets dich terbij het dorp hadden ze ook nog een hospitaal." De overlevering wil dat de Tempe liers zich rond 1280 bij Zaamslag vestigden. „Dat is pas zeker als er schriftelijke bewijsstukken zijn ge vonden", geeft deskundige Jean Roefstra aan, „en die zijn er nau welijks voor Nederlandse vestigin gen." Hij vermoedt overigens - op basis van oude stenen - dat de or de eerder dan in 1280 bij Zaamslag is neergestreken. Richard kan dat wellicht nog eens helemaal uitplui zen. De vwo-examenkandidaat heeft zich al bij de Universiteit Lei den ingeschreven voor de studie ar cheologie. door Edy de Witte HEIKANT - Het dorp Heikant maakt zich op voor de twaalfde editie van de Stuikersfeesten die zondag 23 mei (Eerste Pinksterdag) wor den gehouden. Traditioneel start het feest om 10.00 uur in het centrum van het dorp met een rommelmarkt. In de kerk zijn een boekenmarkt en een kunstexpositie te bezoeken. De kerktoren kan beklommen wor den. 's Middags barsten de activitei ten vanaf 13 uur los met een muzi kale presentatie van basisschool Heidepoort. Verder is er sportief vermaak, in de vorm van een zes kamp, en een grote braderie. Daar naast is er nog een boekenmarkt, waarvan de opbrengst naar ont wikkelingsprojecten in Kenia gaat, en zijn !s middags optredens van countrydancers, de Stuikersband en The Good, the Bad and Bart. De kinderen kunnen ponyrijden, springen op bungeetrampolines en meedoen aan een skelter- en dikke bandenrace. Hondenschool Heikant houdt voor de tweede keer wedstrijden schapendrijven: de Stuikertrial. Voor de kleintjes is er in gemeenschapscentrum 't Hei- ke vanaf 19 uur kinderdisco. De bands Size Matters en Suck on This sluiten vervolgens het feest af Valletta (Malta), een verdrag dat sinds 2007 in Nederlandse wetge ving is verwerkt. Roefstra vindt het des te opmerkelijker dat twee speciale vindplaatsen bij Zaamslag er schijnbaar nog onbeschermd bij liggen, plekken waar de orde van de Tempeliers zich in de twaalfde eeuw vestigde. De Tempeliers hadden een Tem pelhof en een hospitaal net buiten Zaamslag, vlakbij de hoofdweg naar Terneuzen. „Ga maar langs de slootkant kijken", stelt Richard voor. „Je ziet de stenen gewoon zit ten." Hij heeft er zelf heel wat ver zameld, zowel van de Tempe liers-plekken als uit Zaamslag, en er een eigen openluchtmuseum van gemaakt in de achtertuin van zijn ouders aan de Rozemarijn straat. „Dat is mijn Tempelhuis." Roefstra wil dat ook wel zien. En het is toch vlakbij het Schelpenmu seum. Zijn ogen beginnen te stra len als hij het bouwwerk ziet. Zijn handen glijden langs de oude mop pen. „Kijk", wijst hij, „de sporen van een ploeg staan erin." Richard haalt nog wat materialen tevoor schijn. „Jeetje, nog meer", roept Roefstra. „Ik ga helemaal uit mijn dak." MEEST CELEZEN 1. Grote indrinkcontrole Cadzand 2. Brand in wasserij Hulst 3. Vechtersbaas uit Hulst opgepakt STELLING Laat uw stem horen over de stelling op de Zeeuws-Vlaamse site: 'Muckey moet terug naar Puckey' STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 63