'Rijkdom in de bodem eindelijk DC VC 20 I Subsidie voor plan Kiekieris Middelburg 1940 Herinneringen aan ZAAMSLAG Vwo-leerling Richard Lensen werpt zich op als hoeder en haalt een deskundige naar ABONNEE VOORDEEL dinsdag 18 mei 2010 W door Luc Oggel 'S-HEERENHOEK - De gemeente Bor- sele draagt 11.060 euro bij aan de omvorming van discotheek Kiekie ris in 's-Heerenhoek tot pannen koekenrestaurant. Burgemeester en wethouders vinden dat het idee de werkgelegenheid, leefbaar heid en toerisme ten goede ko men. De koerswijziging is een gevolg van tegenvallende bezoekersaantal len. De eigenaren van Kiekieris hebben zich aangemeld voor het tv-programma Operatie van der Most, waarin topondernemer Hen- nie van der Most noodlijdende be drijven helpt. Borsele verwacht dat er straks werkgelegenheid is voor vijf personen. Overigens wordt er naast het pannenkoeken restaurant nog twee keer per maand een discoavond gehouden. Dat was eerst vier keer. Bij wijze van proef is de sluitingstijd van de disco een jaar lang verruimd van 03.00 naar 04.00 uur. Als de provincie het project goed keurt, kunnen de ondernemers een maximale subsidie van 22.120 euro krijgen in het kader van de Europese POPII-regeling. De helft van het bedrag komt uit Europa, de andere helft is dus al toegezegd door de gemeente Borsele. door Harmen van der Werf Het is ongelooflijk wat in en rond Zaamslag in de bodem aan geschiede nis schuilgaat. Vwo- eindexamenkandidaat Richard Lensen (18) is er al vanaf zijn tien de mee bezig. Gerrit de Zeeuw, ei genaar van het Schelpenmuseum aan het Plein in Zaamslag, is zijn grote voorbeeld. De Zeeuw pro beert al tientallen jaren de aan dacht voor het oude Zaamslag te krijgen die het verdient. Tot nu toe vrijwel tevergeefs. Maar daarin kan dankzij de inzet van zijn jon ge kompaan Richard verandering komen. Richard schreef voor zijn vwo-eindexamen een profielwerk stuk over de ridderorde van de Tempeliers in Zaamslag (1200-1312). Het werkstuk is door zijn school, het Zeldenrust-Steelantcollege in Terneuzen, inmiddels voorgedra gen voor de landelijke onderwijs prijs van de Koninklijke Neder landse Akademie van Wetenschap pen (KNAW). Eind mei volgt de uitslag. Richard vindt de nomina tie al een hele eer, maar het gaat hem om meer. Hij wil dat de rijk dom aan bodemschatten in Zaam slag en omgeving eindelijk op waarde wordt geschat. Om dat voor elkaar te krijgen no digde Richard één van de belang rijkste deskundigen op het gebied van de Tempeliers naar Zaamslag uit, Jean Roefstra. Hij moet van ver komen, uit Noord-Holland, waar hij assistent-depothouder van het archeologische vondsten depot is. „Maar ik heb het er graag voor over", zei Roefstra bij voor baat. Toen wist hij nog niet echt wat hij in Zaamslag - of in oude stijl 'Saemslach' - zou aantreffen. Afgelopen vrijdag kwam Roefstra, allereerst in het Schelpenmuseum van voormalig loodgieter De Zeeuw. Hij viel er van de éne in de andere verbazing. Vanwege de enorme collectie, maar ook vanwe ge de achteloosheid waarmee in Zaamslag is én wordt omgespron gen met het verleden. Zo heeft De Zeeuw een maquette staan van het kasteel De Toren- berg uit 1193. Het moet een schitte rend bouwwerk zijn geweest, tot Zaamslag in 1586 aan de golven werd prijsgegeven. Prins Maurits wilde op die manier het 'bevrijde' Axel beschermen tegen de Span jaarden. „Eind jaren