4 Veertien appelbomen in de zomerzon. Zeven dikke tra nen op een bruidsjapon. Vijf tien zomersproetjes op een wang. Twee enorme zoenen op de gang. En 36 liedjes waar ik veel van hou. En 24 rozen, 24 rozen, 24 rozen voor jou. Lalalalalala... Vmi SkaJcetp&we tcrtrPickarcL dinsdag 18 mei 2010 Ode aan de liefde Rozen zijn grofweg in de volgende soorten onder te brengen: - Grootbloemig: De traditionele roos zoals de meeste mensen hem kennen, zoals de Therese de Lisieux. - Trosrozen: Met bloemen die in trossen bloeien, zoals de Rhapsody in Blue. - Engelse rozen: Met zeer gevulde bloemen, zoals de William Shakespeare 2000. - Stamrozen: Een rozenboompje, zoals de Amber Queen. - Klim- en leirozen: Klimrozen kunnen 3 meter hoog worden, leirozen zelfs 10 meter, zoals de Compassion. - Moderne heesters: Lage en bodembedekkende rozensoort, zoals de Golden Wings. - Botanische rozen: Wilde rozensoort, zoals de Rosa Pimpenellifolia. - Klassieke rozen: Rozensoorten die vanaf eeuwen geleden tot 1920 zijn ontstaan, zoals de Ferdi nand Pichard. Een ode aan de liefde. Ramses Shaffy gebruikte er 24 rozen voor. Hij was zeker niet de enige die de roos bezong. De roos spreekt al eeuwen lang mensen tot de verbeelding en is de meest bezongen bloem ter wereld. Nat King Cole zong over de Ramblin Rose, de rockers van Bon Jovi legden hun geliefden in een Bed of Roses en zelfs diva Mary I Blige en rapper Kanye West gebruikten rozen in hun lyrics. Het ultieme rozennummer is misschien wel The Rose van Bette Midler. Rozen, ze worden al honderden jaren geteeld om hun schoonheid. In de oudheid al kweek ten de Chinezen rozen en ook de Egyptenaren, Grieken en Romeinen hadden een voorliefde voor de roos. Ze gebruikten de bloem voor rituelen en ze versierden er hun tempels en paleizen mee. Voor de vroege Christenen symboliseerde de roos de vijf wonden van Christus. Later werd de roos het symbool van het bloed der martelaren en werd de doornige bloem een attribuut van Maria, de moeder van Jezus. Ook anno 2010 druipt de symboliek van de roos. Zo is de rode roos de bloem van de liefde. De witte staat voor puurheid en de gele roos is de bloem van de vriendschap. Een zwarte roos symboliseert afscheid. Het meest bekend zijn de rozen zoals we die in de bloemenwinkel kopen, maar er zijn enorm veel soorten rozen. Rozen die soms helemaal niet lijken op die in dat Valentijnsboeket. Hoeveel soorten er zijn, is eigenlijk niet te tellen. Het zijn er wel duizenden. Dat komt omdat soorten mak kelijk zelf zijn te vermeerderen. Zo is het vrij eenvoudig om een roos uit een bloemenwin kel op een sterke onderstam van een andere rozensoort te zetten en zo de genen van beide soorten te combineren. Rozen zijn er in alle soorten en kleuren. De bloemen van sommige soorten zijn oersterk, andere soorten hebben bloemen die meteen instorten bij het minste of geringste beetje regen. Iets om op te letten als je een nieuwe rozenstruik aanschaft. Toch is de roos over het algemeen een mak kelijke plant. Tuinierders die geen groene vingers hebben, doen er goed aan om rozen te planten. Je moet immers goed je best doen om een rozenstruik te 'vermoorden'. De roos is zelfs de enige plant die je in een pakketje kunt opsturen. Kwekers kunnen van november tot uiterlijk februari de plant uit de grond halen, terugsnoeien, alle blaadjes er vanaf halen en vervolgens de kale wortelroos per post naar hun klant sturen. Geen enkele plant heeft de eigenschap zo'n behandeling te overleven. Een roos kan heel goed tegen verwaarlozing. Wel is het zo dat als je een roos goed verzorgt, je er ook extra veel en mooie bloemen voor terugkrijgt. Het-snoeién van rozen is meestal een een voudige klus. De wintersnoei begint zo rond

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 40