61 binnenland Overspel ingebakken zwakte De Vries hoefde ook van CDA'ers niet weg 'Goudvis leeft 39 jaar te kort in kom' 'Het lijken kleine percentages maar het aantal voorstanders van een vertrek is veel voor een partij die het nu slecht doet onder de kiezers' JACK DE VRIES Van de meeste kiezers had CDA-staats- secretaris Jack de Vries aan mogen blijven, ondanks zijn vreemdgaan. Prinses Maxima wordt vandaag 39 jaar Tweede lab onderzoek malaria opent deuren Drie jongen opgepakt om ongeval met kabel Honderden varkens komen om bij brand Boze man schiet op jongeren Maurice de Hond, opiniepeiler maandag 17 mei 2010 Jack de Vries is allesbehalve een uitzondering. Na zeven jaar bedriegt één op de tien vrouwen en één op de vijf mannen hun partner. door Dick Hofland T ack de Vries is alles kwijt. „En I dat staat in geen enkele verhou- I ding met wat er is gebeurd." Psychologe Jolet Plomp wijst er op dat de voormalig staatssecre taris en spindoctor van het CDA ontzettend goed in zijn vak is. De Vries deed wat veel Nederlanders doen: vreemdgaan. „Meer dan de helft van de stellen maakt het een keer mee", zegt Plomp. „We zou den het dus normaal moeten vin den, maar we doen alsof het uit zonderlijk is." In het bedrijfsleven is het vrijwel nooit een probleem. Niemand hoeft weg, tenzij er seksuele inti midatie in het spel is. „Met hard oordelen help je niemand", stelt Caroline van den Kommer. Ze is onder meer coach en auteur van Over liefde en spel, een boek over trouw en ontrouw in langdurige re laties. „Het is een zwakte van de mens, waar we ten onrechte nog altijd heel ingewikkeld over doen. De mens is van nature niet mono gaam." Darwin schreef in de negentiende eeuw al dat polygamie een belang rijke voorwaarde is voor een gun stige evolutie van de soort. Van den Kommer verwijst naar een Amerikaans onderzoek waarvoor verliefden onder een MRl-scan gingen. Daaruit bleek dat verliefd heid een activiteit is in het primi tieve brein. Die primitieve driften spelen geregeld op, vooral ingege ven door het oerinstinct dat de soort moet overleven. „Het rationa le brein is soms in staat dat tegen te houden", zegt Van den Kom mer. Maar vaak lukt dat niet en ko men er in de hersens stoffen vrij waaraan je verslaafd raakt. Ook sta biele relaties zijn daar lang niet al tijd tegen bestand en sneuvelen na zes, zeven jaar. Van den Kommer stelt dat verlief de mensen min of meer ontoereke ningsvatbaar zijn, omdat de ratio, het verstand, op tilt slaat. „Kijk maar naar Jack de Vries. Onder normale omstandigheden toch een slimme en verstandige man." DEN HAAG - CDA'er Jack de Vries had van de meeste mensen poli tiek actief mogen blijven, ook al heeft hij een buitenechtelijke affai re met een ondergeschikte. Dit blijkt uit een peiling van Maurice de Hond, gehouden vóórdat De Vries vrijdag opstapte als staatsse cretaris van Defensie. De Vries maakte toen ook bekend dat hij zijn Tweede Kamerzetel niet zal innemen na de verkiezin gen. Hij staat vijftiende op de CDA-kandidatenlijst. In de peiling van De Hond van af gelopen woensdag vond 23 pro cent van de ondervraagden dat De Vries zou moeten vertrekken als staatssecretaris, 70 procent vond dat hij kon aanblijven. Eveneens 23 procent vond dat hij zich moest terugtrekken als CDA-kandidaat voor de Kamer, 69 procent vond dat niet nodig. Onder de CDA-stemmers vond 9 procent dat De Vries moest ver trekken als staatssecretaris maar vond 88 procent dat hij kon blij ven. Van de CDA-stemmers oor deelde 14 procent dat hij van de CDA-lijst af moest tegen 83 pro cent die vond dat hij gewoon in de Kamer kon gaan zitten. Het CDA staat nu in de peiling van De Hond op 26 zetels, achter PvdA (32) en WD (34). Afgelopen weekeinde bekritiseer