zeeland 13 Biologie boeit me niet zo Getuigenverhoor in zedenzaak Provincie verdeelt subsidies stilte Speldje voor alle Zeeuws-Vlaamse geslaagden commentaar Wanbetalers e^e(ls www.watisnouje.nl Met jumpin' jacks kun je er weer tegenaan dinsdag 18 mei 2010 De vijftienhonderd Zeeuws- Vlaamse scholieren die de komende weken hun exa mens op de middelbare school met goed gevolg afronden, krijgen naast een diploma een (re- ver)speldje met de Zeeuws-Vlaam se vlag. De tijd op de middelbare school is voor veel mensen (achteraf) de mooiste tijd van hun leven. Het speldje met de Zeeuws-Vlaamse vlag versterkt die gevoelens, ver wacht woordvoerder Frans Reij- niers van Stichting De Zeeuws- Vlaamse Vlag. De stichting hoopt dat de geslaagden na hun examen- het goede gevoel blijven uitdragen als 'ware ambassadeurs'. Tegelijkertijd moet het speldje de jongeren aan hun mooie jeugd her inneren en hen er toe bewegen na hun studie terug te keren naar de streek. De regionale instelling Uw- NieuweToekomst ondersteunt de actie. Ook de vijf onderwijsinstellingen Zwincollege in Oostburg; Reynaertcollege in Hulst; De Re de, Zeldenrust-Steelant College en ROC Westerschelde in Terneuzen - werken mee. De Zeeuws-Vlaamse Vlag wil het speldje in het vervolg alle geslaag den aanbieden. De 'afgestudeer den' ontvangen tevens een bijbe horende oorkonde. foto Lex de Meester Robbert Beiloo (17) weet niet goed hoe hij het examen biologie gemaakt heeft. Met biologie weet je het nooit, vindt Robbert Bei- lo (17) uit Vlissingen. „Ik heb geen idee of het examen goed gegaan is", zegt de vwo-scholier van het Scheldemond College. „De eerste vragen waren moeilijk: ze gingen over bacteriën. De biolo- gie-opgaves bestaan vaak uit verha len, waar een heleboel informatie in staat. Vaak zijn het meerkeuze vragen. Twee kan je er meestal meteen wegstrepen; over de twee andere twijfel ik vaak. Maar toen ik er een beetje in kwam, ging het beter. De berekeningen over de fre quentie van allel - dat heeft met ge netica te maken - vond ik makke lijk." Hij bekent: „Biologie is één van mijn mindere vakken, en het boeit me eigenlijk niet zo." Toch staat hij gemiddeld een 6,7. „Ik denk dat ik voor dit examen tus sen de vijf en de zes haal. Op mijn eindlijst zal het dus eerder een zes worden, dan een zeven." Sommen liggen Robbert beter. Voor wiskunde en economie scoort Robbert respectievelijk een 8 en een 8,9 voor. „Ik wil na de zo mervakantie econometrie gaan stu deren in Tilburg. Dat is een combi natie tussen die twee vakken." De komende dagen kan Robbert even uitrusten, want vrijdag heeft hij pas weer een examen. Dan staat natuurkunde op het program ma. „Ik ga deze week vooral veel oefenexamens maken." EXAMENS Examenblog van Maartje Video's over het begin van de exa mens op de CSW in Middelburg Links en tips Al het examennieuws vind je ook via www.pzc.nl/examen De grootste angst voor elk exa men: je krijgt een black-out. Het zit in je hoofd, maar je kunt er niet meer bij. En dan? Hoe zekerder je van jezelf bent, des te minder kans dat de paniek toeslaat. Leren en oefenen tot je het gevoel hebt dat je in elk geval een goede kans maakt. Vlak voor het examen ga je even zitten. Probeer helemaal tot rust te komen. Ogen dicht. Sluit piekerge- dachten uit. Het enige wat je nu nog kan doen, is je best doen." Voel je tussen twee examens door alle energie en hoop uit je vloeien? Pep jezelf op met een paar jum pin' jacks (op en neer springen, ar men en benen tegelijk open en dicht). En daarbij flink schreeuwen! VRAAG HET ROUVOET Vrijdag is ChristenUnie-lijsttrekker André Rouvoet te gast bij de PZC. Heeft u een vraag voor hem? Stel hem via www.pzc.nl/verkiezingen