'De spontaniteit van gehandicapten Herinneringen aan DE VERDWENEN 5TAD 20 JONGEREN Een droom of ambitie belicht in deze wekelijkse serie Wendy Roskam ABONNEE VOORDEEL VERSE HOEVEN Midcetburg 1940 ZC dinsdag 18 mei 2010 door Marijke Vael Ze heeft oog voor mensen en wil iets voor hen bete kenen. Wendy Roskam uit Zierikzee is nooit te beroerd om iemand te helpen en dat straalt ze uit. Klasgenoten die moeite hebben met wiskunde helpt ze als vanzelf sprekend omdat dit vak haar ge makkelijk afgaat. En reeds op 12-ja- rige leeftijd was ze een vraagbaak en luisterend oor voor leeftijdsge noten met problemen. „Ik wil al tijd helpen. Dat gaat vanzelf" Om dat ze daar wel eens te veel mee be zig was, werkte de 17-jarige scholie re op advies van haar moeder be wust aan wat meer assertiviteit. „Dat lukt steeds beter." Maar het is nog steeds Wendy's sterke kant mensen te observeren en zich in te leven in hun situatie. Op die manier ontdekte ze ook hoe ze verder wil met haar leven, na afloop van het eindexamen ma vo, dat ze momenteel doet bij de Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee. „Ik wil een beroep waarbij ik men sen kan helpen, iets voor ze kan betekenen." Wendy denkt daarbij aan werk in een zorginstelling of verpleeghuis, maar vooral aan het begeleiden van mensen met een verstandelijke beperking. „Dat wil ik het liefste, maar ik kies pas als ik via stages verschillende mogelijk heden heb uitgeprobeerd." Wendy ontdekte haar toekomst droom op manege Balans in Dreischor. „Ik rijd sinds mijn 6e jaar paard. Bij Balans krijgen ook verstandelijk beperkten les. Eén van hen vond mij helemaal leuk en vroeg daarom of ik naast zijn paard wilde lopen tijdens de les." Toen Wendy dat deed ervoer ze de spontaniteit van deze mensen. „Ik vind het heel mooi dat ze zo open zijn en zo kunnen genieten. Ze leven echt in het moment en halen overal het beste uit." Wendy De 17-jarige Wendy Roskam weet sinds ongeveer twee jaar dat ze graag met verstandetijk beperk ten wil werken. Tot die tijd had ze geen idee wat ze later zou gaan doen. Omdat dat bij veel leeftijdsgeno ten het geval is, vindt Wendy dat jongeren tegenwoordig veel te vroeg moeten kiezen voor een vakkenpakket of vervolgopleiding. Zij is zich bewust van de vergrij zing en het toenemende aantal werknemers dat daardoor nodig is in de zorg, maar dat speelde geen rol bij haar beroepskeuze. zag dat ook in het televisiepro gramma 'Down met Johnnie' waarin Johnnie de Mol (de zoon van) verslag doet van het leven van mensen met het syndroom van Down. „Ik keek daar graag naar. Er waren onder meer reporta ges van verstandelijk beperkten die in een dierentuin werkten of zelfstandig gingen wonen. Toen ik zag hoe ze werden begeleid dacht ik: 'Dat wil ik ook'." Een gevoel dat werd versterkt toen Wendy zelf de verantwoordelijk heid kreeg voor een aantal van de ze mensen. „Bij het Sinterklaas feest op Balans begeleidde ik een groep waarin behalve kinderen, ook verstandelijk beperkte men sen zaten. We deden spelletjes en ik moest ze corrigeren als dat no dig was. Toen Sinterklaas binnen kwam waren ze helemaal door het dolle heen van blijdschap. Ze zijn zo spontaan!" Wendy kiest wel heel bewust voor mensen met wie contact mogelijk is. „Ik wil met ze kunnen praten. Bijvoorbeeld in een groep voor be geleid wonen. Echt zware patiën ten kan ik niet aan, denk ik. De zus van mijn vriend Jeroen, die met die mensen werkt, vertelt er wel eens wat over. Ze kunnen li chamelijk heel sterk zijn. Dat vind ik bedreigend." Zie ook www.mijndingdoen.nl en www.watisnouje.nl Wendy Roskam begeleidt een jeugdige pupil bij Stal Balans in Dreischor. UITGEVERIJ Herinneringen aan de verdwenen stad -.fe: - IBs Theo Giele Een boek met verhalen uit Middelburg, van voor die Vreselijke Vrijdag, 17 mei 1940, toen een groot deel van de stad werd verwoest. Kinderen van de jaren 20 en 30 vertellen over zichzelf, over hun ouders en over de stad. Het meisje dat het kolengeld ophaalt. De privéchauffeur die met de jonkheer de landerijen inspecteert. De arme vader die zilver poetst om een voedselpakket voor zijn gezin te bemachtigen. Over de houtfa- briek van Alberts, de elektrische tram, 't Soepuus, de scholen en vrouw-ezeltje-op- de-buik. Verhalen uit een verdwenen stad, uit een verdwenen tijd. Aanbieding Het boek is geïllustreerd met een groot aantal foto's, veelal uit particulier bezit. Het boek is genaaid, gebonden in een har de band en heeft een omvang van 128 pa gina's. Het boek is ook te koop bij de boek handel. Prijs 15,-. "Abonnees betalen slechts 12,50. ISBN 9789075703405 www.pzc.nl/abonneevoordeel Herinneringen aan de verdwenen stad ISBN 9789075703405. Ja, stuurt u mij tegen de speciale actieprijsexemplaren a 12,50 (inclusief verzend- en administratiekosten.) Aktienummer: 901-76104 Aktieperiode: van 17 mei t/m 16 augustus 2010. Plaats Geboortedatum E-mail Hierbij machtig ik Verse Hoeven éénmalig om een bedrag van (12,50 per boek, incl. verzendkosten) af te schrijven. Het boek is ook met deze kortingsbon te koop bij de boekhandel Rekeningnummer Handtekening Stuur deze bon naar: Verse Hoeven uitgeverij, Haydnstraat 2, 4941AE Raamsdonksveer. PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. Op alle informatie die u aan ons verstrekt is de Wet Bescherming Persoonsgegevens van toepassing. In het colofon van de krant en op pzc.nl treft u nadere informatie aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 54