Democratie blijft lastige opgave voor Thaise politiek II 'Het regent afzeggingen uit Nederland en de omzet is gedaald met 90 procent' Thaksin Shinawatra Abhisit Vejjajiva Zeventien jaar ervaring heeft Thailand niet tot een soepele democratie ge maakt. Niet het parle ment maar de straat is nog steeds het belangrijk ste politieke podium. Koning Bhumibol dinsdag 18 mei 2010 Michiel Hoes van Real Oud-premier Thaksin (1949) was eigenaar van de grootste telecomaanbieder van het land. Hij werd pre mier in 2001 en wist de economie van het land in de lift te krijgen. Maar hij werd er ook van beschuldigd zijn positie te misbruiken voor zakelijk gewin. In 2006 werd hij door het leger afgezet. Er loopt een ar restatiebevel tegen hem wegens corruptie en fraude. Hij vluchtte naar Groot-Brittannië. Thaksin is daar echter niet meer welkom en ging in maart naar Mon tenegro. De Thaise regering was des duivels. Maar Montenegro staat Thaksin niet toe vanuit het Balkan landje het vuur van de opstand op te stoken. Gisteren riep Thaksin zijn aanhang én de regering op weer te gaan onderhandelen, liefst onder toezicht van de Vere nigde Naties. Eind 2008 is Abhisit Vejjajiva (1964) door koning Bhu- mibol benoemd tot premier namens de Democrati sche Partij. Hij probeerde vorige week de opstand te bezweren door voor november verkiezingen aan te kondigen, ook al had de premier volgens de wet nog anderhalfjaar te gaan. De 'roden' gingen eerst ak koord, maar kwamen vervolgens met aanvullende ei sen. Abhisit zei toen dat de parlementsverkiezingen weer van de baan zijn zolang betogers het centrum van Bangkok blijven bezetten. Hij stelde het afgelopen weekeinde een ultimatum om de betogingen te sta ken. Abhisit staat onder druk van de hem gunstig ge zinde 'geelhemden' om de 'rode' betogers uit Bang kok te verjagen. De 'gelen' dreigen zelf weer de straat op te gaan als de onrust aanhoudt. door Joep Trommelen Voor de roodhemden is oud-premier en zaken man Thaksin Shinawa tra de enige man die Thailand redden kan. Zijn aan hang bestaat grotendeels uit boe ren, aangevuld met arbeiders en Thai die zeggen op te komen voor de democratie. Zij hullen zich in rode hemden en kamperen al maanden in Bangkok in een po ging de huidige premier Abhisit Vejjajiva weg te krijgen. Abhisit heeft een aanhang die zich in gele shirts hult. De geelhemden - grofweg gezegd de 'stadse' elite - gingen in 2006 de straat op om het aftreden van Thaksin te eisen. Die won twee verkiezingen, maar was in de ogen van de 'gelen' een corrupte en machtsbeluste men- senrechtenschender. De 'gele' pro testen leidden in 2006 tot een staatsgreep door het leger. Thak sin, gezocht door justitie, ont vluchtte het land. Een jaar later won de Thaksinge- zinde partij PPP de verkiezingen en vormde een coalitie. In decem ber 2008 oordeelde het Constitu tionele Hof echter dat er verkie zingsfraude was gepleegd. Sinds die tijd is de Democratische Partij van premier Abhisit aan de macht. Het Huis van Volksverte genwoordigers - het Thaise parle ment - koos hem tot premier en hij vormde een veelkleurige coali tie. Maar de 'roden' noemen de uit spraken van het Constitutionele Hof en wat er daarna gebeurd is een 'stille coup'. Zij eisen sinds dien nieuwe verkiezingen, en wil len Thaksin terug. De antiregeringsdemonstranten hebben door hun protesten van de laatste maanden premier Abhi sit zo ver gekregen dat hij voor no vember verkiezingen wil uitschrij ven, een jaar en drie maanden eer der dan officieel moet. Maar de roodhemden vinden dat niet snel genoeg. De regering houdt voet bij stuk, wetende dat als er nü verkie zingen komen, een Thaksingezin- de partij gaat winnen. De 'gelen' willen een systeem in voeren waarin een deel van het parlement wordt benoemd. Alleen zo kunnen zij voorkomen dat bij verkiezingen telkens opnieuw een Thaksingezinde partij wint. Uiteindelijk leken de roodhemden vorige week toch overstag te gaan en de verkiezingen in november te accepteren. Maar ze kwamen met nieuwe eisen. Zoals dat vicepre- mier Suthep Thaugsuban zich aan geeft omdat hij achter het bloed bad van 10 april zou zitten. Toen vielen bij gevechten tussen leger en demonstranten al 25 doden. Ab hisit is niet ingegaan op de eisen. De situatie is compleet uit de hand gelopen nu de militaire lei der van de roden is overleden na dat hij donderdag in zijn hoofd ge schoten was. Pleidooien van on der meer VN-topman Ban Ki-moon om de kwestie aan de on derhandelingstafel op te lossen, waren tot dusver tevergeefs. De roodhemden wilden de VN laten bemiddelen maar de regering zag daar niets in. Toch lijkt er bewe ging in de situatie te komen. Pro testleider Nattawut Saiku stelde gisteren een wapenstilstand voor. De 'rode' oppositie riep koning Bhumibol vorige week nog op een eind te maken aan het geweld. Maar de 82-jarige monarch blijft zwijgen. Hij ligt al een half jaar in het ziekenhuis. In het verleden wist de koning, al sinds 1946 op de troon en altijd als een halfgod ver- 1 eerd, strijdende partijen altijd tot elkaar te brengen. Maar bij de coup van 2006 bleek zijn macht tanende. De 'roden' zien het koningshuis steeds meer als een tegenstander en zijn vrouw Sirikit als de kwade ge nius. De rol van de Thaise koning als bindende factor lijkt sowieso uitgespeeld als Bhumibol komt te overlij den. Er is geen geloofwaardige opvolger. Zijn zoon staat bekend als een geldverkwistende rokkenjager en is bij vrijwel niemand populair. 'i r Generaal Khattiya Sawasdipol, de belangrijkste militaire adviseur van de roodhemden, de Thaise anti- regeringsbetogers, is overleden. Zeker 65 mensen zijn gedood en meer dan 1.600 gewond sinds het begin van de protesten in maart. Een overzicht. 1 km U 0 april 25 doden en zeker 521 gewonden bij botsing tussen Thaise veiligheidstroepen en betogers in rode shirts. Het zwaarste politieke geweld in Bangkok sinds achttien jaar. 22 ap Raketgranaten afgevuurd door rood hemden vanaf barricaden bij het Koning Rama VI Monument op de politie. Een dode en 80 gewonden. Sinds donderdag 36 doden bij bot singen tussen soldaten en betogers. Volgens de roodhemden kwam premier Abhisit Vejjajiva illegaal aan de macht. Zij eisen zijn aftreden en willen nieuwe verkiezingen. infographic CRW/GN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11