181 zeeland Came Virtueel land besturen leert jongeren Raadsfracties laten het afweten voor debatavond amateurkunst Bru's roeiteam scoort goed op Waddenzee PILOT Globaland is in anderhalfjaar tijd ontwikkeld door Stichting Global Education. Het spel is vorig jaar getest op twintig vmbo-scholen in Nederland. dinsdag 18 mei 2010 In plaats van luisteren naar een docent leren jongeren bij Globaland spelenderwijs met andere mensen aan de maatschappij te werken. Het spel sluit aan bij de game-trend onder jongeren. door Piet Kleemans Geld verdienen, de euro's - of in dit geval de virtu ele Globa's - verdelen, onderhandelen en sa menwerken. Het komt allemaal aan de orde tijdens het tweedaags onderwijsproject Globaland. Het initiatief van Stichting Global Edu cation - die eerder aan de wieg stond van onderwijsproject Cross Your Borders - beleeft op de Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee de Zeeuwse première. jongeren op een aansprekende, in teractieve, manier mondiaal en maatschappelijk bewust maken, is het doel van Globaland. Om dat doel te bereiken, is gekozen voor een flitsend vormgegeven spel, ge maakt voor en begeleid dóór jonge ren. Hoofdopdracht: bestuur een land en probeer de problemen die daar spelen op te lossen. „We wil len jongeren laten zien hoe we alle maal op onze eigen manier een steentje bij kunnen dragen aan de maatschappij"? doet Melanie Ja cobs van Globaland de gedachte gang achter het spel uit de doeken. Ze legt uit dat bij de opzet van het spel zoveel mogelijk is geprobeerd de huidige wereldmaatschappij na te bootsen. Hetgeen onder meer wil zeggen dat er hard gewerkt moet worden om geld te verdienen. „De leerlin gen krijgen bijvoorbeeld opdracht om een reclamespotje te maken, een estafetterace te houden of een lied te maken. We kiezen bewust voor heel praktische dingen." Het geld dat door de opdrachten in het laatje komt, moet vervol gens verdeeld worden over de mi nisteries van de denkbeeldige lan den met tot de verbeelding spre kende namen als Disneyland Zie rikzee, Bert- en Ernieland, Dutch- power en Tikkie Tikkieland. Ja cobs: „En het leuke is dat de leer lingen heel snel het effect zien van hoe ze 'hun' geld geïnvesteerd heb ben. Want het kan best zo zijn dat als je het ene probleem oplost door te investeren er op een ander gebied problemen ontstaan." Ook wordt de jongeren geleerd dat als je iets wilt bereiken samenwer king met anderen geboden is. Aan de onderhandeltafel - herkenbaar aan de landenvlaggen - in het Pon- tes-schoollokaal wordt dan ook druk gedelibereerd. De miljoenen vliegen over tafel. „Ik heb nog twee miljoen over. Die stop ik dan wel in onderwijs", zegt één van de onderhandelaars. Een collega-onderhandelaar van een van de andere virtuele landen vraagt aandacht voor ontwikke lingssamenwerking. Zijn voorstel om daar per land vijf miljoen in te investeren wordt soepeitjes aan vaard. Twee dagen lang - want zo lang duurt het - wordt een rang lijst bijgehouden van welke groe pen hun land het beste besturen. Aan het einde van het project krij gen de leerlingen een - meetellend - projectcijfer. Globaland is geen lespakket, maar wordt compleet georganiseerd en uitgevoerd door jonge vrijwilligers en studenten. Jacobs: „We nemen alles zelf mee. We hebben alleen tijd en.lokalen nodig." Vmbo-teamleider van Pontes Pie ter Zeeman Jacques Schreinema- cher is enthousiast over het pro ject. „Wat ik er zo goed aan vind is dat het heel duidelijk is, goed ge structureerd en breed van opzet. De kinderen vinden het leuk, stor ten zich er helemaal op en leren er écht iets van. Ik denk dat het abso luut een aanvulling is op het on derwijs op Pontes Pieter Zeeman." Door cartoonstickers op een grote poster te plakken (foto) wordt het beeld van de situatie in het te besturen virtuele land compleet. Het is aan de leer lingen te beslissen hoe het geld verdeeld wordt. Dat houdt ook in dat