81 buitenland Canadezen krijgen geen genoeg van 'hun' prinses DE NIEUWE ISABEL ALLENDE Blanke tegenstander van apartheid dood Portier geeft sleutel Ferrari aan verkeerde 'Olielek VS is veel groter dan gemeld' Politie ontdekt terreurcomplot Bruiloftsgasten in bus geëlektrocuteerd NBC stopt met serie Law and Order Zwaarste gevechten sinds 10 april in hoofdstad Bangkok 'Vrijheid krijg je ryet voor niets, die moetje bevechten.' zaterdag 15 mei 2010 JOHANNESBURG Frederik van Zyl Slabbert, een van de bekendste blanke tegenstanders van het vroegere apartheidsregime in Zuid-Afrika, is gisteren overle den. Hij is 70 jaar geworden. Van Zyl Slabbert behoorde tot de eerste blanke Zuid-Afrikanen die in gesprek gingen met tegenstan ders van de apartheid. Hij ging in 1974 in de politiek. SYDNEY De portier van een Australisch casi no heeft de sleutels van een glim mende Ferrari per ongeluk meege geven aan de verkeerde persoon. Die maakte van de gelegenheid ge bruik voor een rit als joyrider door de stad Melbourne. De politie speurde de bolide na zes uur op en hield de 32-jarige bestuurder aan wegens diefstal. NEW ORLEANS Het olielek in de Golf van Mexico is zo'n veertien keer groter dan de schatting van BP. Dat stelden we tenschappers gisteren, die een vi deo van het lek hebben geanaly seerd. BP ontkent dat. Het bedrijf probeert met op afstand bestuurba re onderzeeërs een buis in het lek aan te brengen, zodat een tanker lekkende olie kan oppompen. JAKARTA De Indonesische politie heeft een complot ontdekt om de president en topambtenaren te vermoorden. Ook was het de bedoeling hotels op te blazen om buitenlanders te doden en een islamitische staat uit te roepen. Het complot werd ont dekt tijdens ondervragingen van tientallen opstandelingen die sinds februari zijn aangehouden. RA I PU R Zeker 28 mensen die van een brui loft terugkeerden zijn gisteren geë lektrocuteerd, toen de bus waarin zij zaten in de Indiase staat Mad- hya Pradesh een stroomkabel raak te. Onder de slachtoffers zijn drie kinderen en twaalf vrouwen. Don derdag stierven tien hindoes door een dergelijk ongeluk. Zij kwamen juist terug van een crematie. LOS ANGELES De Amerikaanse omroep NBC heeft besloten de populaire recht bankserie na twintig seizoenen van het scherm te halen. Keken in 2002 er nog ruim 18 mil joen Amerikanen naar, de afgelo pen jaren was dat gedaald tot ge middeld 8 miljoen. In Nederland wordt de serie uitge zonden door Nets. Geweld Thailand eist mensenlevens Leger en antiregeringsdemon- stranten schieten op eikaar. Er vallen acht doden en 101 mensen raken gewond. Oplaaiend geweld gevolg van het neerschieten van een be langrijke adviseur van de rood- hemden. BANGKOK - Thaise soldaten heb ben gisteren geprobeerd het cen trum van Bangkok schoon te ve gen en antiregeringsdemonstran- ten te verjagen. Ze schoten daarbij met scherp en vuurden traangas granaten af De roodhemden be antwoordden het vuur. Bij de on lusten kwamen acht personen om het leven. Zeker 101 mensen raak ten gewond. Bij het vallen van de nacht werden explosies en geweervuur gehoord in de omgeving van een groot ver keerspunt in het zakencentrum van Bangkok. Een winkelcentrum en een treinstation zouden zijn ge troffen door granaten. Zwarte rook hing boven de wijk. Onder de gewonden bevinden zich twee Thaise journalisten en een Canadese verslaggever. De Ca nadees werd door drie kogels ge troffen, in zijn been, zijn pols en in zijn onderbuik. Zijn toestand is kritiek. Donderdagavond laaide het ge weld op nadat een overgelopen ge neraal, die wordt beschouwd als militair adviseur van de roodhem den, in het hoofd werd geschoten terwijl hij een interview gaf Moge lijk was dit het werk van een sluip schutter. Generaal Khattiya Sawas- diphol was er slecht aan toe en vol gens zijn arts kon hij ieder mo ment overlijden. De roodhemden gaven de regering de schuld. Gisteren bleef het geweld in eerste instantie beperkt tot een gebied