buitenland 17 Thaise regering wijst bemiddeling af Trichet: ergste crisis sinds tientallen jaren Beloning uitgeloofd voor tip ontvoerde Duitse Vliegtuig neergestort in Suriname PROTESTEN Autoriteiten eisen dat vrouwen en kinderen vandaag bezet gebied in Bangkok verlaten maandag 17 mei 2010 BANGKOK - De Thaise autoriteiten hebben de duizenden betogers die zich in het centrum van Bangkok hebben verschanst opgeroepen zich over te geven. De regering heeft een nieuw ultimatum ge steld aan de roodhemden: vrou wen en kinderen moeten vandaag het gebied verlaten hebben. De 'roodhemden' hebben een op roep aan de VN gedaan om te be middelen in het conflict, maar de regering wil geen inmenging van buitenstaanders. Bovendien deden de demonstranten een oproep aan de Thaise regering om het vuren te staken en de militairen die hun uitvalsbasis hebben omsingeld, te rug te trekken. Daar wil de rege ring echter niet op ingaan. Een pauze van het leger is volgens de regering niet aan de orde, om dat militairen 'geen wapens gebrui ken om burgers te onderdrukken', aldus een woordvoerder van de re gering. De regering houdt vol dat alleen gewapende 'terroristen' doelwit zijn. De afgelopen drie dagen zijn zeker 29 mensen om het leven gekomen en meer dan 220 gewond geraakt tijdens de gewelddadige botsingen tussen ordetroepen en verschanste betogers in het centrum van Bang kok. Dat hebben Thaise hulpdien sten gisteren bekendgemaakt. Er zijn al maanden grote demon straties tegen de regering van pre mier Abhisit Vejjajiva die sinds half december 2008 regeringslei der is. Zijn in rode kleding gesto ken tegenstanders eisen de terug keer van de in 2006 verdreven poli ticus en zakenman Thaksin Shina- watra. De demonstranten gebruiken zelf gemaakte benzinebommen, vuur werk en stenen om tegen de mili tairen te vechten. De militairen schieten met rubberen kogels of met echte kogels. Journalisten zeg gen dat ze ook scherpschutters hebben gezien, die de demonstran ten op afstand moeten houden. De crisis leek vorige week dichtbij een oplossing toen premier Abhi sit aanbood om in november ver kiezingen uit te schrijven. De lei ders van de roodhemden stelden daarop echter nog meer eisen, waarop het aanbod werd ingetrok ken. De noodtoestand is inmiddels uit geroepen in meer dan twintig pro vincies. De maatregel is bedoeld om de mobiliteit van roodhemden te beperken. De autoriteiten hebben het uit gaansverbod in Bangkok, dat giste ren in zou gaan voorlopig opge schort omdat het te veel proble men voor de bevolking van de stad zou opleveren. De scholen in de Thaise hoofdstad blijven van daag na de zomervakantie nog een week langer dicht vanwege het ge weld. Sinds maart zijn bijna zestig men sen gedood bij de gewelddadige confrontaties. Aanhangers van de verdreven premier Thaksin bouwen een barricade in Bangkok om hun uitvalsbasis in het centrum te verstevigen. foto EPA PARAMARIBO - In het binnenland van Suriname is zaterdag een vlieg tuig neergestort van luchtvaart maatschappij Blue Wing. Daarbij zijn de zes passagiers en twee be manningsleden omgekomen. De slachtoffers zijn allen Surinamers. De Antonov stortte door onbeken de oorzaak neer, nadat het de zes passagiers had opgehaald in het dorp Godo Oio in het binnenland. Op 25 mei zijn er parlementsver kiezingen in Suriname. Sommige gebieden zijn alleen bereikbaar met vluchten van Blue Wing. In april 2008 gebeurde er ook een vliegtuigongeluk waarbij een toe stel van Blue Wing explodeerde. Toen kwamen negentien mensen om. HAMBURG - De financiële wereld beleeft de ernstigste financiële cri sis in tientallen jaren. Dit zei Jean-Claude Trichet, president van de Europese Centrale Bank (ECB), dit weekeinde in een interview met het Duitse weekblad der Spie gel. „Sinds september 2008 zijn we ge confronteerd met de moeilijkste si tuatie sinds de Tweede Wereldoor log, misschien zelfs de Eerste We reldoorlog. We hebben echt dra matische tijden meegemaakt en maken ze nog mee." Trichet zei dat er stevige maatregelen moeten worden genomen om onverant woord leengedrag door overheden te voorkomen. De Belgische demissionaire pre mier Yves Leterme vraagt de Duit se bondskanselier Angela Merkel en anderen om voorlopig te zwij gen over de euro en Griekenland. Doordat Merkel vrijdag zei dat het succes van de omvangrijke red dingsoperatie nog niet verzekerd is, kelderden de koersen van de eu ro en aandelen. De regeringsleiders van de eurolan den hebben vorige zondag voor 750 miljard euro aan garanties afge geven om noodlijdende eurolan den te helpen. Griekenland wil een onderzoek naar de rol die Amerikaanse inves teringsbanken speelden in de aan loop naar de schuldencrisis rond het land. Dit zei premier George Papandreou gisteren. HEIDENHEIM - De familie van een ontvoerde 54-jarige Duitse vrouw heeft een beloning uitgeloofd van 50.000 euro voor informatie die leidt tot de vrijlating van de echtge note van een bankmanager uit het Zuid-Duitse Heidenheim. Dit heb ben de autoriteiten in Heiden heim zaterdagavond bekendge maakt. Duitsland is in de ban van de ont voering. De vrouw werd woens dag uit haar woning ontvoerd. Haar auto is vrijdagavond bij een nabijgelegen klooster in de deel staat Baden-Württemberg aange troffen, meldden Duitse media za terdag. Van de vrouw ontbreekt ie der spoor. De echtgenoot van het slachtoffer ontving na haar ontvoering een verzoek om losgeld. Hij heeft zijn vrouw nog even kort gesproken. Ze liet weten in levensgevaar te zijn. De bankmanager legde de geëiste 300.000 in Duitsland gedrukte eu ro's op een afgesproken plek aan de snelweg A7 tussen Heidenheim en Aaien, maar het geld werd niet opgehaald. Sindsdien is er geen contact meer geweest tussen de ontvoerders en de man. Een team van 350 opsporingsamb tenaren en 51 snuffelhonden is in gezet. De politie trok honderd tips na. De berm naast de snelweg is uitgekamd en daar is het mobieltje gevonden van de moeder van twee volwassen kinderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 7