consument 27 'Podcasten is in Nederland niet sexy' DE VERKIEZINGEN dinsdag 18 mei 2010 door Laurens Lammers illustratie Mark Reijntjens Her en der op internet werd het fe nomeen podcasten al min of meer 'doodverklaard'. De reden? De afge lopen jaren verdween een lange rij goedbeluisterde, Nederlandstalige podcasts. Robin Breedveld (22), meervoudig podcas- ter en medewerker van de site Podcastin- fo.nl, schudt ze zo uit zijn mouw. Verdwij nen deden onder meer podcasts als 'Koel- cast', 'E-cast' en 'De Pod Op'. In dezelfde tijd kwamen er ook nieuwe podcasts bij, zo als 'Broodcast' en 'Podje Gamen'. „Van hob byisten die zelf met een microfoon iets op nemen, zijn er echter slechts een handjevol over", zegt Breedveld. „Het aantal luiste raars van nieuwe podcasts is ook niet meer te vergelijken met het aantal van vijfjaar ge leden, toen Nederland massaal aan het pod casten sloeg." Volgens Breedveld is het echter onzin om podcasten nu al dood te verklaren. In Neder land wordt goed gebruikgemaakt van het medium, vooral door publieke en commer ciële omroepen, die op internet een enorme hoeveelheid podcasts aanbieden. „Naar mijn mening is er ook nog steeds veel vraag naar 'media on demand', wat podcasten ook is. Het blijft gewoon leuk om je favorie te podcasts op je mediaspeler af te kunnen spelen, waar en wanneer je maar wilt. Tege lijkertijd zullen veel mensen beslist nog moeite hebben om te snappen hoe het werkt", aldus Breedveld. Dat laatste lijkt niet aan het internet of de beschikbare techniek te liggen. Grote pod- castsites helpen internetgebruikers vaak goed op weg bij het ophalen en beluisteren van podcasts. De bekendste manier om een podcast te downloaden, is nog steeds het Appleprogramma iTunes. Voor iTunes be staan tegenwoordig echter ook goede alter natieve programma's, zoals HappyFish en Media Jukebox. Technologiebedrijven helpen podcasters, de makers van internetradio, weer met eenvou dige hardware. Voor minder dan 100 euro is een complete kit te koop, de U Cast van Ion Audio, die direct klaar is voor gebruik. On derdelen van de kit vormen een USB-micro- foon, een hoofdtelefoon, speciale software voor geluidsbewerking en gratis hosting van geluidsbestanden op internet. De site Vijfjaar geleden was 'podcast' het woord van het jaar. Voor het maken en downloaden van internetradio op een iPod of mp3-speler leek een grote toekomst weggelegd. Podcasten is in Nederland echter een bezigheid van een handjevol hobbyisten. Gcast.com biedt zelfs de mogelijkheid een simpele podcast te maken via een mobiele telefoon en het belprogramma Skype en stelt deze vervolgens beschikbaar om te downloaden via de website. „Dit soort sites en providers kunnen de doorslag geven in de populariteit van het podcasten", aldus Breedveld. De audiopodcast lijkt intussen wel overscha duwd te worden door de in opmars zijnde videopodcast. Op iTunes zijn er al honder den te downloaden: van de videopodcast van Jonas Geirnaert, alias Kabouter Wesley, tot en met die van De wereld draait door. Sterk in opkomst zijn daarbij speciale inter- netkanalen als Videocast.com en Podan- za.com, waarop over elk denkbaar onder werp videopodcasts te vinden zijn. Ook YouTube speelt een belangrijke rol in de po pularisering van het medium. Breedveld: „De videopodcast heeft de gewone podcast nog niet ingehaald, maar is wel veel popu lairder geworden met de jaren. Zeker nu draagbare mediaspelers in steeds hogere kwaliteit video kunnen afspelen." Volgens Hilde van Gooi (55), internetjourna liste en fervent podcastluisteraar, werkt vooral het feit dat er nog steeds geen geld mee te verdienen is in het nadeel van de ge wone podcast. „Een boodschap van een sponsor hoor je niet vaak tijdens een pod cast. Als toehoorder