de CDA-prominent Cees Veerman zijn partij. Op de website van Na tuurmonumenten, waarvan hij voorzitter is, schrijft hij teleurge steld te zijn in het landbouw- en natuurbeleid van de christen-de mocraten. Veerman was minister van Landbouw. Samen met premier Balkenende en de Canadese minister-president Stephen Harper herdacht Jack de Vries onlangs de bevrijding van Bergen op Zoom. Een van zijn laatste plichtplegingen als staatssecreatris van Defensie. foto Ruud Verhalle/ANP BARNEVELD - Een goudvis kan wel 40 jaar oud worden, maar leeft bij de gemiddelde huisdierbezitter nog niet eens een halfjaar. Een ko nijn kan zeker 10 jaar worden maar leeft als huisdier slechts zo'n drie jaar. Dat stelde het Landelijk Informa tiecentrum Gezelschapsdieren (LICG) uit Barneveld zaterdag bij het begin van de Week van het Huisdier. Thema van de Week is dit jaar het houden van huisdie ren, omdat op dat gebied volgens het centrum nog veel te verbete ren valt. Het LICG heeft onder meer 'bij sluiters' gemaakt voor allerlei soor ten huisdieren, waarin toekomsti ge baasjes alles kunnen lezen over kosten, verzorging, huisvesting en gedrag van het gewenste beest. Meer dan de helft van de Neder landse huishoudens heeft min stens één huisdier volgens het LICG. Daaraan wordt per jaar 2,2 miljard euro uitgegeven voor aan schaf verzorging en medische kos ten. Uit een onderzoek in opdracht van het LICG is gebleken dat 84 procent van de huisdierbezitters denkt dat ze heel goed weten waar ze aan beginnen. Toch komt ruim een derde van de beesten bij de dierenarts terecht door een onge luk, foute voeding of door verwaar lozing. Het LICG heeft bijna 400.000 boekjes over de aanschaf van een huisdier verspreid onder dierenart sen, dierenopvangcentra, kinder boerderijen en dierenwinkels. In het boekje wordt ook antwoord ge- 'geven op de vraag hoe je veel exoti scher soorten, zoals een vogelspin, een fret of een slang verantwoord kunt houden. Prinses Maxima SHANGHAI Prinses Maxima viert vandaag haar 39e verjaardag. Ze begint vandaag met prins Willem-Alexander aan een driedaags bezoek aan Shang hai. Het duo doet de Chinese stad aan wegens de Wereld Expo. Ze be zoeken een centrum voor Neder landse en Chinese cultuur en het Nederlandse paviljoen. pagina 8: Oranjes net als onze leiders NIJMEGEN Het Nijmeegse ziekenhuis UMC St Radboud opent morgen een nieuw laboratorium voor onderzoek naar malaria. Per jaar sterven in de we reld zo'n miljoen mensen aan de ziekte. Het ziekenhuis heeft al een malarialab, maar heeft er een mo derner exemplaar bijgebouwd. On derzoekers kweken er muggen die vervolgens met de malariaparasiet worden besmet. LUNTEREN Twee jongens van 16 en één van 15 jaar uit Lunteren zijn zaterdag op gepakt wegens het ongeval woens dagavond in Lunteren, waarbij een 17-jarige jongen zijn nek brak. Het trio wordt verdacht van het spannen van een stalen kabel over de Dorpsstraat, waar de jongen ach ter op de brommer bij zijn broer te gen aan reed. GRATHEM Door een zeer grote brand in een stal aan de Napoleonsweg in Gra- them zijn gisterochtend driehon derd varkens omgekomen. In de stal zaten 800 varkens, 500 konden worden gered. Er kwam asbest vrij, die echter niet buiten het erf kwam. De rook zorgde voor stanko verlast in Beegden en Roermond. De oorzaak van de brand is onbe kend. Niemand raakte gewond. REUVER De politie heeft een 43-jarige man uit Reuver opgepakt die in de nacht van vrijdag op zaterdag met een windbuks op drie jongeren heeft geschoten. Volgens de man hadden de jonge ren aan een verkeersbord getrok ken. De 19- en 20-jarige jongeren uit Puttershoek waren op weg naar hun verblijf in een vakantiepark.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 6