er besluiten moeten vallen over de vraag hoeveel belasting er geheven dient te worden, hoe het geld verdeeld moet worden over de ministeries van het denkbeeldige land en met welke andere landen - in dit geval groepen me de-leerlingen - de samenwerking gezocht dient te worden om vervolgens in gezamenlijkheid de problemen aan te pakken. Met het oplossen van puzzel tjes kan extra geld voor de virtuele staatskas verdiend worden. foto Dirk-jan Gjeltema Het gaat er stevig doch geanimeerd aan toe aan de onderhandeltafel. Op de voorgrond de vlaggetjes van de virtuele landen waarvan het lot ligt bij vmbo-leerlingen van Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee. Vijftien groepen van elke vier leerlingen zijn verantwoordelijk voor het reilen en zeilen van hun eigen denkbeeldige land. Tijdens het tweedaagse project wordt conti nu een ranglijst bijgehouden van het effect van het bestuur op de toestand in het betreffende land. Niet alleen krijgen de leerlingen aan het einde van project Globaland een meetellend cijfer, met het bestuurlijke werk kunnen ook prijzen - waaronder bioscoopkaartjes - gewonnen worden. foto Dirk-Jan Gjeltema ■'—IW 'i iri TTHMBW—irwa MEEST CELEZEN 1Golff Zierikzee wordt Spar 2. Nieuwe Renessedag succes (foto) 3. Behoud sfeer Renessetour BUUTE KIEKE Lees het weblog van Melita Lanting over het natuurschoon in de buurt: www.pzc.nl/buutekieke TIPS NAAR: schouwen-duiveland@pzc.nl Meer nieuws uit de regio op: www.pzc.nl/schouwen-duiveland ZIERIKZEE - De fracties in de Schou- wen-Duivelandse gemeenteraad hebben coördinator Jeroen Portier van het Welzijnshuis laten weten verhinderd te zijn deel te nemen aan de debatavond over het belang van. amateurkunst, die gepland staat op dinsdag 25 mei in film theater FiZi in Zierikzee. Die afzegging is namens de fractie voorzitters in de gemeenteraad ver stuurd door raadsgriffier Teun van Oostenbrugge. De betreffende de batavond is onderdeel van het ge varieerd programma voor de Week van de Amateurkunst (WAK) op Schouwen-Duiveland, De bedoeling van de bijeenkomst is een discussie te voeren tussen de politieke partijen en vertegen woordigers van groeperingen in de amateurkunst. De discussie wordt gevoerd aan de hand van stellin gen en wordt geleid door Ron Lub- bersen, consulent van Scoop, de Zeeuwse welzijnsorganisatie. Volgens raadsgriffier Van Oosten- brugge had de WAK-werkgroep be ter vooraf overleg kunnen voeren met de fractievoorzitters voordat een datum voor de debatavond was gepland. De avond valt name lijk in de week van de raadsverga dering. Dan houden de politieke partijen altijd op maandag- en dinsdagavond hun fractievergade ringen ter voorbereiding van die raadsvergadering. Volgende week zijn die vergaderingen alleen op dinsdag in verband met Pinkste ren. Het gevolg is dat de fracties verhinderd zijn voor deelname aan de debatavond. „Dat is heel teleurstellend", vindt Jeroen Portier. De volledige afzeg ging verbaast hem ook enigszins. „Het gaat ons immers niet speci fiek om de fractievoorzitters. Wij hebben de politieke partijen uitge nodigd in elk geval één vertegen woordiger van hun fractie af te vaardigen. Jammer dat dit blijk baar niet lukt. We zullen de avond nu een iets andere opzet geven." BRU1NISSE - Het Bruse roeiteam Snoque Deux heeft het afgelopen weekend in hun sloep De Guinever- re een mooie prestatie geleverd door de 36e Harlingen-Terschel- lingrace in 3 uur en 31 minuten te volbrengen. Hiermee eindigde het team op de 41e plaats in het alge meen klassement als eerste Zeeuw se sloep. Daarmee werd ook het re sultaat van 2008 met een 57e plaats aanzienlijk verbeterd. Het gelegenheidsteam dat door Snoque Deux was gevormd en dat in de geleende sloep Moos van een bevriende Amsterdamse vereni ging meedeed, roeide de afstand in 3 uur en 59 minuten. Aan de ra ce deden 130 sloepen mee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 52