kun je dat prettig vin den, als maker is dat natuurlijk erg sneu. Ne derlandse podcasters zullen ook genoegen moeten nemen met een beperkt publiek", zegt Van Gooi. Podcasts die een groot publiek vinden, zijn ook meer uitzondering dan regel en vrijwel altijd Amerikaans. Sommige Amerikaanse podcasts zijn volgens Van Gooi uitgegroeid tot ware multimediahappenings. „Je kunt de uitzendingen volgen via TWitter en ver schillende chatrooms. Meestal worden ze live opgenomen en gestreamd en kunnen luisteraars commentaar geven op een uitzen ding. Hierdoor ontstaat een mooie interac tie met het publiek." Volgens Breedveld ver schillen Nederlanders ook wel een beetje van Amerikanen, die wél fanatieke podcas ters zijn. „Eigenlijk moeten we het ook ge woon maar toegeven: podcasten is in Neder land niet sexy", zegt hij. Mensen die, ondanks dat het geen geld ople vert, stug blijven doorgaan met podcasten, zijn er trouwens wel. Ook in Nederland. David Brussee bijvoorbeeld maakt wekelijks minstens één aflevering van zijn podcast Da vid On Air, een radioshow vol 'praatsels en muziek'. En dat al vijfjaar lang. Een blijver tje dus. Breedveld: „In het verleden heb ik vaak gezien dat populaire podcasters andere podcasters kunnen stimuleren door te gaan. Eigenlijk zijn we dus ook een beetje op zoek naar een 'podfather' voor Nederland." www.podcastinfo.nl www.ionaudio.com/ucast www.gcast.com www.videocast.com david.podcastinfo.nl reageren? consument@wegener.nl |o;P-l 234567 Zoeken op Adres jsvaatl Zoeken op Naam 'AcMgineom Zoeken op Postcode jl234AB Verander jezelf in je vriend of vriendin Morfen is een echt woord. Het be tekent vervormen door digitale manipulatie. Je kunt er leuke din gen mee doen. Dat bewijst ook de People Hopper, een van de nieuw ste applicaties in Google Labs. In deze gadget plaats je een fotootje van jezelf en van een van je vrien den en de People Hopper veran dert vervolgens stap voor stap jouw gezicht in dat van je vriend. people-hopper.googlelabs.com Biografisch portaal bundelt meerdere databanken Het Biografisch Portaal van Neder land is een digitale entree tot ver spreid gepubliceerde informatie over bekende en minder bekende personen uit de Nederlandse ge schiedenis. Ben je op zoek naar in formatie over een schrijver, een politicus of een ander Nederlands kopstuk, dan is dit een handig hulpmiddel. Heb je meteen meer dere databanken bekeken. www.biografischportaal.nl ai De groeistuipen van een jonge zeearend In deze rubriek wezen we eerder op de webcams in Nederlandse nestkastjes (Beleefdelente.nl). Je kunt er kijken naar broedende koolmeesjes en steenuilen. Hoe spectaculair is het dat je ook kunt meekijken in de kraamkamer van een zeearend. In het nest op Horn by Island is net een jong uit het ei gekropen. Kijk mee met de opvoe ding van een wit pluizenbolletje. www.wildearth.tv Anders zoeken in de telefoongids Weet je een telefoonnummer en weet je niet wie erbij hoort? Ken je wel de postcode, maar niet het adres? Met deze site kun je omge keerd zoeken in het telefoonboek. Er zijn vier invulvelden: zoeken op telefoonnummer, op postcode, op adres en op achternaam. Een handige site zonder poespas die al leen maar doet wat ie moet doen. In je favorieten zetten dus. www.nummerchecker.com Stel je brandende vraag aan een politicus In de aanloop naar 9 juni schieten de sites die gerelateerd zijn aan de komende verkiezingen als padden stoelen uit de grond. De NOS draagt haar steentje bij met een speciaal YouTubekanaal. Daar kun je, middels een filmpje, een vraag stellen aan een politicus. Dus erger je je aan iets, maak je je zorgen of kan iets beter? Vraag het aan een politicus. www.youtube.nl/nederlandkiest

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 29