Lees ook ons webiog vanuit Den Haag: www.pzc.nl/zeeuwsezetel door Jan Jaap Broekhuijsen DEN HAAG - In de hoger beroeps- strafzaak tegen een 55-jarige zeden- verdachte uit Middelburg, moeten diverse gedragsdeskundigen als ge tuigen worden gehoord. Dat heeft het Haagse gerechtshof gisteren be sloten op verzoek van de verdedi ging van de Middelburger. De man is door de Middelburgse rechtbank veroordeeld tot twee jaar cel en tbs voor een aanranding in de dui nen bij het strand van Vlissingen in 2007, het drogeren van een vrou welijke thuishulp en het lastigval len van nog meer vrouwen. Zijn advocaat M. Nilissen vroeg ook nog om voorlopige vrijlating van zijn cliënt, maar dat verzoek werd afgewezen. De inhoudelijke behandeling van de zaak werd gis teren opgeschort. Volgens justitie is de verdachte ook schuldig aan een twee ver krachtingen in 1989 (Middelburg) en 1990 (Biggekerke), maar die za ken zijn verjaard. De nog te horen gedragswetenschappers zouden meer duidelijkheid moeten ver schaffen over de geestelijke toe stand waarin de verdachte ver keert. De deskundigen zijn het er over eens dat de verdachte moet worden behandeld om zijn seksu ele gedrag te veranderen maar zij verschillen van mening of dit vrij willig of gedwongen (tbs) moet ge beuren. De verdachte wil geen tbs. Ook een aantal andere onderzoeks- eisen van de raadsman werden door het hof ingewilligd. De openbare behandeling van de zaak wordt pas over enige maan den voortgezet. Demissionair minis ter Ab Klink van Volksgezondheid heeft last van een taai ongerief. Al jaren vertikken veel Nederlanders het om mee te betalen aan de gezondheids zorg. Bovendien zijn er heel wat onverzekerden. Samen gaat het om minstens 300.000 men sen. Voor hen betaalt de rest dus extra premie. Deze oneerlij ke situatie vreet aan de solidari teit en dus aan de basis van de zorgverzekering. Klink meldt wel wat terrein winst, maar hij heeft de strijd tegen dit onrecht nog lang niet gewonnen. Wanbetalers wor den al wel redelijk stevig aange pakt, tot en met inhoudingen op hun loon of hun zorgtoe- slag. Maar aan de vele onverze kerden doet Klink niet veel. Het wachten is op een wets voorstel. Ondertussen probeert de overheid hen met voorlich ting op andere gedachten te brengen. Deze aanpak is veel te zacht. Wanbetalers en onverzekerden accepteren als ze het echt nodig hebben wel zorg. Met die van zelfsprekendheid zullen ze ook allemaal mee moeten betalen. Goedschiks of kwaadschiks. MIDDELBURG - Fort Ellewoutsdijk moet toegankelijker worden voor mindervaliden. De vereniging Na tuurmonumenten krijgt een subsi die van 49.504 euro van de provin cie om dat mogelijk te maken. Het is één van de zeventien projec ten op het gebied van zorg en so ciaal beleid die de provincie dit jaar financieel ondersteunt. Ruim 1 miljoen euro is verdeeld over pro jecten die aansluiten bij specifiek provinciaal beleid. Verzorgingshuis Ter Reede in Vlis singen bijvoorbeeld krijgt 20.765 euro voor de 'Beweegtuin', waar bewoners, bezoekers, medewe kere, vrijwilligers en omwonenden kunnen bewegen en elkaar kun nen ontmoeten. Het Samenwer kingsverband Niet-Aangeboren Hersenletsel (NAH) mag 31.850 eu ro besteden aan de oprichting van een prikkelarm Trefpunt. (long-) volwassenen met NAH vinden hier een prikkelarme plek waar zij voorlichting kunen krijgen, infor matie kunnen uitwisselen en een georganiseerd aanbod van vrije tijdsbesteding vinden. Onder de 'prijswinnaars' vielen verder onder meer een aantal bre de scholen in oprichting, dorps plannen, gezondheidscentra en het interregionale netwerk van zorgboederijen Interreg SZZ.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 3