buitenland 19 Grieken en Turken begraven strijdbijl verijdelt complot tegen paus' Albanezen betogen massaal in Tirana Man sterft na party Facebook 'Politie Garzón geschorst dusticia universal, zaterdag 15 mei 2010 ATHENE - De buurlanden en NA- VO-bondgenoten Griekenland en Turkije hebben 'een grote stap voorwaarts' gezet op weg naar nor male onderlinge betrekkingen. Dat staat in een gezamenlijke verkla ring, die in gisteren Athene werd gepubliceerd na een gesprek tus sen de Turkse premier Recep Tayyip Erdogan en zijn Griekse ambtgenoot George Papandreou. Volgens Papandreou delen beide landen een 'visie' van vrede en vriendschap. „Ik heb er vertrou wen in dat de nieuwe en moedige stappen die we vandaag zetten, een succes kunnen worden omdat de wil er is", zei de premier van Griekenland tijdens een persconfe rentie, waarbij hij werd geflan keerd door Erdogan. Erdogan leidt een delegatie met tien andere bewindspersonen en belangrijke zakenlieden tijdens het tweedaagse bezoek aan Grieken land, dat gisteren begon. Athene en Ankara is er veel aan gelegen talrijke twistpunten tussen beide landen uit de weg ruimen. De vij andschap tussen Turkije en Grie kenland gaat terug tot de Otto maanse overheersing van Grieken land, die vier eeuwen duurde. Tot het eind van de twintigste eeuw bleven de betrekkingen slecht. In 1996 kwamen ze bijna met elkaar TIRANA - Duizenden aanhangers van de Albanese socialistische par tij stroomden gisteren naar de hoofdstad Tirana voor het houden van een grote demonstratie. Ze wilden met de betoging hun steun betuigen aan hongerstakers die een gedeeltelijke hertelling eisen van de stemmen die tijdens de par lementsverkiezingen van vorig jaar juni zijn uitgebracht. De oppo sitie beweert dat er gesjoemeld is met de verkiezingsuitslag. TWee wekeq geleden gingen 21 par lementariërs van de oppositie en 180 aanhangers in hongerstaking. Ze sloegen hun kamp op voor het kantoor van minister-president Sa- in oorlog over een onbewoond ei landje in de Egeïsche Zee. Ook de kwestie-Cyprus maakte de relatie er niet beter op. Het eiland in de Middellandse Zee bestaat uit een Turks en een Grieks deel. Sinds 1999 verbeterden de verhou dingen langzaam maar zeker. Bei de Tanden werden toen getroffen door zware aardbevingen, waarna ze elkaar voorzagen van hulp. Griekenland en Turkije willen tij dens het bezoek van Erdogan voor al de banden op economisch ge bied aanhalen. De premiers en de ministers ondertekenden 21 the ma's als handel, toerisme, indus- trie, scheepvaart, energie, klimaat li Berisha. Van de hongerstakers hebben er intussen al 32 hun pro testactie moeten opgeven, omdat ze last kregen van hun gezond heid. De conservatieve Democratische Partij van Berisha won de verkie zingen vorig jaar nipt. Zij wist 75 van de honderdveertig zetels bin nen te halen. De oppositie bezet de overige 65 zetels. De socialisten, geleid door Edi Ra- ma, de burgemeester van Tirana, boycotten het parlement sinds dien. De partij eist een hertelling van de stemmen in een aantal dis tricten. De regering noemde deze eis onwettig. en immigratie. Zo zetten Grieken land en Turkije zich extra in voor de aanleg van een gaspijpleiding, die begint in Armenië en eindigt in Italië. Erdogan en Papandreou spraken af dat ze elkaar voortaan ieder jaar minstens een keer zullen ontmoe ten. Beide regeringsleiders spraken ook over het terugdringen van de fensie-uitgaven. Dat zou voor bei de landen grote besparingen ople veren. In de afgelopen jaren gaven Turkije en Griekenland tientallen miljarden euro's uit aan Defensie. Ook is gesproken over het conflict over de zeegrens tussen beide lan den, dat al decennia aansleept. MADRID - Aanhangers van de Spaanse rechter Garzón demonstreren in Ma drid. Garzón werd gisteren geschorst in afwachting van een proces wegens machtsmisbruik. Hij ligt onder vuur vanwege een onderzoek naar verdwe nen slachtoffers van het regime van Franco. Of hij nu nog bij het Internatio naal Strafhof gaat werken, is onduidelijk. foto Juanjo Martin/EPA PARIJS - Een 21-jarige man is don derdag overleden na een feest dat was georganiseerd via de netwerk site Facebook. In de Franse steden Nantes en Montpellier waren don derdag feesten, die in totaal bijna twintigduizend mensen trokken. De feesten, volgens de organisato ren een 'enorme cocktailparty', zijn volgens de Franse politie een gevaarlijke trend. De 21-jarige man viel in Nantes van een hoogte van zes meter toen hij probeerde om via de trap leuning van een brug af te glijden. Hij overleed later in' het zieken huis aan zijn verwondingen. De regionale prefect van Nantes, Jean Daubigny, zei dat 57 feestgan gers naar het ziekenhuis zijn ge bracht, wegens overmatig drankge bruik. De politie hield 41 mensen aan. „We zagen mensen die de con trole over zichzelf compleet had den verloren", zei Daubingy. On der de mensen die werden behan deld'waren 14- en 15-jarigen. Omdat de evenementen anoniem worden georganiseerd op Face book kunnen de autoriteiten niet samenwerken met organisatoren om de veiligheid te waarborgen. De politie zette in afwachting van een dergelijk feest op 23 mei in Pa rijs een waarschuwing op Face book dat het evenement illegaal is. Een Thaise antiregeringsdemonstrant loopt langs in brand gestoken banden in het centrum van Bangkok. foto Ahmad Yusni/EPA PERUGIA - De politie in Italië lijkt een moordcomplot tegen paus Be- nedictus XVI te hebben verijdeld. Een bron binnen het Italiaanse mi nisterie van Justitie meldde giste ren dat twee Marokkaanse studen ten die eind vorige maand het land werden uitgezet, van plan wa ren om de kerkleider op 2 mei te vermoorden tijdens een bezoek aan Turijn. De 26-jarige Mohamed Hlal en Ah- med Errahmouni (22) studeerden aan de universiteit van Perugia en werden al maanden gevolgd door de Italiaanse antiterreurpolitie, eer ze werden aangehouden en terug gestuurd naar Marokko. De politie kwam in actie na het afluisteren van een telefoongesprek, waarin Hlal zei dat hij explosieven wilde kopen. Tijdens huiszoeking bij Er- rahmouni's vond de politie een kaart van Turijn met daarop cir kels en nummers. Errahmouni en Hlal zouden contacten onderhou den met radicaalislamitische net werken. Paus Benedictus XVI heeft vrijdag zijn bezoek aan Portugal beëin digd. Tijdens een afscheidstoe spraak in Porto riep het hoofd van de Rooms-Katholieke Kerk op tot eendracht en saamhorigheid. De Portugese president Anibal Cavaco Silva bedankte de paus bij het af scheid voor zijn 'boodschap van hoop'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9