Zeeland PZC u 'Kleine school niet duurder dan grote' Voortaan met de lift ZEEUWS-VLAANDEREN 18 en 19 23 ONDERWIJS Basisscholen in West-Zeeuws-Vlaanderen kritisch over toekomstvisie gemeente Tennismarathon voor Hoogste punt nieuwe Wethouder Cees Liefting Opent het goede doel fabriek Yara bereikt brede School De Stelle officieel Weinig reddingen op Westerschelde Dinsdag 18 mei 2010 Bodem Zaamslag bergt een schat aan geschiedenis Ex-directeur van Artemis zoekt gelijk bij het Hof Tip? zeeuws-vlaanderen@pzc.nl door Martijn de Koning OOSTBURC - De bewering dat klei ne scholen de gemeente Sluis 1 meer geld kosten dan grote basis scholen, snijdt geen hout. Daarom kan bij een discussie over het k voortbestaan van kleine scholen het kostenplaatje nooit een rol spe- len. Dat stellen onderwijskoepels Escalda en Scoba in een reactie op de onderwijsvisie van de gemeen- 1 te Sluis. Het college presenteerde afgelopen maand een visie op onderwijs in Sluis in de komende vijftien jaar. Ze stelde daarin onder meer dat een leerling op een kleine school twee keer zoveel kost als één op een grote school, en dat het open houden van kleine scholen zowel de schoolbesturen als de gemeente extra geld kost. Dat is simpelweg niet waar, stellen de directeuren Raymond de Jong (Escalda, openbaar onderwijs) en Henk Verweg (Scoba, bijzonder onderwijs) in afzonderlijke reac ties.-„Sluiting van scholen leidt tot minder vergoeding van het Rijk, terwijl personele verplichtingen blijven bestaan", stelt Verweg. „De inkomsten dalen dan, terwijl de uitgaven goeddeels blijven be staan." De Jong spreekt zich in soortgelijke bewoordingen uit. Het college stelt in de visie dat in 2025 de basisscholen in kleine ker nen bijna allemaal verdwenen zijn, ongeacht of die dan wel of niet minder leerlingen hebben dan de landelijke minimumnorm van drieëntwintig. „Erg kort door de bocht", stelt Verweg. „Zeer voorbarig", vindt ook De Jong. Hij benadrukt dat Escalda zelf bepaalt of ze kleine scholen in stand houdt, en niet de gemeente. De scholen blijven volgens De Jong be staan 'zolang ouders dat wensen en wij dat verantwoord vinden'. Verweg: „Niet het aantal scholen in een kern of de grootte van die school is een argument om de school te sluiten. De kwaliteit van de school is voor ons een veel be langrijker argument." Beide direc teuren wijzen erop dat de kleine scholen prima inspectierapporten kunnen overleggen. Rector Kees Hoek van het Zwin College stelt zich achter zijn basis schoolcollega's op. Hoek vindt dat sluiten van scholen 'de leefbaar heid in de kleine kernen op een onverantwoorde wijze aantast'. De visie, waarvan de komst overi gens door alle partijen wordt toe gejuicht, wordt binnenkort bespro ken in de Sluise gemeenteraad. ZELZATE - De brugwachters van Zelzate begeven zich voortaan veel comfortabeler naar hun werkplek, hoog in het bedieningsgebouw bij de brug over het Kanaal Gent-Ter- neuzen. Ze hoeven niet langer de 85 traptreden te nemen, maar kun- 1 nen gewoon met de lift. Het 45 jaar oude gebouw, ruim dertig meter hoog, was al jaren b aan een grondige opknapbeurt toe r en die is nu bijna klaar. De Vlaam se regering stelde 1,1 miljoen euro beschikbaar voor de renovatie. Re gioverkeersleider Geert Noliet is blij met de modernisering, die het onder meer mogelijk maakt Zelza- t tenaren tot op de minuut te infor- f meren hoe lang de brug nog open staat. Ook kunnen de tijden dat de brug open moet veel preciezer worden getimed. Vorige week zijn de antennes en radarinstallatie op het dak ge plaatst. In juni wordt de nieuwe fu turistische bedieningstoren offici eel in gebruik genomen. De mede werkers doen overigens veel meer dan alleen de brug bedienen. Ze volgen de scheepvaart van de Noordzee tot Gent en terug. Daar voor beschikken ze over geavan ceerde apparatuur. Dagelijks passe ren twintig zeeschepen en 180 bin nenvaartschepen de Zelzatebrug. Dankzij de nieuwe apparatuur zit er straks slechts zes tot acht minu ten tussen sluiting van de slagbo men en passage van een schip. De Zelzatebrug in het Kanaal van Gent naar Terneuzen is voor 1,1 miljoen euro grondig gerenoveerd en onder meer voorzien van een futuristisch, geel brugbedieningsgebouw met lift. foto Mark Neelemans HULST SLUISKIL HANSWEERT Het aantal uitrukken van de red dingboot Jan van Engelenburg in Hansweert valt een klein jaar na de ingebruikname tegen. De KNRM-redders, die hét ooste lijk deel van de Westerschelde (van af Terneuzen) onder hun hoede hebben, moesten er nog maar een paar keer uit sinds hun start tien maanden geleden. De laatste keer was begin dit jaar. De KNRM be kijkt nu of de boot breder kan wor den ingezet. Jongerenteam Whoznext van ten nisvereniging Hulster Ambacht uit Hulst houdt vrijdag 21 mei een ten nismarathon van zestien uur voor het goede doel. Deelnemers aan de tennismara thon moeten een sponsorbedrag meebrengen. Dit geld gaat voor een deel naar de Richard Krajicek Foundation, die sport stimuleert voor jongeren in wijken waar de kansen beperkt zijn. De tennisma rathon begint om 20.00 uur. Yara Sluiskil viert morgen het be reiken van het hoogste punt van de nieuwe ureum-oplossingsfabriek: Ureum 7. Sitemanagers Sjoerd Wes terterp van Yara en Mike Gerhard van de aannemerscombinatie Uhde/ThyssenKrupp staan op het middaguur even stil bij het verloop van de bouw. De nieuwe ureum-op lossingsfabriek vervangt twee klei ne installaties en zorgt daarboven op voor forse uitbreiding van de productiecapaciteit. TERNEUZEN - Wethouder Cees Lief ting (onderwijs) opent woensdag 26 mei officieel de nieuwe brede school De Stelle in de Terneuzen- se wijk Oudelandse Hoeve. Christelijke basisschool De Stelle zit nu onder één dak met peuter speelzaal De Salamandertjes, bui tenschoolse opvang Juultje, die ook kinderen van nul tot vier jaar opvangt. Kinderen kunnen van hun geboorte totdat ze de basis school verlaten van 7 tot 19 uur te recht in de brede school. Ook de jeugdgezondheidszorg van GGD Zeeland krijgt onderdak in De Stel le. Doelstelling is om kinderen een vetrouwde en veilige plek te ge ven, die hen optimale ontwikke lingskansen biedt. Na het feestje voor de kinderen en een receptie voor genodigden kunnen buurtbe woners tussen 18 en 20 uur kennis maken met de nieuwe Stelle.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 61