tachtig van de vorige eeuw waren muren van de weg naar het kasteel nog zichtbaar. Toen zijn ze met grijpers gesloopt om nieuwe woningen te kunnen bouwen", weet De Zeeuw. Een fo to uit die tijd - nog maar ruim twintig jaar geleden! - bewijst on omstotelijk zijn gelijk. Roefstra spreekt geen direct oor deel uit. Bouwers (en gemeenten) zagen wel vaker archeologische vondsten en plekken vooral als las tig. Officieel is dat veranderd. Te genwoordig is archeologisch onder zoek verplicht op basis van het Eu ropese Verdrag van Valletta (Mal ta), sinds 2007 in Nederlandse wet geving verwerkt. Roefstra vindt het des te opmerkelijker dat twee speciale vindplaatsen bij Zaamslag er nog schijnbaar onbeschermd bij liggen, plekken waar de orde van de Tempeliers zich in de twaalfde eeuw vestigde. De Tempeliers hadden een Tem pelhof en een hospitaal net buiten Zaamslag, vlakbij de hoofdweg naar Terneuzen. „Ga maar langs de slootkant kijken", stelt Richard voor. „Je ziet de stenen gewoon zit ten." Hij heeft er zelf heel wat ver zameld en er een eigen openlucht museum van gemaakt in de achter tuin van zijn ouders aan de Roze marijnstraat. „Dat is mijn Tempel huis." Roefstra wil dat ook wel zien. En het is toch vlakbij het Schelpenmuseum. Zijn ogen begin nen te stralen als hij het bouw werk ziet. Zijn handen glijden langs de oude moppen. „Kijk", wijst hij, „de sporen van een ploeg staan erin." Richard haalt nog wat materialen tevoorschijn. „Jeetje, nog meer", roept Roefstra. „Ik ga helemaal uit mijn dak." m VERSE HOEVEN UITGEVERIJ Herinneringen aan de verdwenen stad Theo Giele Een boek met verhalen uit Middelburg, van voor die Vreselijke Vrijdag, 17 mei 1940, toen een groot deel van de stad werd verwoest. Kinderen van de jaren 20 en 30 vertellen over zichzelf, over hun ouders en over de stad. Het meisje dat het kolengeld ophaalt. De privéchauffeur die met de jonkheer de landerijen inspecteert. De arme vader die zilver poetst om een voedselpakket voor zijn gezin te bemachtigen. Over de houtfa- briek van Alberts, de elektrische tram, 't Soepuus, de scholen en vrouw-ezeltje-op- de-buik. Verhalen uit een verdwenen stad, uit een verdwenen tijd. Aanbieding Het boek is geïllustreerd met een groot aantal foto's, veelal uit particulier bezit. Het boek is genaaid, gebonden in een har de band en heeft een omvang van 128 pa gina's. Het boek is ook te koop bij de boek handel. Prijs 15,-. Abonnees betalen slechts 12,50. ISBN 9789075703405 www.pzc.nl/abonneevoordeel Herinneringen aan de verdwenen stad ISBN 9789075703405. Ja, stuurt u mij tegen de speciale actieprijsexemplaren a 12,50 (inclusief verzend- en administratiekosten.) Aktienummer: 901-76104 Aktieperiode: van 17 mei t/m 16 augustus 2010. Telefoon Geboortedatum E-mail Hierbij machtig ik Verse Hoeven éénmalig om een bedrag van (12,50 per boek, incl. verzendkosten) af te schrijven. Het boek is ook met deze kortingsbon te koop bij de boekhandel Rekeningnummer Handtekening Stuur deze bon naar: Verse Hoeven uitgeverij, Haydnstraat 2,4941AE Raamsdonksveer. PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. Op alle informatie die u aan ons verstrekt is de Wet Bescherming Persoonsgegevens van toepassing In het colofon van de krant en op pzc.nl treft u nadere informatie aan. Jean Roefstra (links) met Richard

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 22