iolthailand Minder vraag naar rondreizen door Thailand Het geweld in de Thaise hoofdstad Bangkok kost de toeristenindustrie een miljard dollar, zo is becijferd. Buitenlanders annuleren hun reis, hotels blijven leeg. Maar zoveel merk je niet van de onlusten, zeggen ondernemers en toeristen. 'Overal zie je families net als altijd naar de televisiesoaps kijken' dinsdag 18 mei 2010 Bang voor Bangkok door Marcel de Korte en Niek Opten Lege stranden, uitgestorven hotels en gapende barmeis jes. De toeristenindustrie van Thailand krijgt flinke klappen door het geweld in de hoofdstad. De gemiddelde vakan tieganger gaat niet tien uur in het vliegtuig zitten om in de loop van een geweer te kijken. „Toch kun je hier nog steeds prima vertoeven", vertelt een Nederlandse touropera tor ter plaatse. De televisiebeelden liegen niet. In een deel van Bangkok woedt een regelrechte oorlog. In rode shirtjes gestoken aanhangers van oud-pre mier Thaksin voeren al maanden strijd met de regering. Elke dag stijgt het aantal doden en nie mand weet wanneer het geweld stopt. Reden genoeg voor de Ne derlandse regering een negatief reisadvies af te geven. Michiel Hoes biedt met zijn Real Asia (fiets)toertochten aan in Bangkok. Afgelopen week zou een groep van 21 Nederlanders langsko men. „Maar dat ging niet door. Af gezegd vanwege het geweld in Bangkok. Het regent afzeggingen uit Nederland en de omzet is ge daald met 90 procent. Vooruitbe taalde boekingen moet ik boven dien terugbetalen. Want daarop hebben klanten recht bij een nega tief reisadvies van de regering." Zevenhonderd kilometer verder op, in het noordwesten van Thai land, heeft Max Israëls al vijfjaar een piepklein, maar goedlopend resort aan de rand van Chiang Mai. De Nederlander werkt vooral voor zijn plezier, maar Lha's Place staat de komende tijd helemaal leeg. „Failliet ga ik niet, al is de lol er wel vanaf." Dat vinden ook de Thaise mensen die van het toeris me moeten leven, vertelt Max. Al lemaal aanhangers van de rood- hemden en oud-premier Thaksin, die hier zijn thuisbasis had. „In Chiang Mai voeren de rood- hemden ook regelmatig actie. Van middag wandelde ik naar hun ter rein bij het station. Daar stond een podium, een setje luidsprekers en slechts een handjevol demonstran ten. Het heilige vuur is er vanaf, nu de mensen het in de portemon nee beginnen te voelen." Het geweld in Thailand kost de toe ristensector zeker een miljard dol lar, zo heeft de FT1 (Federatie Thai se Industrie) aangegeven. In plaats van de geschatte 15,5 miljoen toeris ten, kiest een miljoen minder voor Thailand. De strijd speslt zich pre cies afin het populaire winkelge bied van Bangkok met de grote wa renhuizen en luxe hotels. Die zijn nu gesloten en dat betekent ook nog eens een verlies van honder den miljoenen dollars. Normaal is de sector goed voor 6 procent van het bruto nationaal inkomen. Dat percentage wordt dit jaar zeker niet gehaald. Co van Kessel organiseert al jaren met veel succes een oer-Hollandse1 attractie in Bangkok, op de fiets langs de meest exotische delen van de hoofdstad. Maar ook bij zijn bedrijf zit de klad er stevig in. „Gelukkig heb ik de afgelopen der tig jaar een buffer opgebouwd en kan ik mijn Thaise gidsen voorlo pig onderhouden. De grote hotels sturen hun personeel naar huis. En dat zijn precies de mensen waarvoor de roodhemden actie voeren." Van Kessel snapt dat toeristen Bangkok links laten liggen. En toch is het volgens hem in 95 pro cent van de stad veiliger dan zater dagavond op het Amsterdamse Leidseplein. „Gisteren heb ik zelf nog een fietstochtje gemaakt. Over al zie je families net als altijd naar de televisiesoaps kijken. Het is rus tig" Muriël Cijs en Elsbeth van der Meulen uit Amsterdam maken op dit moment een rondreis door Thailand. Ze zitten in Chiang Mai, in het noorden van het land waar de regering eerder de noodtoe stand heeft uitgeroepen. 'Tot dus ver merken we weinig van de on rust', vertellen ze via e-mail. 'De politie houdt hier wel controles om jongeren tegen te houden die naar Bangkok willen gaan om te protesteren'. Toen de vrouwen twee weken gele den in Bangkok waren, merkten ze niets van onlusten. „De stad is zo groot, de protesten doen zich in be paalde wijken voor, daarbuiten gaat het gewone leven verder. Tot dusver maken we ons geen zorgen. De Nederlandse ambassade in Bangkok houdt ons per sms op de hoogte van de ontwikkelingen." Een toerist loopt langs ordetroepen in zakendistrict Silom Road in het centrum van Bangkok. foto Rungroj Yongrit/EPA door Niek Opten AMSTERDAM - De onlusten in Thai land zorgen vooralsnog niet voor grote problemen in Nederland, zo leert een rondgang langs touropera tors. Alleen de gespecialiseerde operator ziet een dalende vraag. Enkele reizen waarin een bezoek aan Bangkok is opgenomen zijn gis teren gecanceld, nadat het ministe rie van Buitenlandse Zaken zondag alle reizen naar de Thaise hoofd stad ontraadde. Gedupeerden krij gen hun geld terug via het Calami teitenfonds. Rondreizen waarbij Bangkok slechts een bescheiden rol speelt, worden aangepast. Vliegen naar de internationale luchthaven van Bangkok is nog steeds mogelijk en valt niet onder het aangescherpte reisadvies. Het vanwege de stranden geliefde zuid oosten is daarom zonder proble men te bereiken. De belangstelling voor Thailand is vooralsnog niet verminderd, zeg gen Thomas Cook en TUI Neder land, eigenaar van onder andere Ar- ke, Kras en Holland International. Beide organisaties bieden vooral strandvakanties aan. Bij Baobab, dat gespecialiseerd is in rondreizen, is de vraag echter met twee derde afgenomen, zegt een woordvoerder. Djoser biedt deze zomer juist extra rondreizen aan door Thailand vanwege de grote animo. „Dit soort reizen worden vaak een jaar tot een halfjaar van tevoren geboekt. Toen waren er nog geen ongeregeldheden", aldus een woordvoerster van Djoser. De meeste rondreizen door Thai land beginnen pas in juli. Door de regen en de hoge temperaturen zijn mei en juni minder in trek. Thailand is populair onder back packers, die op eigen gelegenheid reizen. Bij de KLM merken ze niets van teruglopende belangstelling:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10