'Oranjes zelfde als onze leiders' 'Chaos regeert in Kirgizië' 'Schokkend veel' olie op grote diepte in Golf 8l CHINA Bezoek prinselijk paar aan World Expo Brit wint 100 miljoen in Europese loterij Man in rolstoel van invoegstrook gehaald Man opgepakt voor brand huis cartoonist Australische jongste solozeilster ter wereld Franse 'spion' Reiss terug uit Iran maandag 17 mei 2010 mmmzmmmm Prins Willem-Alexander en prinses Maxima bezoeken vanaf vandaag de wereldten toonstelling in Shanghai. In woners van de havenstad zien het bezoek wel zitten. door onze correspondent Remko Tanis Wu Dong Ming (54) valt stil als hij prin ses Maxima ziet. Zwaaiend staat ze op de foto, met een glimlach die in breedte alleen wordt overtrof fen door de grijns van Wu. „Zo", zegt de bouwvakker na een tijdje, „die is jong. En mooi! En ze komt naar Shanghai? Erg mooi!" Dan pakt hij de foto van prins Wil lem-Alexander erbij. „Ik heb er geen verstand van, maar ze zullen wel hard moeten werken om po pulair te blijven bij het volk." Willem-Alexander en Maxima be ginnen vandaag aan een bezoek van vijftig uren aan Sjanghai. Ze wonen daar de Nederlandse dag bij, die morgen wordt gehouden op de wereldtentoonstelling Expo 2010 in de Chinese havenstad. Wu rust uit van een dag werken in een parkje in Shanghai. „Ko LONDEN Het winnende lot van de Europese loterij Euro Millions is gevallen in Groot-Brittannië. Een nog onbekende Brit mag de prijs van 100 miljoen euro in zijn zak steken: het hoogste bedrag dat ooit in de eilandengroep is uitge keerd, meldden organisatoren za terdag. Het was onduidelijk of het winnende lot in handen is van een of van meerdere personen. Aandacht voor het koningshuis in het Nederlandse paviljoen op de wereldtentoonstelling Expo 2010 in de Chinese stad Sjanghai. foto Frans Schellekens/GPD ningshuizen zijn iets van vroeger", vindt hij. „In China zijn we allang af van de keizers en hun hofhou dingen. Verderop in het park zit een groep oudere vrouwen onder BERLIJN De Duitse politie heeft dit weekein de een 45-jarige man in een rol stoel van de invoegstrook van een drukke snelweg bij Frankfurt am Main gehaald. „Toen we hem aan spraken zei hij dat hij op weg naar huis was en dat de snelweg de snel ste manier was. Ondanks deze feil loze logica, is hem verhinderd ver der te gaan", aldus een politie woordvoerder. een afdakje. „Aia!", slaakt Wang Zhu (68) uit, als ze een foto van Maxima ziet waarop de prinses een grote, goudkleurige hoed draagt, een even blinkend jasje en grote oorbellen. Wang is niet echt enthousiast over. „Wat een opval lende kleding! Hmm. Zo zie je Chi nese leiders er niet bij lopen, hoor. Die dragen altijd maar donkere STOCKHOLM De Zweedse politie heeft zaterdag een 21-jarige man van Kosovaarse afkomst gearresteerd op verden king van brandstichting in det wo ning van cartoonist Lars Vilks. In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn ruiten ingeslagen en flessen benzine naar binnen gegooid. Er ontstond een brandje dat van zelf doofde. Vilks was toen niet thuis. SYDNEY De 16-jarige Australische Jessica Watson is de jongste solozeilster die non-stop de wereld rond heeft gevaren. Zaterdag meerde ze na ze ven maanden Aan in thuishaven Sydney. Duizenden mensen heetten haar welkom. Watson vertrok vorig jaar onder protest van critici, die stel den dat het meisje te jong en oner varen was voor zo'n reis. pakken. Deze vrouw is duidelijk niet bang om op te vallen." Bouwvakker Wu wil nog iets we ten, terwijl hij de foto's bestu deert: „Hebben deze mensen pas macht als de huidige koningin met pensioen gaat? Dan is jullie sys teem eigenlijk hetzelfde als in Chi na: hier wijzen de leiders ook op volgers aan voor als ze er zelf mee stoppen." Studente Xiao Qian (25) vindt het goed dat de Nederlandse vorst iets meer macht heeft dan een ceremo niële functie. „Je wordt geboren in een koninklijke familie. Dan moet je ook wat macht krijgen." Xiao kijkt nog eens naar de foto van Willem-Alexander in militair uniform. „Cool," zegt ze na een korte stilte. „Een erg knappe man. Mannen van die leeftijd hebben meestal een bierbuik en zo, maar deze prins ziet er gezond uit." Haar vriendin Mai Yi (28) staat naast haar in het Nederlands pavil joen op Expo 2010. Ze kijken naar beelden van het koninklijk huwe lijk uit 2002. „Prinsen, koetsen, een kroon, paleizen: