eindexamen - eindexamen - ei 3 Frontale botsing schepen Grote drugscontrole Veerplein Breskens PZC Discussie over Vier Vrijheden OP=OP Studietips voor een goede voorbereiding op de eindexamens 60% korting! Dagkaart trein van 44,- voor 17,50 www.pzc.nl/webwinkel maandag 17 mei 2010 Krijg ik die examens wel op tijd af? En wat als ik een vraag niet weet? Dat zijn dingen waar Patrick Noor- dermeer (16) uit Zierikzee zich in de dagen voor de eindexamens best zenuwachtig over maakt. Maar eigenlijk is dat helemaal niet nodig, geeft hij toe. „Ik sta er goed voor. Ik heb geen onvoldoendes", vertelt de vmbo-scholier van het Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee. In Duits en Engels is Patrick goed; wiskunde en economie zijn de moei lijkste vakken, vindt hij. „Al die be lastingen en sommen..." Gelukkig krijgt hij hulp van zijn oom, die vroeger leraar was. Ze stu deren samen. „Hij helpt me met sommen, en we maken samen oefenexamens. Zo leer ik bijvoorbeeld om de vragen niet te snel te lezen. Ik heb soms de neiging om over de woorden heen te lezen." Patrick studeert elke dag drie uur lang, maar tussendoor maakt hij ook tijd om af te spreken met zijn vrienden. Een goede voorbereiding op de eindexamens begint al in de les. Hou je ogen en oren open en maak goede samenvattingen van de examenstof. Een samenvatting moet niet te ge detailleerd zijn, concentreer je op de hoofdlijnen en op feiten waar naar gevraagd zal worden. Schrijf van tevoren een planning uit, waarbij je ervoor zorgt dat je vóórloopt op schema. Daardoor kan je je permitteren om in geval van nood eens een dag wat rusti ger aan te doen, bijvoorbeeld om dat je hoofdpijn hebt. Zorg dat in je studieschema ook genoeg tijd voor slaap en ontspan ning hebt ingebouwd. Anoek Lokker (18) uit Middelburg zit elke dag vier a vijf uur te blokken op talen, biologie en wiskunde: aan tekeningen doorlezen, examens oefe nen en feiten leren. Geschiedenis wordt de zwaarste kluif, weet de havo-scholiere van de Christelijke Scholengemeenschap Walcheren in Middelburg. Anoek zwoegt op de dekolonisatie en de Koude Oorlog in Vietnam. „Je moet al die jaartallen weten, en de namen van mensen die belangrijk zijn ge weest. Het zijn er echt gigantisch veel! Het is echt stampwerk." Anoek noemt zichzelf een 'zesjesstu dent'. „Ik sta voor alle vakken een zes-komma-nog-wat. Als ik voor al les een vijf haal, dan ben ik nog ge slaagd. Dat moet wel te doen zijn." Maar ze heeft er niet altijd vertrou wen in. „Soms oefen ik examens, en dan gaat het helemaal niet. Dat is wel eng." Tussen het studeren door neemt ze ook wel tijd om te ontspannen. „Ik ga even naar het winkelcentrum, een stukje fietsen, of ik kijk wat tv: ge woon even relaxen." RILLAND - Een Tsjetsjeense kust vaarder is vrijdagavond laat bij de Kreekraksluizen frontaal gebotst op een met gevaarlijke stoffen gela den containerschip uit Sint Philips- land. Niemand raakte gewond. De kustvaarder raakte zwaar bescha digd en moest uit de vaart worden genomen. Volgens de politie ont stond er geen gevaar voor de omge ving. Tegen de 52-jarige kapitein van de kustvaarder is proces-ver baal opgemaakt. De kustvaarder kwam uit de Kreekraksluizen en voer in de rich ting van Antwerpen. Uit de rich ting Antwerpen kwam een contai nerschip met langszij een duwbak. Door de aanvaring ontstonden er gaten in de boeg van de kustvaar der, maar dit leverde geen gevaar voor zinken op. De 33-jarige kapi tein van het containerschip uit St. Philipsland en zijn bemanningsle den kwamen met de schrik vrij. De bemanning is door de Water- politie Zeeuwse Stromen van het KLPD gehoord en heeft een blaas- test ondergaan. De kustvaarder is voor reparatie overgebracht naar een scheepswerf en moet na repa ratie goedgekeurd worden door de Inspectie verkeer en Waterstaat. EXAMENS Watisnouje.nl, de jongerensite van de PZC, volgt al het Zeeuwse eind- examennieuws de komende weken op de voet. Maartje, Anoek en ande re scholieren vertellen over hun erva ringen tijdens de examens. VERDER Verder: nieuwtjes, studietips, en links naar handige examensites. STUUR JE TIPS NAAR punt@pzc.nl Bekijk de video s op watisnouje.nl MIDDELBURG - Als 'side event' van de uitreiking van de Four Freedoms Awards houden de Zeeuwse Bibliotheek, de Roosevelt Academy, Free Voice en de PZC woensdagavond in Middelburg een wetenschapscafé. Daar wordt onder meer gediscussieerd over de vrijheid van meningsuiting in Ne derland, de Verenigde Staten en In donesië. Ook wordt de vraag ge steld of Roosevelts vier vrijheden niet met elkaar in tegenspraak zijn. Gasten zijn directeur Jan Bon- jer van Free Voice, PZC-verslag- geefster Wendy van den Hurk, pro fessor Leon Gordenker, voormalig Europees voorlichter Eppo Jansen en cineast RobertSchiessler. Locatie: Zeeuwse Bibliotheek. Aan vang: 19.30 uur. Toegang gratis. door Sheila van Doorsselaer BRESKENS - Negentien passagiers van het fiets-voetveer Vlissin- gen-Breskens zijn vrijdag tijdens een grootschalige drugscontrole op het Veerplein in Breskens aan gehouden wegens het bezit van drugs. De politie werkte voor de contro le, die van 's middags 15.00 uur tot 's avonds 21.00 uur duurde, samen met de douane die twee drugshon den inzette. Van de negentien aan gehouden verdachten hadden acht tien personen de Belgische of Fran se nationaliteit. Er was één Neder lander bij. Negen verdachten kre gen een boete van ieder 400 euro die ze gelijk betaalden. Zeven kon den de boete niet betalen en kre gen een dagvaarding uitgereikt. Eén persoon deed afstand van de aangetroffen drugs en bij twee per sonen werd de zaak geseponeerd. Alle verdachten waren van plan de drugs (per bus) mee te nemen naar het buitenland. Op het Breskense Veerplein wor den vaker drugscontroles uitge voerd. Met name Belgen en Fran sen lopen dan tegen de lamp. Zij kopen in Vlissingen hun stuff en lopen dan in Breskens in een poli- tiefuik als ze van boord komen van het fiets-voetveer. WEBWINKEL 1 dag onbeperkt reizen met NS door héél Nederland! Profiteer als lezer van Brabants Dagblad van deze speciale actie en ontvang liefst 60% korting op een Dagkaart voor de trein. Zo geniet u dit voorjaar van een heerlijk en voordelig dagje weg met de trein in eigen land. Ook een leuk idee voor Pinksteren of Vaderdag. Geldig van vrij. 14 mei t/m zon. 27 juni 2010. Op ma. t/m vrij. na 9 uur en in het weekend de gehele dag. Ga voor meer informatie en bestellen naar de webwinkel! Normale prijs 44,- Lezersprijs 17,50* ♦exclusief 0,50 transactiekosten per dagkaart categorie Diversen foto Dirk-Jan Cjeitema Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 3