waar veel ambassades zitten. Rond het middaguur breidde het zich uit tot het gehele kampement van de roodhemden. Ambassades, waaronder de Nederlandse, zijn ge sloten. Militairen vuurden zowel rubber kogels als echte munitie af De roodhemden vernielden twee waterkanonnen en gebruikten de loop van de kanonnen om vuur werk af te schieten. Ook werden een politiebus en autobanden in brand gestoken. „We worden om singeld. We worden verpletterd. De soldaten sluiten ons in. Het is nog geen burgeroorlog, maar het is zeer, zeer wreed", zei demon strantenleider Weng Tojirakarn. Oppositieleider Nattawut Saikuar vindt wel dat premier Abhisit een burgeroorlog is begonnen. Een regeringswoordvoerder, Pani- tan Wattanayagorn, zei dat de mili tairen het gebied van de demon stranten nog niet waren binnenge treden, maar wel werden aangeval len waardoor ze zich genoodzaakt zagen zich te verdedigen. Afgelopen week bood Abhisit aan om in november vervroegde ver kiezingen uit te schrijven. Er was hoop dat er een overeenkomst kon worden gesloten met de roodhem den. Deze hoop werd de bodem in geslagen nadat de leiders van de roodhemden nieuwe eisen stelden aan de Thaise regering. De gevechten van de afgelopen twee dagen zijn de ergste sinds het geweld op 10 april toen 25 mensen om het leven kwamen en meer dan 800 mensen gewond raakten. door Hans Jacobs NU 3e DRUK 19,90 448 blz. WERELDBI BLIOTHEEK. CALGARY - Prinses Margriet en Pie- ter van Vollenhoven zijn donder dagavond (lokale tijd) in de Cana dese stad Calgary toegetreden tot een bijzonder gezelschap. Burge meester Dave Bronconnier over handigde hen twee handgemaakte witte hoeden van de firma Smith- bilt. Die symboliseren de stad van cowboys en olie. Het kostbare hoofddeksel is ook aangeboden aan George Bush, prins Philip, Vladmir Poetin, paus Johannes Paulus II, Bill Clinton en de Rolling Stones. Maar Margriet en Pieter weken af van de traditie die wil dat de hoed ook wordt op gezet. Ze deden dat niet vanwege het vliegtuigongeluk in Libië. Bij gouverneur-generaal Michaëlle Jean, die een naar haar genoemde tulp kreeg aangeboden van prinses Margriet, werd één minuut stilte in acht genomen. De aandacht die met name prinses Margriet krijgt bij haar bezoek we gens de 65ste verjaardag van de be vrijding, is ongekend en veel gro ter dan vijfjaar geleden. De Cana dese televisiestations brachten rechtstreeks de kranslegging bij het nationaal monument op de erebegraafplaats Beechwood in Ot tawa. Maar ook de ontmoetingen met ve teranen, een bezoek aan het door koningin Beatrix jaarlijks geschon ken tulpenveld - de voortzetting van een door koningin Juliana be gonnen traditie, uit dankbaarheid voor de Canadese gastvrijheid tij dens de oorlog - en het aannemen van de cowboyhoeden kregen aan dacht. Centraal thema: dit is 'onze prinses'. Margriet is in 1943 in Otta wa geboren. „Ze mag dan een Ne derlands paspoort hebben, maar in haar huist de geest van Cana da", wordt steeds benadrukt. De prinses mocht de omstandighe den rond haaf geboorte, waarbij Canada de ziekenhuiskamer extra territoriaal verklaarde zodat Mar griet in ballingschap toch op Ne derlands grondgebied is geboren, vertellen aan 500 kinderen van de Rockcliffe Park school. Daar volg den haar oudere zussen Beatrix en Irene de lagere school. Overal han gen foto's van de Oranjes en het auditorium heet Julianahal. „Dat is mijn verhaal", zei Margriet, kijkend naar de gedenksteen van het bezoek van haar moeder Julia na in 1952. „Wat gaat de tijd snel." Het officiële bezoek van Margriet en Pieter duurt nog tot zondag, wanneer ze de inwoners van het uitgestrekte en door grote auto's gedomineerde Calgary op de fiets proberen te krijgen. www.royalblog.nl http://www.smith- bilthats.com/white-hat.htm Pinses Margriet kijkt naar de door koningin Beatrix geschonken tulpen die de bloemperken voor het parlement in Ottawa opsieren. foto GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8