gezondheid 19 Bewegingen Terminologie maandag 17 mei 2010 De straat is voor freerunners een speeltuin. Knapen lopen tegen muren op, maken salto's of hangen als menselijke vlag aan een paal. Stunten op straat door Julita Nikonowicz Salto backflip: Achterwaartse salto. Bayo: Saltovorm, kan achter- en voorwaarts. Tijdens sprong draai je om de lengteas. Railflip: Je maakt, meestal op één hand, een overslag op een bank of muurtje. Wall flip: Salto met gebruik muur: paar pas sen omhoog en dan een achterwaartse salto. Wall front flip: Je rent tegen de muur op, zet jezelf af met beide benen en maakt een salto voorover. Zónder de muur te raken met je hoofd. Catleap: Overspringen van ene naar andere muur, waarbij je blijft hangen en jezelf kunt optrekken, om daarna natuurlijk je reis te ver volgen. Chasing: Tikkertje met obstakels en moves. Gewoonlijk heeft een afvalbak maar één functie. Maar niet voor Zardy (19). Met een aanloop stapt hij op de afvalbak en gooit zijn lichaam achterover. De backflip eindigt met een na genoeg perfecte landing. Zardy is freerunner. Freerunning is een snel le, soepele en acrobatische manier van bewe gen, geïnspireerd op de ontsnappingstech niek Parkour. Danny (18) laat passanten schrikken door onverwachts een backflip te maken. Het ziet er makkelijk uit. „Salto's maken is voor mij normaal. Naast freerun- nen doe ik namelijk ook nog aan turnen." „Kom, we doen een backflip met zijn drie ën", roept Zardy. Kyle (18) voegt zich bij de twee, op het teken van Danny springen ze tegelijk. Kyle maakt een opvallend soepele landing. „Als ik neerkom, maak ik bijna geen geluid. Daarom noemen ze mij wel 'Veertje'." Om de drie heen maakt een ande re jongen gebruik van bankjes om railflips te maken, mét één hand op de bank en de benen hoog in de lucht. Marwin (17) springt liever van dingen af of er overheen en klautert graag zo hoog als hij kan. Cyril (19),Eddy (16) en Neil (20) maken van het gezelschap freerunners een sextet. Neil ondervond onlangs nog dat hun sport geva ren met zich mee kan brengen. „Ik kwam na een sprong verkeerd neer, nu is mijn en kel zwaar gekneusd. Dat wordt een tijd niets doen en dan weer opbouwen." Om over bankjes en muurtjes te springen, heb je niet alleen kracht nodig, weten de zes 'straatacrobaten'. Freerunnen kun je be ter niet in driedelig pak doen. „Je hebt goe de schoenen nodig, met een goede grip en demping en een zool die uit één geheel be staat, niet met losse, aan elkaar geplakte stukjes", zegt Marwin. Qua kleren vindt Ed dy strakke shirtjes prettig. „Je kunt er goed in bewegen, het traint veel lekkerder. Een joggingbroek die goed zit, is ook handig." Tegen muren oplopen of springen van een hoogte waarvoor normale mensen een lad der vragen, is niet ongevaarlijk. Daarom moet je veel oefenen en na het vallen ge woon weer opstaan. „Als je verkeerd neer komt, maar je hebt niks gebroken of ge kneusd, dan moet je het nog een keer doen. Hoe langer je wacht, hoe moeilijker het wordt", vertelt Zardy. Angst kennen ze allemaal, het is de kunst dat om te zetten in lef „Je hebt heel veel doorzettingsvermogen nodig, anders kun je Freerunners lopen tegen muren, maken salto's of hangen aan een paal als menselijke vlag. foto rechtsboven Amaury Miller/GPD grote foto en foto linksboven Siep van Lingen/GPD wel ophouden", merkt Danny op. Kyle zegt dat je angst vooral buiten voelt. „De straat is keihard. Daarom moet je de techniek goed beheersen en binnen kunnen oefenen in een gymzaal, zoals wij dat doen." De jongens staan altijd voor elkaar klaar. Kyle weet dat hij op zijn maatjes kan ver trouwen. „Als iemand niet durft of iets niet kan, dan helpen we elkaar." Spotten heet dat onder freerunners. Om elkaar te testen doen ze ook wel eens aan chasingtikkertje Parkour: Wijze van voortbewegen die geïnspi reerd is op een ontsnappingstechniek uit de Vietnam-oorlog. Deze discipline is bedacht in Frankrijk. Het is de bedoeling 'hindernissen' als trappen en muren zo snel en soepel moge lijk te passeren. Dat kan inhouden dat er soms duizelingwekkende sprongen gemaakt moeten worden. Freerunning: Het lastige broertje van Par kour, met meer acrobatiek en dus meer ge vaar. Als bij Parkour muren en trappen behen dig gepasseerd worden, is bij freerunnen een extra salto gewenst. Deze manier van voortbe wegen maakt gebruik van de omgeving en voegt verschillende disciplines toe, zoals tricking en andere stunts. Tricking: Trucjes. De grond is je speelplaats en je maakt verschillende flips, twists en kicks. Bijvoorbeeld een salto op de plaats, met een flinke draai in de lucht. Deze discipli ne mixt martial arts met gymnastiek. Q www.freerunningthebasics.nl spelen, maar dan met obstakels. Het begint te schemeren en het winkelend publiek kijkt verbaasd naar de jongens. Een vrouw kijkt verschrikt wanneer ze ziet hoe Cyril op zijn handen gaat staan en Zardy tussen zijn benen door een frontflip maakt. „Als dat maar goed gaat", mompelt ze en loopt hoofdschuddend weg. reageren? gezondheid@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9