allemaal erg mysterieus", zegt Mai. „Eigenlijk net als in China. Wij hebben ook geen idee wat er in het paleis van Zhongnanhai (het complex van de Communistische machthebbers in Peking, red.) gebeurt. Maar jullie prins en prinses zien er zonniger uit dan onze leiders." PARIJS De 25-jarige Francaise Clotilde Reiss, die vorig jaar in Iran is opge pakt op verdenking van spionage, is gisteren teruggekeerd in Frank rijk. De als lerares en onderzoekster werkzame vrouw zat vast ómdat ze beelden zou hebben verspreid van acties tegen de regering. Haar straf tien jaar cel, is omgezet in een boete van 230.000 euro. WASHINGTON - Wetenschappers hebben in de Golf van Mexico op grote diepte enorme olieslierten ontdekt, bij een poging de omvang van de olieramp door een gezon ken booreilend te meten. Een van de oliewolken was 16 kilometer lang en 90 meter breed, berichtten Amerikaanse media gisteren. Een door de Britse oliemaatschap pij BP geleased booreiland zonk op 22 april, circa 80 kilometer uit de kust van de Amerikaanse staat Louisiana. Wetenschappers schat ten dat daar dagelijks grofweg 11 miljoen liter olie uit het lek stroomt. „Er bevindt zich een schokkende hoeveelheid olie in diep water in vergelijking met wat je ziet op het wateroppervlakte", zegt onderzoekster Samantha Joye van de Universiteit van Georgia. In de buurt van sommige olieslier ten was het zuurstofgehalte in het water ongeveer met een derde ge daald. Dat kan gevaarlijk zijn voor door onze correspondent Olaf Koens dieren en planten. „Dit is alarme rend", sprak de wetenschapster. Technici hebben volgens door het persbureau Reuters aangehaalde bronnen een manier gevonden om olie en gas via een pijp af te tappen. Zo kan worden voorko men dat de olie zich verder in zee verspreidt. Voor de toepassing van de werkwijze moet echter geëxpe rimenteerd worden. Directeur Tony Hayward van BP hoopt dat het lek binnen een week tot tien dagen gedicht kan worden. In het slechtste geval wordt het 'meer dan dat, en het is onmogelijk te zeggen hoeveel meer', zei Hayward zaterdag in een interview met de BBC. On danks de omvang van de ramp wordt de oliewinning in de diep zee net zo min schade berokkend, zei hij, als 'de ruimtevaart werd door de Apollo 13 of mensen wor den afgeschrikt in een vliegtuig te stappen na een vliegtuigongeluk'. MOSKOU - In Kirgizië lopen de spanningen op. De afgelopen week deden de aanhangers van de gevluchte president Koermanbek Bakijev tevergeefs een poging de macht alsnog in handen te nemen. Bij de gevechten tussen de aanhan gers van Bakijev en de aanhangers van de interim-regering onder lei ding van Roza Otoenbajeva vielen de afgelopen dagen zeker twee do den. Volgens officiële cijfers zijn er de afgelopen dagen 63 mensen ge wond geraakt. Het landgoed van de ex-president in de zuid-Kirgizi- sche stad Tejjit ging het afgelopen weekeinde in vlammen op. „De voormalige president laat weer het bloed van onze burgers vloeien", zei Otoenbajeva in een verklaring. Twee vertrouwelingen van Bakijev, zijn adviseur Oesen Si- dikov en het hoofd van de Kirgizi- sche Communistische Partij Ischak Masalijev, werden op ver denking van samenzwering opge pakt. Vorige maand greep de Kirgizische oppositie de macht en moest presi dent Bakijev de wijk nemen naar Wit-Rusland. In het zuiden van Kirgizië heeft Bakijev nog altijd een sterke machtsbasis. Bovendien Koermanbek Bakijev foto EPA wordt de legitimiteit van de nieu we overheid door steeds meer mensen in twijfel getrokken. Volgens verschillende bronnen zijn overal in de voormalige Sov jet-republiek het land 'burgermili ties' opgericht die de orde moeten bewaken. Kirgizië is een land met een veel voud aan clans, volkeren en natio naliteiten. Volgens internationale organisaties zijn de etnische span ningen de laatste weken flink toe genomen. De bekende mensenrechtenadvo cate Tolekan Ismajlova liet per tele foon vanuit Bisjkek weten dat het juist de interim-overheid is die al lerlei fouten maakt. „In verschillen de ministeries is bijvoorbeeld plots het decreet gegeven dat het Kirgizisch de voertaal is. Veel men sen in andere delen van het land spreken dat amper. De chaos is hier aan de macht. Steeds meer mensen lopen met wapens over straat. Het gaat er erg om spannen de komende dagen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8